Uroda.com / Artykuły / Dziecko w samolocie- podniebna przygoda!

Artykuły

Dziecko w samolocie- podniebna przygoda!

2010-09-20


Miałaś kiedyś obiekcje przed podróżą samolotem z małym dzieckiem? Jeśli tak to zupełnie nie potrzebnie, gdyż lot z maluszkiem wcale nie musi stanowić problemu, wystarczy się po prostu dobrze do niego przygotować…

kmalodobry

Autor:

Katarzyna Małodobry

Źródło: Uroda.com

Wiadomo, że noworodek, który nie skończył jeszcze tygodnia, nie jest jeszcze gotowy na podróże samolotem. Taki malec ma jeszcze słaby układ krążenia oraz oddechowy. Dlatego jeśli nie musisz, nie leć z malcem , który nie skończył jeszcze dwóch miesięcy. Przed wylotem należy zadbać o kilka istotnych rzeczy, które ułatwią podróż, zarówno dziecku, jak i jego rodzicom.

Zanim wylecisz

Przede wszystkim przed zakupem biletów lotniczych, postaraj się wybrać lot, który będzie bezpośrednio docierał do celu, ewentualnie z jak najmniejszą liczbą przesiadek, gdyż każda dodatkowa przesiadka może być nie tylko stresująca dla malucha, ale również bardzo męcząca. Możesz równie dobrze wybrać lot wieczorny, będziesz miała większą pewność, że dzidziuś prześpi podróż.

Co jest ważne ?

Do podróży warto przygotować się także pod względem merytorycznym. Poznaj przepisy, jakie obowiązują podczas podróży z dzieckiem. Bobasowi do dwóch lat nie przysługuje osobne miejsce, podróżować musi na kolanach swojego opiekuna. Zazwyczaj dzieci w tym wieku (oczywiście w zależności od linii lotniczych) podróżują bezpłatnie, ewentualnie za niewielką opłatą, która może wynosić na przykład 10% ceny normalnego biletu. Limit bagażu dla niemowlaka to od 0 do 15 kg, w zależności od linii lotniczych, którymi będziesz podróżować. Wózek dziecięcy zazwyczaj nie jest objęty limitem i jego przewóz jest bezpłatny, ale przed wylotem warto sprawdzić, gdyż w niektórych liniach lotniczych (szczególnie przy lotach czarterowych) wózek jest traktowany, jako normalny bagaż. Zdecydowana większość linii lotniczych daje pierwszeństwo wejścia na pokład, osobom podróżującym z bobasami. W toalecie możesz skorzystać ze specjalnie na takie sytuacje zamontowanego, przewijaka dla niemowląt. Niektóre linie lotnicze dostarczają także odpowiednie akcesoria, takie jak pieluszki, poduszki, a także specjalne łóżeczka tak zwane skycots. Czasami zdarzają się także drobne prezenty dla maluchów, lecz na takie udogodnienia nie możesz liczyć w tanich liniach lotniczych. Obsługa powinna służyć wszelką pomocą, na przykład przy podgrzaniu jedzenia, butelki z mlekiem dla malucha, czy wody.

To Ci się przyda

- Paszport dziecka.
- Pieluszki (jedna na dwie godziny powinna w zupełności wystarczyć).
- Chusteczki nawilżające.
- Papierowe ręczniczki, mogą być bardzo przydatne gdy maluch zabrudzi siebie, Ciebie lub otoczenie.
- Ulubioną zabawkę, na przykład przytulankę. Gdy dziecko jest starsze możesz zabrać kilka książeczek, blok oraz kredki. Mogą być też dla urozmaicenia książeczki z naklejkami.
- Jeżeli nie karmisz bobasa piersią, nie zapomnij o butelkach z mlekiem lub piciem, a także o jedzeniu.
- Ważne jest również ubranko na przebranie malucha.
- Przyda się także kocyk.

Zadbaj o rezerwę czasu

Istotne jest to dlatego, abyś nie robiła nic w pośpiechu. Przybądźcie na lotnisko około dwóch godzin wcześniej. Nadaj spokojnie bagaż, możesz również zjeść lekki posiłek oraz przewinąć dziecko i skorzystać z toalety przed lotem. Po wejściu do samolotu zajmij miejsce blisko wejścia, będziesz miała bliżej do łazienki i do opuszczenia pokładu. Niemowlaka przypnij pasem, który mocuje się do Twojego pasa. Zwróć uwagę, żeby maluch nie siedział na klamrze. Najbardziej strategiczne momenty dla dziecka to start i lądowanie, gdyż dla niemowląt drastyczne zmiany ciśnienia powodują intensywniejsze odczuwanie przez nich „zatykania uszu”. Dlatego w czasie startu i lądowania podaj maluchowi pierś, butelkę z mlekiem lub picie, żeby przełykało, wtedy będzie to mniej uciążliwe dla niego.

Nie stresuj się

Tak naprawdę dla Twojego malucha najważniejsza jest Twoja obecność, wtedy czuje się bezpiecznie. Nie wstydź prosić o pomoc obsługę samolotu, są właśnie po to, aby ułatwić Ci lot. Pamiętaj także, że każda podróż kiedyś się kiedyś kończy, nie trwa w nieskończoność!
Ocena: 0

Komentarze (0)

 

do góry strony