Uroda.com / Artykuły / Gdy bierzesz pigułkę antykoncepcyjną

Artykuły

Gdy bierzesz pigułkę antykoncepcyjną

2014-02-03


Nowoczesne pigułki zawierają minimalną ilość hormonów, ok. 20 mikrogramów. Te, które brała twoja mama miały ich 50.

Wioleta Derkowska

Autor:

Wioleta DerkowskaAntykoncepcja hormonalna wymaga pewnej dyscypliny. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by pigułka skutecznie chroniła cię przed ciążą i nie szkodziła zdrowiu.

Potrzebujesz więcej wapnia

Jeśli już od dłuższego czasu stosujesz antykoncepcję hormonalną, kontroluj poziom wapnia w organizmie. Zakłócenia w produkcji estrogenu, spowodowane braniem pigułki, mogą zwiększyć zapotrzebowanie organizmu na wapń. Jeśli dostarczasz go organizmowi za mało, mogą pojawić się kłopoty z przemianą materii i krzepnięciem krwi, może też zacząć rozwijać się próchnica. Ale przede wszystkim, gdy pojawia się niedobór wapnia, organizm zaczyna „kraść” brakujący minerał z kości. Taki stan może zakończyć się odwapnieniem.

Albo pigułka, albo papieros

Jeżeli palisz papierosy, nawet tylko kilka dziennie i stosujesz pigułkę hormonalną, możesz sobie zaszkodzić. Dzieje się tak, dlatego, że nikotyna w połączeniu z żeńskim hormonem płciowym estrogenem, znacznie zwiększa krzepliwość krwi. Wpływa to bezpośrednio na tworzenie się skrzepów blokujących naczynia krwionośne i może prowadzić do zakrzepicy czy zatoru tętnicy płucnej. Rośnie też znacznie ryzyko pojawienia się zmian miażdżycowych czy choroby niedokrwienia serca. Szczególnie dotyczy to młodych kobiet, po 35. roku życia. Jeśli więc lekarz przepisał ci pigułki antykoncepcyjne, nie pytając o to, czy palisz papierosy, nie warto ryzykować – lepiej rozstać się z nałogiem. Jeżeli jednak rzucenie palenia to dla ciebie trudna decyzja, poproś swojego ginekologa o zmianę formy antykoncepcji.

Badaj wątrobę co rok

Jeśli przyjmujesz pigułkę przez dłuższy czas, ważne jest regularne sprawdzanie, jak na hormony reaguje twoja wątroba. Nie ma na co czekać, aż zacznie strajkować, domagając się pomocy. Jednym z możliwych następstw zażywania estrogenów są np. zaburzenia wydzielania żółci.

Chorowałaś? Zabezpiecz się

Infekcja może osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli przeszłaś np. grypę żołądkową, miałaś torsje lub biegunkę, a nie upłynęła nawet godzina od zażycia pigułki, powinnaś zachować szczególną ostrożność. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że hormony nie zdążyły nawet przeniknąć do krwi, a już zostały wydalone z organizmu. Dlatego nie możesz mieć żadnej pewności, że w tym cyklu tabletki zachowują swoją skuteczność.
Ocena: 0

Komentarze (1)

 

  • 2014-05-30 23:50:13
    renata
    u mnie odkąd zaczęłam brać pigułki dużo częściej zaczęły pojawiać się infekcje intymne, dlatego szczególnie wtedy gdy spada mi odporność biorę provag doustny probiotyk ginekologiczny by uzupełnić florę bakteryjną która jest zachwiana przy braniu pigułek, na szczęście probiotyki pomagają mi chronić się przed infekcjami
    IP: 77.254.152.20
do góry strony