Uroda.com / Artykuły / Gdy głowa pęka...

Artykuły

Gdy głowa pęka...

2013-07-23


Ból głowy pojawiający się od czasu do czasu można złagodzić tabletką. Ale gdy jest silny i trwa długo, ulgę mogą przynieść specjalne zabiegi lecznicze.

Wioleta Derkowska

Autor:

Wioleta DerkowskaKażdego czasami boli głowa. Najczęściej wystarczy lek bez recepty, by uwolnić się od dolegliwości. Jednak są osoby, którym ból dokucza często – kilka razy w tygodniu, kilkanaście w miesiącu. Pojawia się nieoczekiwanie. Jest tak silny, że wyłącza z normalnego życia, a tabletki przeciwbólowe nie pomagają. Nawracający ból, który trwa ponad trzy miesiące, uznawany jest za przewlekły i traktowany jak choroba. W takim przypadku trzeba pójść do lekarza – neurologa lub specjalisty z poradni leczenia bólu.

Zastrzyki z botoksu

Przynoszą ulgę w silnych migrenach. Taki atak może trwać od kilku godzin nawet do trzech dni. Zdarza się też, że powraca 2- 3 razy w tygodniu. Nową metodą zapobiegania atakom migreny jest ostrzykiwanie skóry głowy botoksem. Warto wypróbować tę terapię, gdy ataki migreny są częste, przewlekłe i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Ataki migreny mijają całkowicie lub stają się rzadsze. Wyraźną poprawę odczuwa się kilka dni po zabiegu. Efekt utrzymuje się około trzech miesięcy. Zabieg można powtarzać, co 3 – 4 miesiące.

Elektropunktura

Napięciowy ból odczuwany jest jako silny ucisk na skroniach i czole lub obejmuje całą głowę. Trwa długo, wraca co kilka dni. Elektropunktura to jedna z lepszych metod leczenia napięciowych bólów głowy. Często jest skuteczniejsza od klasycznej akupunktury. Ulgę czujemy po 4 – 5 zabiegach. Potrzebne jest 10 zabiegów. Ból mija i nie wraca przez kilka, kilkanaście lat.

Balonik udrażnia nos

Likwiduje także zatokowe bóle głowy. Silny, tępy ucisk w okolicy czoła, policzków, między brwiami czy u nasady nosa to ból głowy, którego przyczyną są chore zatoki. Ból nasila się przy pochylaniu głowy lub zmianach ciśnienia. Towarzyszy mu zatkany nos i obfity katar. Przy przewlekłym lub ostrym zapaleniu zatok ból głowy wciąż powraca. Obecnie najnowocześniejszą i najskuteczniejszą metodą, która umożliwia udrożnienie zatok jest ich balonikowanie. Dzięki temu zabiegowi szybko można odczuć poprawę zdrowia. Już kilka godzin po balonikowaniu zatok można swobodnie oddychać przez nos. Zatokowy ból głowy znika całkowicie.

Leki w aerozolu

W Polsce są dostępne na receptę leki przeciwmigrenowe w postaci aerozolu do nosa. Są to leki, które są znacznie bezpieczniejsze i łagodniejsze dla żołądka. Są lekami bardzo skutecznymi w przerywaniu napadu migreny. Leki te powinny być zastosowane w momencie wystąpienia bólu, ale można też je zażyć, gdy ból już trwa. Lek podany do nosa zaczyna działać po 15 minutach. W przypadku nawrotu bólu głowy można ponownie zażywać lek, zachowując minimum 2-godzinny odstęp pomiędzy dawkami.


Ocena: 0

Komentarze (0)

 

do góry strony