Uroda.com / Artykuły / Jak bezstresowo przygotować kolację wigilijną?

Artykuły

Jak bezstresowo przygotować kolację wigilijną?

2013-12-17


Jak co roku początkiem grudnia wiele z nas obiecuje sobie, że tym razem będzie spokojnie, wszystko zaplanujemy, zaczniemy przygotowania dużo wcześniej i nie będziemy się stresować. Niestety, często takie obietnice kończą się już przy okazji pierwszej przedświątecznej wizyty w supermarkecie. Bo nie ma kaczki, bo skończyły się pomidory koktajlowe, a my stoimy jak zwykle w najdłużej kolejce do kasy.

Autor: Point.fm

Źródło: www.point.fm


Jak na spokojnie przygotować Wigilię tak, by nie czuć się pierwszego dnia świąt wyczerpanym?

1. Za wcześnie, za późno – nie warto wypisywać sobie szczegółowego planu działania na dwa tygodnie przed świętami, zmiennych jest tak wiele, że może się okazać, iż już po kilku dniach nasz plan nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Z drugiej strony jednak nie można zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, nie zakładajmy, że nasi domownicy domyślą się czegoś sami, trzeba im na kilka dni przed „gorącym okresem” dokładnie wypunktować, jakie czynności będą ich obowiązkami.

2. Planuj z głową – mimo, iż na kilka dni przed świętami może wyglądać na to, że jesteśmy „do przodu”, w każdej chwili może wypaść coś, co zepsuje cały nasz pieczołowicie przygotowany plan. Nie zakładajmy sobie zbyt ambitnych planów. Nie da się ogarnąć całego domu w jedno popołudnie, nie da się zrobić zakupów w zatłoczonym supermarkecie w dwie godziny. Podstawą każdej wpisanej w nasz plan czynności jest rozsądny margines czasowy. Jeśli np. zakładamy, że przygotowanie ciasta zajmie nam dwie godziny, dodajmy do tego w planie 30 minutowe opóźnienie, które przecież może się zdarzyć, odwiedziny, telefon od rodziny, pilne wyjście – to normalne przypadki, które koniecznie powinno się przewidzieć.

3. Wigilia przed Wigilią – ponieważ w dzień poprzedzający święta, najwięcej pracy będzie zapewne w kuchni, powinno się zrealizować wszystko to, co trzeba załatwić poza domem jeszcze przed 24 grudnia. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wyręczmy się partnerem czy którymś z członków rodziny.

4. Samemu się nie da – mimo, iż wiele kobiet głęboko tkwi w przekonaniu, że same ze wszystkim najlepiej sobie poradzą, nie można w ten sposób organizować całych świąt. Nawet jeśli nasz partner nieco przypali ciasteczka czy przesoli zupę, dajmy mu na to szansę. Jeśli mamy do przygotowanie kolację na kilka osób, nie ma realnej możliwości, byśmy wszystko zrobiły same.


Ocena: 0

Komentarze (0)

 

do góry strony