Uroda.com / Artykuły / Gdy włos spada z głowy...

Artykuły

Gdy włos spada z głowy...

2012-06-29


Zdarza się czasami, że włosy tracą siłę i witalność, i można je ściągać z głowy „garściami”. To znak, że z organizmem dzieje się coś nie tak. Tego problemu nie należy lekceważyć.

Autor: Agnieszka Obstawska

Źródło: SOLARIUM & Fitness

Wbrew pozorom kobiety też łysieją, choć wygląda to i przebiega zupełnie inaczej niż u mężczyzn. Każdy człowiek traci codziennie około 100 włosów i jest to zjawisko jak najbardziej naturalne, wynikające z cyklu życia włosów.

Jeśli jednak zauważymy, że włosów zaczyna wypadać więcej niż zwykle, jest to już powód do niepokoju.

Dlaczego włosy wypadają?

Przyczyn wypadania włosów u kobiet może być wiele. Bardzo często wynikają one z nieodpowiedniej diety, niewłaściwej pielęgnacji lub zmian hormonalnych. Na przykład odstawienie tabletek antykoncepcyjnych po długim okresie ich zażywania może skutkować niedoborem estrogenu, co z kolei negatywnie wpływa na włosy. Podobnie dzieje się u wielu kobiet po urodzeniu dziecka. Osłabienie kondycji włosów może wynikać także z niektórych chorób – długotrwałej gorączki, anemii czy niektórych chorób wenerycznych.

Wypadaniu włosów sprzyja niedobór istotnych składników odżywczych, przede wszystkim żelaza, cynku lub selenu oraz witamin A i E. Ważne jest zatem, aby codzienna dieta zawierała ich odpowiednie ilości. Korzystnie na włosy wpływają także nienasycone kwasy tłuszczowe czy krzem, który znaleźć można we wszelkich kosmetykach i preparatach na bazie skrzypu polnego. Włosy często poddawane są także mechanicznym uszkodzeniom, nie służy im nieodpowiednia pielęgnacja, na przykład suszenie włosów zbyt gorącym powietrzem, używanie szamponu nie przeznaczonego do konkretnego rodzaju włosów i nieodpowiednich kosmetyków, wystawianie włosów na promieniowanie UV, częste kąpiele w słonej wodzie, silne i zbyt częste zabiegi fryzjerskie czy stosowanie dużych ilości mocnych środków do stylizacji włosów. Zdarza się jednak także, że wypadanie włosów jest efektem chorób skóry głowy – na przykład grzybicy lub łojotokowego zapalenia skóry. I niespodzianka – niektóre kobiety też dotyka łysienie typu męskiego, czyli androgenowe.

Jak sobie z tym poradzić?

Jeśli wypadanie włosów jest wynikiem choroby zakaźnej, długotrwałej gorączki lub przyjmowania antybiotyków, to należy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość i ograniczyć do przyjmowania ogólnie dostępnych preparatów poprawiających stan włosów. Nawet i bez tego stan ich powinien się poprawić i po 2-3 miesiącach wszystko wróci do normy. W niektórych przypadkach problem znika tak szybko, jak się pojawił, jeśli tylko zostaną podjęte odpowiednie kroki w celu przywrócenia włosom ich kondycji. Nie da się jednak zlikwidować problemu bez określenia i wyeliminowania czynników, które go spowodowały. Przed rozpoczęciem leczenia zalecana jest wizyta u specjalisty – dermatologa lub trychologa, który postawi odpowiednią diagnozę. Jeśli wypadanie włosów wynika z braku składników odżywczych w organizmie, kuracja powinna być podparta również odpowiednią dietą. Jeśli natomiast wypadanie włosów jest wynikiem chorób, nie da się go wyleczyć bez usunięcia źródła problemu, o ile oczywiście jest to możliwe.

Wśród zalecanych preparatów i kosmetyków do włosów są najczęściej te opierające się na stabilizowanych środkach roślinnych – zawierające skrzyp polny, brzozę, lawendę, rumianek, lucernę siewną czy kozieradkę pospolitą. Dość popularna jest także pokrzywa, która oprócz witaminy A i C, zawiera także sporo składników mineralnych i hamuje łysienie typu męskiego. Rozmaryn natomiast pobudza wzrost włosa poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych i dodatkowo skutecznie likwiduje łupież.

