Uroda.com / Artykuły / Estee Lauder – historia nie bajkowa!

Artykuły

Estee Lauder – historia nie bajkowa!

2010-09-20


Przez całe swoje życie przekonywała kobiety, że: „Najpiękniejsza twarz na świecie? Twoja własna”. Zaczynała od zera, tworząc nie tylko innowacyjne, jak na swoją epokę produkty, ale wcielała w życie pomysły, które wykorzystywane są po dziś dzień, nie tylko przez markę Estee Lauder. Jednak od początku, a było tak…

kmalodobry

Autor:

Katarzyna Małodobry

Źródło: Uroda.com

Aby poznać fenomen rodzinnej marki kosmetycznej Estee Lauder, musimy cofnąć się do roku 1906. Wtedy w Corona, Quenns na świat przyszła Josephine Esther Mentzer. W domu nazywano ją Esty, imię to w przyszłości odegra znaczącą rolę przy tworzeniu imperium kosmetycznego. Miała niezwykle ciekawe korzenie, jej matka Rose była z pochodzenia Węgierką, natomiast ojciec Czechem. Od najmłodszych lat mama Esty wpajała jej, jak ważne dla kobiety jest dbanie o urodę, Rose powtarzała: Warto o siebie dbać, uroda dodaje kobiecie pewności. Dlatego będąc już małą dziewczynką przykłada wielką wagę do swojego wyglądu.

Jest rok 1918 Josephine zaczynają interesować receptury kremów oraz proces ich tworzenia, a dzieje się tak za sprawą jej wuja Johna (chemika amatora), który na piecu produkuje kremy. Esty mając zaledwie 12 lat zaczyna dociekać i pytać wuja, jak on to robi. Z czasem zdradza jej tą „słodką” tajemnicę i zupełnie nieświadomie „zaraża”, przyszłą właścicielkę kosmetycznego imperium, pasją tworzenia kosmetyków. Warto również wspomnieć, że oprócz kremów, Esty interesowała się dekorowaniem wystaw i produktów w sklepie żelaznym swojego ojca. Po latach napisze, że: Z pewnością jest duża różnica pomiędzy pomadką, a gwoździem, ale ten kto ma talent, potrafi sprzedać i jedno, i drugie.

Gdy Josephine ma 20 lat poznaje swojego przyszłego męża Josepha Lautera, który jest synem żydowskich imigrantów z Węgier. W roku 1930 pobierają się, natomiast trzy lata później na świat przychodzi syn Leonard. W tym czasie rozgrywają się wydarzenia, które mają duże znaczenie w tworzeniu przyszłej marki kosmetycznej. Mianowicie Esty podejmuje decyzję o zmianie nazwiska męża z Lauter, na Lauder gdyż twierdzi, że Lauder brzmi ładniej. Jednak jako oficjalny powód podaje, pomyłkę urzędnika imigracyjnego podczas notowania. Z czasem zmienia także swoje imię z Esther na francusko brzmiące Estee. To właśnie to imię, zostanie użyte jako logo na opakowaniu jej pierwszego kremu.

Kiedy nadchodzą czasy Wielkiego Kryzysu, a firma produkująca jedwab, w której pracuje jej mąż Joseph, ogłasza bankructwo, Estee zaczyna sama zarabiać. Lecz rola matki i żony to dla niej zdecydowanie za mało. Esty jest ambitna, pełna energii i temperamentu. Pragnie bywać w świecie, poznawać ludzi, bawić się. Dlatego ponownie sięga do receptur kremów wuja Johna i zaczyna sama je produkować. Prosi swoje znajome o testowanie swoich produktów, kiedy słyszy „dobre”, nie jest całkowicie zadowolona. Od początku tworzenia była perfekcjonistką. Twierdzi, że: Jeśli moje kremy są dobre, to znaczy, że mogą być jeszcze lepsze. Pogłębia swoją wiedzę, przegląda podręczniki, poszukuje nowych składników, a także modyfikuje proporcje. Zaczyna dystrybucję swoich produktów w hotelach i klubach na Long Island. W tym czasie pojawiają się jej pierwsze nowatorskie (powielane po dziś dzień przez przemysł kosmetyczny) pomysły. Odkrywa skuteczny chwyt marketingowy w postaci „prezentu przy zakupie”. Do każdego swojego kremu dołącza bezpłatne próbki…

