Uroda.com / Artykuły / Harmonijny dom według feng shui

Artykuły

Harmonijny dom według feng shui

2015-03-17


Według Feng Shui wygląd mieszkania daje obraz tego, jak wyraża się w życiu oraz co kryje w swoim wnętrzu jego właściciel. Stąd kluczowym słowem, na jakim zasadza się ta sztuka jest „harmonia” i to wokół jej osiągnięcia koncentrują się wszystkie działania i zasady tej chińskiej filozofii.

Autor: Monika BańczerowskaFeng Shui – z czym to się je?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, Feng Shui nie opiera się wyłącznie na gadżetach i odpowiednim ich rozlokowaniu w poszczególnych pomieszczeniach domu, bo to zbytnie spłycenie tematu, ale kryje się za tym pewna filozofia. Aranżując dom według zasad tej sztuki, dążymy do tego, aby wprowadzić w nim harmonię energetyczną. W chińskiej filozofii wszechświat buduje pięć elementarnych żywiołów: woda, ogień, ziemia, drewno i metal, które emanują energią, tzw. „chi”. Może ono mieć pozytywny lub negatywny wydźwięk. Feng Shui zajmuje się: po pierwsze - cyrkulacją energii w mieszkaniu i jej oddziaływaniem na domowników, a po drugie - pomaga wydobyć potencjał z miejsca i przebywających w nim ludzi, wprowadzić równowagę w ich życiu. 

Efekt harmonii w czterech kątach

Przystępując do aranżacji mieszkania zgodnie z Feng Shui, warto znać kilka elementarnych zasad, które należy wdrożyć, by w domu zagościła harmonia. A tę można osiągnąć poprzez utrzymanie porządku i czystości oraz dbałość o estetykę w pomieszczeniach. Istotne jest też optymalne zagospodarowanie przestrzeni – optymalne, czyli takie, które spełnia zasady funkcjonalności, wygody i jest ergonomiczne.

Warto wiedzieć, że każde pomieszczenie (a nawet pewne elementy jak np. schody) rządzi się swoimi prawami i każdemu trzeba poświęcić trochę uwagi.

Kuchnia, jako jedno z ważniejszych pomieszczeń w całym domu powinna być zlokalizowana w głębi mieszkania, ale nie jego centrum (patrząc na plan lokalu) oraz nie w sektorze północno-zachodnim – wtedy może źle oddziaływać na karierę i zdrowie. Istotne z punktu widzenia Feng Shui jest, aby w kuchni panował ład. Planując rozkład poszczególnych sprzętów, zwróćmy uwagę, aby lodówka, zmywarka lub zlewozmywak (które związane są z żywiołem wody) nie znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie lub naprzeciw pieca, kuchenki bądź mikrofalówki (żywioł ognia). Niekorzystne będzie również instalowanie piecyka (kuchenki) pod oknem lub naprzeciwko wejścia do toalety. W kuchni sprawdzi się owalny stół, wygodne krzesła oraz zaokrąglone drewniane szafki (unikanie kątów). Pamiętajmy, aby nie zostawiać na wierzchu ostrych narzędzi, a przeterminowaną żywność od razu wyrzucać. Na parapecie mile widziane z punktu widzenia Feng Shui będzie umieszczenie roślin – najlepiej, jeśli będą to zioła w doniczkach, pozbądźmy się za to bukietów z suszonych kwiatów.


Ocena: 0

Komentarze (1)

 

  • 2015-03-18 21:09:58
    Jeśli chodzi o mnie, to ja uwielbiam przestawiać meble. Najlepiej jak jestem sama w domu, wtedy mogę próbować różnych kombinacji :D
    IP: 95.41.58.139
do góry strony