Uroda.com / Artykuły / Idź na saunę!

Artykuły

Idź na saunę!

2011-01-11


Szukasz sposobu na zimowe przygnębienie i poprawę nastroju? Idź na saunę! Do wyboru masz saunę suchą, parową lub saunę na podczerwień.

Autor: sonia zieleniewska

Źródło: uroda.com

Sauna nie na darmo kojarzy się z odpoczynkiem i przyjemnością - relaksuje, pomaga oczyścić organizm z toksyn, wzmacnia układ odpornościowy, pobudza krążenie, hartuje.  Jednak każda z nich ma trochę inne właściwości.

shutterstock_14128357.jpgNa początek warto zaznaczyć, jakie są uniwersalne przeciwwskazania do korzystania z sauny. Przede wszystkim, do sauny nie wolno wchodzić pod wpływem alkoholu, narkotyków, ani bezpośrednio po wypaleniu papierosa. Należy też unikać kąpieli w saunie zaraz po wyczerpującym wysiłku fizycznym czy na kacu. Wysoka temperatura wyklucza użytkowanie sauny przez kobiety w ciąży oraz w trakcie menstruacji. Z sauny nie mogą też korzystać osoby z nadciśnieniem, miażdżycą, jaskrą, grzybicą skóry czy żylakami. Kiedy nie jesteśmy pewni czy sauna może zagrozić naszemu zdrowiu, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Są także schorzenia, przy których korzystanie z sauny jest wręcz wskazane, są to m.in. depresja, nerwica, choroby układu ruchu (szczególnie po urazach stawów czy mięśni), choroby dróg oddechowych, zaburzenia miesiączkowania, cellulit, cera trądzikowa.

Sauna sucha, inaczej fińska, charakteryzuje się najwyższą temperaturą (80-100°C) i najniższą wilgotnością (5-20%). Jest zbudowana z drewna, a ogrzewana przez rozżarzone kamienie. Przed wejściem do sauny należy starannie osuszyć skórę. Najważniejszą zasadą jest kąpiel naprzemienna w saunie i pod prysznicem, zimną wodą w trzech seriach. Sauna sucha jest najlepsza, jeśli chodzi o oczyszczanie skóry, gdyż gwarantuje bardzo szybkie parowanie wody. Tym samym, jest ona najlepszym rozwiązaniem dla osób o słabych naczynkach krwionośnych. Dla chcących schudnąć korzystną informacją będzie fakt, iż podczas 4o minutowej sesji spalamy ok. 350kcal.

shutterstock_27083770.jpg

Sauna parowa jest łagodniejsza dla naszego ciała, głównie przez mniejekstremalną zmianę temperatur (45-65°C). Jej wilgotność balansuje w granicach 40-65%. W tego rodzaju sunie najczęściej stosuje się olejki aromatyczne, które stymulują nasze zmysły. Dlatego też, saunę ta często nazywa się ziołową.

Łaźnia parowa (turecka), to miejsce o podobnej temperaturze, ale w niej występuje już 100% wilgotność powietrza. Wnętrze wyłożone jest kafelkami, a powietrze ogrzewane parą. Ma świetne działanie na skórę, otwiera pory, dzięki czemu dobrze jest w niej zastosować odżywkę do włosów czy nawilżające olejki. Czas przebywania w łaźni parowej może wynosić od 5 do 30min. Zarówno z sauny suchej, jak i parowej zaleca się korzystanie 1-2 razy w tygodniu. 

Dla chcących pozbyć się cellulitu i poprawić koloryt skóry polecam saunę infrared, czyli saunę na podczerwień. Tego typu kąpiele zażywa się pojedynczo, lub z jedną osobą, gdyż jest ona małych rozmiarów. W tej drewnianej saunie temperatura zazwyczaj oscyluje wokół  65°C, a nagrzewane jest głównie nasze ciało, a nie powietrze (stąd mniejsze właściwości inhalacyjne). Lampy emitujące światło podczerwone pobudzają metabolizm, a możliwość doboru koloru oświetlenia, oraz zapachu olejków eterycznych gwarantują 100% relaks. Podczas sesji (ok.30min) spalamy niemal 900kcal. Możemy z niej korzystać nawet co drugi dzień.

 Niezależnie z dobrodziejstw której sauny masz zamiar skorzystać, pamiętaj, że polega ono głównie na poceniu się, czyli utracie wody. Należy więc zawsze uzupełniać płyny (ok. 1,5 – 2l) i pamiętać o nawilżaniu skóry balsamami, które po takiej kąpieli termalnej fantastycznie wnikną w nasze ciało.


Ocena: 0

Komentarze (1)

 

  • 2012-08-31 19:15:33
    Sauna okazala sie jedynym skutecznym lekarstwem na zatoki:) serdecznie polecam:)
    IP: 109.243.67.79
do góry strony