Esty rozwija się, zaczyna zarabiać coraz lepiej, natomiast jej mąż Joseph dalej pozostaje bezrobotny. Ich małżeństwo zaczyna przeżywać kryzys, czego finałem jest rozwód w 1939 roku. Po latach w swojej autobiografii napisze, że: Robiłam większą karierę niż on i wkroczyłam do świata, w którym dla niego nie było miejsca. Estee pomału wchodzi w świat luksus, przepychu i pieniędzy, zaczyna bywać w Miami. W dzień sprzedaje swoje kremy w luksusowym hotelu Roney Plaza. Natomiast wieczory spędza na randkach, głównie z A.L. van Ameringenem, który jest holenderskim przemysłowcem i handlowcem esencji wykorzystywanych w perfumach, mydłach i kremach. Przez krótki czas mieszkają razem, mimo że Ameringen jest żonaty. Ich związek się rozpada, gdy jej syn Leonard zaczyna chorować na świnkę. Były mąż Joseph cały czas czuwa przy łóżeczku chorego syna, a Estee dochodzi do wniosku, że nadal go kocha…

W  roku 1942 podejmują decyzję o powtórnym ślubie. Ceremonia jest skromna bez gości, kwiatów i zdjęć, a odbywa się w nowojorskim ratuszu. Rok po tym wydarzeniu na świecie pojawia się ich drugi syn Ronald. Do zmian w ich życiu dochodzi postanowienie o partnerstwie również w interesach, bowiem Joseph zajmuje się finansami, a Estee sprzedażą. Była restauracja w Central Park  staje się ich pierwszą małą fabryka, w której produkcja kremów odbywa się na zwykłej kuchence. Oprócz kremu, oliwki do demakijażu twarzy, toniku oraz maseczki według receptury wuja Johna, Estee tworzy róż do policzków Glow oraz pomadkę Just Red. Tradycyjne apteczne słoiczki pani Lauder pakuje w seledynowe pudełeczka, które śmiało mogą konkurować (z obecnymi na rynku w tym samym czasie) produktami Elisabeth Arden, czy Heleny Rubinstein.

Swoje pierwsze stoisko Estee otwiera w salonie piękności House of Ash Blondes, przy Wschodniej 60. ulicy. Nie tylko sama stoi za ladą i zachwala Amerykanką swoje produkty , ale również demonstruje im je, wklepuje kremy, masuje oraz maluje. Jednocześnie dodając nieco magii i wiarygodności swojej sprzedaży, opowiada o swoim wuju Johnie oraz o matce Rose. Stara się uświadomić kobietą potęgę pielęgnacji i dbania o urodę, powtarza, że: Mężczyźni nie patrzą na sukienki, tak jak kobiety nie zwracają uwagi na garnitury. Liczy się twarz. Estee na co dzień wygląda perfekcyjnie, przez co z czasem staje się wzorem do naśladowania dla innych kobiet.

Nastają ciężkie, powojenne czasy, dlatego kosmetyki nie są produktami pierwszej potrzeby. Jednak dla Estee to nie przeszkoda, bo wie jak sprzedawać, jej pierwsze hasło reklamowe głosi, że: Sprzedaję kremy, rozdaję piękno. Rok 1946 jest dla niej bardzo ważny, gdyż osiąga swój cel, zamówienie na produkty zlecone przez najsłynniejszy dom handlowy w Nowym Jorku, Saks Fifth Avenue. Towar w ciągu dwóch dni dosłownie znika z półek. Dzieje się tak również za sprawą setek kartek wysłanych przez nią do stałych klientek Saksa, oferując im pomadkę w prezencie przy zakupie. Jest to kolejny z jej nowatorskich, a co najważniejsze skutecznych pomysłów. Przekonuje dyrektora domu handlowego Saks, aby ustawił jej stoisko na stałe i to przy samym wejściu.

Mijają lata imperium rozwija się. Estee Lauder postanawia włączyć do swojej oferty perfumy. Zwraca się o pomoc do swojego przyjaciela  A. L. van Ameringena, od którego dostaje w prezencie esencję Youth Dew. To właśnie ona spowoduje „rewolucję” w imperium kosmetycznym, stając się od razu hitem na miarę lat. Estee tworzy pierwszą linię uzupełniającą do zapachu Youth Dew, w postaci olejku do kąpieli o tej samej nucie. Pomysł ten wyjaśnia w ten sposób: Kobiety same nie kupują zapachów, czekają, aż zrobi to dla nich mężczyzna, jednak żadna nie odmówi sobie olejku do kąpieli. W ciągu zaledwie kilku miesięcy zapach ten podwaja roczny dochód firmy. Mamy koniec lat 50-tych stopniowo jej stoiska pojawiają się londyńskim Harrodsie, w Galeries Lafayette w Paryżu, w domach towarowych Austrii, we Włoszech, Belgii oraz Kanadzie. Z czasem zapachy Estee Lauder doceniają również mieszkanki Japonii, Singapuru, Wenezueli  i Australii.

