Uroda.com / Artykuły / Gorączka szczególnie niebezpieczna w upały

Artykuły

Gorączka szczególnie niebezpieczna w upały

2013-08-05


Choroby, które powodują wzrost temperatury ciała, przytrafiają się także latem. Warto wiedzieć, co wtedy robić.

Wioleta Derkowska

Autor:

Wioleta DerkowskaJeśli temperatura ciała przekracza 38˚C oznacza to, że mamy gorączkę. Osłabia ona organizm, czasem powoduje dreszcze, a nawet wymioty. Jednak, pojawienie się jej jest w zasadzie pozytywnym objawem – świadczy o tym, że nasz organizm podjął walkę i broni się przed chorobą.

Skąd temperatura w upalne dni?

Kiedy na dworze jest gorąco, szukamy ochłody. Jemy wtedy dużo lodów, pijemy zimne napoje, włączamy klimatyzację w samochodzie, kapiemy się w chłodnej wodzie. Ta chwilowa przyjemność może mieć jednak niemiłe konsekwencje dla naszego zdrowia. Gorączka w upalny dzień jest niebezpieczna, ponieważ łatwo wtedy o szybkie odwodnienie organizmu. Pamiętajmy, że leki przeciwgorączkowe często działają także napotnie, a przecież poty „wyciska” z nas już wysoka temperatura. Aby więc nie dopuścić do odwodnienia, trzeba wypijać w ciągu dnia, co najmniej trzy litry płynów.

Kiedy wystarczą domowe sposoby?


Jeśli temperatura ciała przekracza 38˚C
zaledwie o dwie, trzy kreski, ale dobrze to znosimy, nie trzeba jej obniżać lekami. Ponieważ  układ odpornościowy najbardziej aktywnie broni się przy temperaturze 37,5 – 38,7˚C, lepiej zastosować sprawdzone domowe sposoby, by ochłodzić organizm. Pomoc mogą zimne okłady. Lód w woreczkach przykładamy na miejsca, gdzie są duże naczynia krwionośne, np. na szyi, w zgięciach pod kolanami. Przed przegrzaniem należy chronić tez mózg – dlatego chłodzimy czoło, skronie i potylicę.

Jeśli nie mamy pod ręką lodu, można przykładać kompresy z ręcznika zmoczonego w zimnej wodzie. Trzeba je tylko jak najczęściej zmieniać. Jeśli chodzi o leki przeciwbólowe, preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy lub metamizol nie wolno podawać dzieciom do 12. roku życia. Pamiętajmy, że są to leki dla dorosłych. W upalny dzień skutecznie i bezpiecznie rozprawiają się z gorączką leki zawierające paracetamol lub ibuprofen. Jednak, gdy gorączce towarzyszą nudności oraz wymioty, najlepiej zastosować lek w postaci czopków.

Gdy gorączka rośnie

Gdy temperatura przekracza 39˚C, należy bezwzględnie ją zmniejszyć, podając lek, np. paracetamol. Jeśli wysoka temperatura ciała utrzymuje się ponad dwie doby lub przekracza 40˚C, nie można już zwlekać – wzywamy lekarza. Wysoka gorączka znacznie przyspiesza akcję serca i może doprowadzić do niewydolności układu krążenia. Także mózg jest bardzo wrażliwy na podwyższenie temperatury ciała. Utrzymująca się gorączka ponad 41,5˚C grozić może uszkodzeniem komórek nerwowych.

Ocena: 0

Komentarze (0)

 

do góry strony