Uroda.com / Artykuły / Gdy pocisz się za bardzo...

Artykuły

Gdy pocisz się za bardzo...

2013-07-30


Emocje sprzyjają poceniu się. Najczęściej wywołują je: lęk, strach, wstyd, złość, gniew. Jednak przyczyn może być znacznie więcej.

Wioleta Derkowska

Autor:

Wioleta DerkowskaWielu chorobom wywołanym przez wirusy lub bakterie towarzyszy gorączka. Imjest wyższa, tym bardziej się pocisz. To naturalna reakcja organizmu na wysoką temperaturę. Zwykle po infekcji dolegliwość ta ustępuje i wszystko wraca do normy. Czasem jednak organizm potrzebuje więcej czasu, by odbudować siły. A gdy jesteś osłabiona walką z chorób, nawet niewielki wysiłek sprawia, że się pocisz.

Sygnał spadku poziomu cukru

Jeżeli jesz posiłki nieregularnie, robisz długie przerwy, pijesz duże ilości kawy, a do tego żyjesz w ciągłym napięciu, może to doprowadzić do spadku poziomu cukru we krwi. Niedocukrzeniu sprzyja także intensywne odchudzanie i stosowanie głodówek. Pojawia się wówczas drżenie rąk oraz intensywne pocenie się na całym ciele.

Winne mogą być hormony

Przyczyną zbyt intensywnego pocenia się często są hormony. Poty połączone są z uderzeniami gorąca u kobiet po 45. r.ż. są charakterystyczne dla zbliżającej się menopauzy. Naturalne jest też pocenie się po porodzie. To skutek zaburzenia równowagi hormonalnej. W ten sposób organizm pozbywa się nadmiaru płynów po ciąży. Także zwiększona produkcja hormonów tarczycy, która towarzyszynadczynności gruczołu, objawia się m.in. nocnymi potami. Chorobę można zdiagnozować, badając poziom hormonów tarczycy we krwi.

Trzeba wykluczyć gruźlicę

Nowotwory rozwijające się w układzie chłonnym, często dają znać o sobie dolegliwościami, które przypominają przemęczenie lub trudne do wyleczenia przeziębienie. Oprócz ogólnego osłabienia, kaszlu, stanu podgorączkowego, jednym z objawów jest silne pocenie się w nocy. Podobne objawy mogą być też sygnałem coraz częstszej gruźlicy. Dlatego każde nadmierne pocenie się, które pojawia się nagle, nie ustępuje przez kilka tygodni i towarzyszą mu również inne dolegliwości, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Skutek własnych błędów?

Nadpotliwość bywa często bardzo uciążliwa. Krępujące są mokre plamy na ubraniu, czy wciąż wilgotne dłonie. Jeśli nie pomogą antyperspiranty, można zastosować zastrzyki z botoksu czy jonoforezę. Niektóre osoby, które zgłaszają się do dermatologa z problemem wzmożonej potliwości, w rzeczywistości cierpią tylko na pozorną nadpotliwość. Zastosowanie przez lekarza metody pomiaru wydzielanego potu pomagają to ustalić. Częstą przyczyną jest przegrzewanie ciała, noszenie nieprzewiewnych ubrań ze sztucznych materiałów. Gruczoły potowe do wzmożonej pracy pobudza też kofeina, częste jedzenie pikantnych, gorących potraw oraz palenie papierosów.


Ocena: 0

Komentarze (2)

 

 • 2013-08-08 15:09:48
  kasia
  Ja polecam Wam iśc na naprawde dobry zabieg dzięki któremu pozbędziemy sie problemu z nadpotliwością. W salonie Elite w Warszawie mozna wykonac taki zabieg z botoksem w roli głównej. Ale na długi czas pozbywamy sie problemu nadpotliwości.
  IP: 80.238.108.252
 • 2013-07-30 22:22:05
  W
  Polecam Etiaxil - mechanicznie hamuje pocenie, może powodować podrażnienia, ale działa.
  IP: 79.191.83.200
do góry strony