W aptekach znaleźć można także ampułki z czarnej rzepy lub z inuliną, tabletki wzmacniające włosy oraz mnóstwo specjalnych serii kosmetyków przeznaczonych właśnie do walki z wypadającymi włosami.

Nie zawsze jest łatwo...

Zdarza się, że wypadanie włosów nie ma jasno określonej przyczyny. Najlepiej zdiagnozować ją wtedy odpowiednim badaniem. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu trichogram, czyli badanie korzeni włosów, które pozwala określić stan włosów zarówno rosnących, jak i wypadających. Jeśli włosy wypadają w fazie wzrostu, to przyczyn szukać należy w organizmie, przeprowadzając badania hormonalne oraz na poziom minerałów. Najwięcej problemów z leczeniem sprawiają choroby skóry głowy, a przede wszystkim łysienie androgenowe. Jednym ze skuteczniejszych środków stosowanych zewnętrznie przy łysieniu androgenowym zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, są preparaty z minoksydilem, który powoduje przede wszystkim lepsze ukrwienie mieszków włosowych. Efekty bywają widoczne dopiero po 3-4 miesiącach i są różne u różnych osób.

Niestety, leczenie nie zawsze kończy się sukcesem. Ratunkiem w przypadku wypadania włosów i łysienia może być zabieg niechirurgicznego uzupełniania ubytków włosów metodą Implant Micro Derm 2 Gen, który często jest przeprowadzany także na osobach, które chcą po prostu swoje włosy upiększyć. Są to bezbolesne zabiegi, które polegają na wszczepianiu nowych włosków w cienką mikroskórę głowy. Dzięki temu można cieszyć się bujnymi, gęstymi włosami przez długi czas.


Ocena: 50

Komentarze (52)

 

 • 2016-05-07 14:19:27
  Jowita
  W zeszłym roku odkryłam bardzo dobrą lekarkę, która specjalizuje się w terapiach autologicznych, w tym też w osoczu bogatopłytkowym. Jej zdaniem ta substancja działa niczym bomba odżywcza dla skóry głowy. Dzięki temu pobudza cebulki włosowe do porostu i tym samym hamuje łysienie. Fryzura jest bardziej gęsta i odżywiona. Doktor napisała kilkadziesiąt artykułów na ten temat. Poczytajcie sobie na jej blogu lub w innych miejscach: www.urszulabrumer.pl/wcale-nie-musisz-byc-lysy-5-pytan-od-pacjentow/
  IP: 87.206.211.191
 • 2013-11-04 14:58:09
  Też stosuję szampony Biovaxa. To jedne z lepszych, na jakie trafiłam. Jeden pomógł na łupież, drugi ograniczył wypadanie włosów. Także wzbudzają moje zaufanie.
  IP: 89.76.64.228
 • 2012-12-28 22:29:13
  kiniaś
  BiovaxMED szampon i żel bardzo pomocne w walce z wypadaniem włosów.
  IP: 89.231.220.22
 • 2012-12-22 19:04:43
  Z własnego doświadczenie mogę doradzić odżywki biovax oraz tabletki silika. Ale już zaznaczam, że nie każdy włos jest taki sam. Każda z dziewczyn powinna próbować czegoś nowego i sprawdzić czy jej coś pomaga. Od niedawna stosuje wcierkę Jantar, również znakomita. Poprawia wygląd włosów i włosy, które dopiero rosną są mocniejsze i zdrowsze :)
  IP: 31.63.238.47
 • 2012-11-28 15:36:37
  Artykuł bardzo dobry.
  IP: 78.30.120.42
 • 2012-11-07 19:37:50
  nie mialam problemow do czasu. lykalam tabletki stosowalam rozne srodki i kosmetyki. cuduje i siemartwie. a wszystko to stres i coraz wiecej stresu. jak sie skonczy przestana pewie wypadac- dlatego drogie panie nie stresowac sie - to podstawa :)
  IP: 89.77.228.229
 • 2012-10-30 17:37:50
  Mam bardzo gęste włosy, ale również mam problem ich wypadania, stosowałam wiele kosmetyków, niestety bez większej poprawy. Dopiero niedawno przekonałam się, że kluczem do zdrowych włosów jest dobra dieta i brak stresu!
  IP: 89.69.162.236
do góry strony