Uroda.com / Artykuły / Jaką wybrać maskarę, aby wydłużyć, pogrubić i podkręcić rzęsy?

Artykuły

Jaką wybrać maskarę, aby wydłużyć, pogrubić i podkręcić rzęsy?

2012-07-02


Długie, gęste i podkręcone rzęsy odmładzają twarz i dodają spojrzeniu powabu. Teraz wszystkie możemy takie mieć, dzięki pewnym wskazówkom.

Wioleta Derkowska

Autor:

Wioleta Derkowska

Pod tusz do rzęs warto stosować odżywki, bazy. Odżywka, którą stosuje się na noc, ma wzmocnić rzęsy. Dzięki niej powinny urosnąć mocniejsze i bardziej gęste. Bazy pod maskarę używamy tuż przed malowaniem – jej zadaniem jest oblepić rzęsy, a przez to zwiększyć ich grubość i długość. Na rynku są też inne produkty łączące właściwości odżywki i bazy. Przedłużacze natomiast stosuje się na tusz. Zawierają one mikrowłókna, które przyczepiają się do mokrych od maskary rzęs, wydłużając je i podkręcając.

Tusze zwiększające długość rzęs zawierają maleńkie włókna. Podczas malowania przyklejają się one do końcówki każdej rzęsy. Jeśli jednak mamy miękkie i delikatne rzęsy, taki tusz może spowodować, że po wyschnięciu będą się wyginały w różne strony, zamiast trzymać się w równym, podwiniętym łuku. Pamiętajmy, że jest to maskara, która ma wydłużyć rzęsy, a nie je pogrubić. Lepiej, więc nie nakładać więcej niż jednej warstwy. 

Efekt grubszych rzęs uzyskamy za pomocą tuszu, który każdą z nich dokładnie oblepi. Ważne jest, by jednocześnie ich nie posklejał, dlatego najlepiej wybrać taki, który ma bardzo gęsta szczoteczkę, złożoną z dłuższych i krótszych włosków. Pogrubiające maskary są zazwyczaj dość gęste i lepkie, łatwo w ich przypadku o nieładny efekt rzęs zakończonych grudką. Dlatego najlepiej nie nakładać więcej niż dwóch warstw tego rodzaju tuszu. 

Podkręcenie jest idealne dla prostych rzęs. Maskara nadająca rzęsom pięknie wywinięty kształt zawiera zazwyczaj dużo tzw. twardych wosków. Gdy pokryte takim tuszem rzęsy wyschną, woski twardnieją i zastygają. W ten sposób utrwalają rzęsy w pozycji, jaka nadała im szczoteczka. Dlatego właśnie kształt szczoteczki jest tutaj niezwykle ważny. Powinna bardzo dobrze rozdzielać włoski od samej nasady. Lekko wygięta w luk dodatkowo ładnie zbierze wszystkie rzęsy, także te w kącikach oczu. 

„Wszystko w jednym” to maskary, które potrafią zapewnić efekt zbliżony do przyklejenia sobie sztucznych rzęs – jednocześnie je pogrubiają, wydłużają i podkręcają. Mają zazwyczaj bardzo duże szczoteczki, które ułatwiają nałożenie gęstego tuszu, bogatego m.in. w kolagen i keratynę. Przy stosowaniu takiego tuszu lepiej będzie, jeśli dolne rzęsy pozostawimy nieumalowane. 

Jak wybrać odpowiednia maskarę dla siebie? Przede wszystkim oceniamy szczoteczkę. Do wyboru mamy silikonowe lub z włosia. Najważniejsze jest to, w jakiej odległości rozstawione są jej włoski. Nie warto kupować takiej ze zbyt rzadko rozstawionymi, jeśli nie mamy gęstych rzęs, ponieważ możemy otrzymać dość teatralny efekt włosków posklejanych w grupki. 

Ważna jest także konsystencja tuszu. Gęstszy jest trudniejszy do rozprowadzenia, wymaga sporo wprawy i wprawnej ręki podczas malowania. Bezpieczniej więc jest wybrać rzadszy tusz, którym zawsze można pomalować rzęsy kilka razy, odczekując aż poprzednia warstwa wyschnie. Jeśli jednak mamy skłonność do podrażnień, bądź nosimy soczewki kontaktowe, koniecznie powinniśmy sprawdzić, czy maskara nadaje się dla wrażliwych oczu. 

Maskarę przed kupnem najlepiej jest wypróbować. Nie zawsze istnieje taka możliwość, chociaż obecnie wiele sieciowych drogerii, ale nie tylko, ma taka ofertę.  Warto z tego korzystać dlatego, że każda z nas ma inne rzęsy, które nieco inaczej rosną. Poza tym mamy różny poziom umiejętności w nakładaniu makijażu. Więc tusz, który idealnie wygląda na rzęsach koleżanki, wcale nie musi być odpowiedni dla nas. 

Ocena: 50

Komentarze (16)

 

 • 2012-12-28 23:34:37
  Max factor 2000calorie:)
  IP: 109.173.200.85
 • 2012-11-13 21:48:02
  jagusia - ja rowniez kocham ten tusz
  IP: 83.28.61.109
 • 2012-09-04 14:34:16
  ja używam kilku maskar na raz.
  IP: 193.254.238.41
 • 2012-08-22 16:45:47
  Mam długie i proste rzęsy, które według mnie potrzebują pogrubienia i podkręcenia. Najchętniej wybieram szczoteczki wygięte i silikonowe, które nie sklejają rzęs.
  IP: 87.205.195.20
 • 2012-08-22 13:35:01
  Maybelline Colossal Volum' Express - Tusz do rzęs, kolor: Glam Black ja za to zakochałam się w tym tuszu
  IP: 83.28.240.88
 • 2012-08-04 22:39:14
  Ja kiedyś używałam pod tusz odżywki ale zajmowało to zbyt wiele czasu a ja zawzwyczaj maluje sie na "szybkiego"
  IP: 80.52.171.85
 • 2012-07-26 22:19:05
  olaola: Przy tego typu kosmetykach ważna jest regularność w stosowaniu. Ja nigdy nie miałam cierpliwości, jak zaczynałam to z czasem mi się już nie chciało. A szkoda, bo może naprawdę byłoby warto.
  IP: 178.36.206.121
do góry strony