W roku 1982 firma Estee Lauder Companies Inc. zmienia swoją siedzibę, z maleńkiego biura przy 53. ulicy, na okazały budynek General Motors przy Piątej Alei. Od tego momentu jej firma jest największym koncernem kosmetycznym na świecie, zatrudnia ponad 10 tysięcy pracowników, a roczne zyski przekraczają miliard dolarów. W działalność imperium zaangażowana jest cała rodzina. Starszy syn Leonard, który pracuje w firmie od samego początku (roznosił paczki, wystawiał faktury oraz przyjmował faktury) objął stanowisko prezesa zarządu. Żona Leonarda, Evelyn zajmuje się projektami opakowań, a także wprowadzaniem na rynek nowych zapachów. Natomiast młodszy syn, Ronald początkowo zajmował się inwestorami zagranicznymi z około 80 krajów, z czasem jednak poświecił się polityce, rozpoczynając pracę w Departamencie Stanu.

Jednak szczęście nie trwa wiecznie, Estee dotyka osobista tragedia. W dniu 53. rocznicy ślubu jej mąż Joseph nagle umiera. Mimo, że Estee uznana jest za najsilniejszą kobietę na świecie, z tą tragedię nie jest w stanie się pogodzić. Życie straciło dla niej sens. Przełom przychodzi, gdy przypadkiem na korytarzu swojej firmy słyszy narzekanie na temat nowego produktu, który ma być wprowadzony na rynek. Postanawia wrócić do firmy. Swoją decyzję motywuje W biznesie nie można być i nie być, a także O interesach trzeba myśleć bez przerwy, trzeba je kochać. Pracuje na pełnych obrotach, ale potrafi mimo wszystko korzystać z życia. Zamieszkuje piękne rezydencje w Palm Beach, na Manhattanie, w East Hampton oraz Londynie i południowej Francji. Bywa na wyścigach w Ascot, na pokazach mody. Do grona swoich przyjaciół zaliczają się księżna Grace, Edwarda książę Windsoru, Carolina Herrera, Nancy Regan.

Kiedy w 1986 roku jej syn Ronald zostaje ambasadorem USA w Austrii, urządza z tej okazji w nowojorskim muzeum sztuki współczesnej MoMa wystawę swoich obrazów oraz bal na 200 osób. Estee Lauder pokazywała się publicznie do roku 1993. Rok później miała wylew, od tego czasu przebywała i odpoczywała w domu. Zmarła w 2003 roku, przeżywszy 97 lat. Dopiero wtedy świat poznał jej wiek, gdyż przez całe życie skrzętnie ukrywała ile ma lat. Pytana o wiek odpowiadała: To bez znaczenia. Kobieta może zawsze być atrakcyjna i mieć styl. O naszej urodzie przesądza róż na policzkach, a nie data urodzenia. Był to celowy zabieg, gdyż od samego początku Estee Lauder była symbolem firmy, wizytówką promującą przesłanie: piękno i luksus.

Firma od samego początku, aż do dziś pozostała firmą rodzinną. Pieczę nad nią sprawuje troje wnucząt William, syn Leonarda oraz Arien i Jane córki Ronalda. Oferta marki Estee Lauder obejmuje około 2 tysięcy produktów, a roczne obroty przekraczają pięć miliardów dolarów. Jej bujny życiorys obfituje w wiele niezwykłych wydarzeń. Warto wiedzieć, że Estee Lauder została uznana przez magazyn Time(jedyna kobieta na liście) jako jeden z 20 najbardziej wpływowych geniuszy biznesu dwudziestego wieku. W swojej pracy przywiązywała ogromną wagę do wysoko wykwalifikowanego i profesjonalnego personelu. A wiadomo, że stawiała poprzeczkę bardzo wysoko…

Biografia Estee Lauder jest świetnym przykładem konsekwentnego dążenia do celu. W jednym z wywiadów powiedziała: Nie osiągnęłam tego wszystkiego tylko marząc i mając nadzieję, że mi się uda, ale dlatego, że ciężko na to pracowałam. Nie jest natomiast bajką o księżniczce, która miała wszystko czego zapragnęła u swoich stóp, lecz wzorem, że chcieć to móc!
Ocena: 28

Komentarze (5)

 

 • 2020-01-06 16:53:47
  Ja
  Ogromnie dużo nieścisłości nawet rok śmierci się nie zgadza. Przed napisaniem radzę bardziej zagłębić się w temat. daje 1 nie mogę poprawić
  IP: 31.0.121.225
 • 2016-12-02 13:31:09
  Gośka
  Polszczyzna pozostawia niestety bardzo wiele do życzenia.
  IP: 31.128.21.147
 • 2015-06-26 22:06:20
  ESTI
  Ciekawy artykuł, ale warto poprawić 2 \\\"byki\\\" ortograficzne! Damom nie wypada robić takich błędów..
  IP: 31.42.12.22
 • 2012-10-02 19:30:08
  fan produtków estery
  jej matka nie była Węgierką, tylko żydówką z Węgier, a ojciec nie był Czechem, tylko żydem z Czech. Stąd biografia powyżej jest nierzetelna.
  IP: 89.77.7.1
 • 2012-09-29 20:43:07
  Nattii
  Piękna biografia!
  IP: 89.228.5.234
do góry strony