Uroda.com / Artykuły / Infekcja u niemowlaka- czy może być groźna

Artykuły

Infekcja u niemowlaka- czy może być groźna

2017-06-02


Sezon na katar czy grypę u małego dziecka trwa cały rok. Malec jest narażony ma czynniki rozpowszechniające infekcje niemal cały czas! – czy za sprawą starszego rodzeństwa, które właśnie wróciło z przedszkola, czy osób które odwiedzają nowo upieczoną mamę. Dlatego tak ważne jest aby prawidłowo zaopatrzyć się w rzeczy do pielęgnacji już na etapie kompletowania wyprawki.

Autor: Uroda.com

Źródło: informacja prasowa

Poważna infekcja może się pojawić już nawet w pierwszym miesiącu życia dziecka, a wszystko zaczyna się najczęściej właśnie od kataru noworodka. Niestety nie trwa on siedem dni, nawet pomimo leczenia. Infekcja kataru u małego dziecka utrzymuje się przeważnie  10-14 dni,. Do pierwszego roku niemowlę oddycha wyłącznie noskiem i to do 50-ciu razy na minutę. Także „zwykły” katar zaburza podstawowe fizjologiczne potrzeby dziecka. Chore dziecko nie jest w stanie wyczuć piersi matki, aby pobrać pokarm niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. Rozdrażnione dziecko, nie tylko nie może jeść, ale ma również problemy ze snem.  

Po pierwsze: Usuwaj wydzielinę! 

W czasie infekcji dochodzi do zapalenia błony śluzowej nosa, jej obrzęku, wzmożonej produkcji wydzieliny śluzowej i  finalnie do zatkania nosa niemowlęcia. 
Wydzielina zalegająca w małym nosku może powodować dalsze powikłania. Niedojrzałość układu immunologicznego, brak odporności na większość ostrych zakażeń infekcyjnych i odmienna budowa trąbki słuchowej jest powodem częstego zapalenia uszu u dzieci. Trąbka słuchowa u dzieci jest nie tylko szersza, ale i  krótsza niż u dorosłych oraz przebiega bardziej poziomo. Zalegająca wydzielina śluzowa, blokuje trąbkę słuchową powodując silny ból i zapalenie ucha.
U starszych dzieci, u których są już rozwinięte zatoki oboczne nosa,  w wyniku infekcji dochodzi do zatkania wydzieliną ujść łączących jamę nosową i zatoki przynosowej- co powoduje  ból  i stan zapalny zatok.
Zatkany nos i oddychanie przez usta prowadzi również do  wad wymowy.
Aby uniknąć tak poważnych powikłań  należy utrzymać drożność nosa i oczyścić go z nadmiaru wydzieliny.   


Ocena: 0

Komentarze (0)

 

do góry strony