Uroda.com / Artykuły / Dobroczynne działanie ultradźwięków na skórę

Artykuły

Dobroczynne działanie ultradźwięków na skórę

2011-10-27


Początki zastosowania ultradźwięków w lecznictwie sięgają połowy XX wieku. Obecnie fale ultradźwiękowe są szeroko rozpowszechnione nie tylko w medycynie i fizykoterapii, ale również w kosmetyce. Posiadają one dobroczynne działanie, które przynosi zadowalające efekty zarówno w pielęgnacji skóry jak i niwelowaniu wszelkiego rodzaju defektów kosmetycznych.

asiaw

Autor:

Joanna Wawer

Źródło: Uroda.com


Czym są i jak działają ultradźwięki?
Ultradźwięki są to fale mechaniczne poruszające się w określonym ośrodku z rożną częstotliwością, niesłyszalne dla ucha ludzkiego. W kosmetyce najczęściej stosowaną dawką są częstotliwości od 1 do 3 MHz; niższe wartości stosuje się w zabiegach na ciało, natomiast wyższe w zabiegach na twarz. Zależność jest następująca; im niższa częstotliwość tym ultradźwięki intensywniej działają oraz powodują głębszą penetrację tkanek. Ultradźwięki oddziaływają mechanicznie poprzez pobudzanie komórek do procesu odbudowy oraz metabolizmu. Drgania i wibracje wywołują biostumulujący mikromasaż tkanek, który pobudza fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny, powodując efekt liftingujący. Do działania ultradźwięków potrzebny jest nośnik na powierzchni skóry; może to być woda tonik, żel sprzęgający, lub ampułka.

Ultradźwięki w pielęgnacji twarzypielęgnacja twarzy
Zabiegi z użyciem ultradźwięków wskazane są przy każdym typie skory; wspomagają leczenie skór problemowych; zarówno cienkiej skóry suchej  z teleangiektazjami jak i grubej skóry trądzikowej. Wprowadzanie składników aktywnych w skórę zwane sonoforezą, polega na wykorzystaniu drgań, które powodują ultradźwięki, do głębokiego wprowadzenia preparatów. Kosmetyczka aplikuje ampułkę odpowiednią do rodzaju skóry (nawilżająca, odżywcza, rozjaśniająca, liftingująca, normalizująca, antycellulitowa), która następnie wprowadzana jest przy pomocy urządzenia z metalową głowica. Sonoforeza ma bardzo podobne działanie do modnej dzisiaj  mezoterapii bezigłowej.
Kolejnym bardzo efektywnym zabiegiem przy użyciu ultradźwięków jest peeling kawitacyjny, który może stać się bezbolesną i przyjemną alternatywą manualnego oczyszczania skóry, przy cerze niezbyt zanieczyszczonej. Peeling kawitacyjny usuwa zaskórniki, zwęża pory skóry, działa antybakteryjnie oraz nawilżająco oraz wspomaga procesy regeneracji skóry. Na skórę nanoszona jest ciecz (woda lub tonik), następnie pod wpływem fali ultradźwiękowej tworzy pęcherzyki wypełnione rozrzedzonym gazem, które pod wpływem ciśnienia pękają, oczyszczając przy tym naskórek. W przypadku skóry twarzy oprócz działania oczyszczającego kawitacja dodatkowo wpływa na zmniejszenie blizn, rozjaśnienie przebarwień i plam pigmentacyjnych. Ostatnio odkryto również, że kawitacja może być stosowana także przy zabiegach wyszczuplających, i niwelujących cellulit.

Ultradźwięki - skuteczny sposób na walkę z cellulitem
Ultradźwięki są doskonałym narzędziem jeżeli chodzi o problem pomarańczowej skórki. Wraz z ćwiczeniami i odpowiednią dietą potrafią zdziałać cuda. Ich działanie w zwalczaniu cellulitu polega przede wszystkim na przyśpieszaniu metabolizmu oraz procesu rozpadu komórek tłuszczowych. Równocześnie zwiększają one ukrwienie i poprawiają krążenie skóry. 

Przeciwwskazania do ultradźwięków: ciąża, rozrusznik serca, ciężki stan ogólny, nowotwory, implanty metalowe wszczepione w tkanki

Ocena: 43

Komentarze (2)

 

 • 2018-08-30 14:03:48
  Natalia z Clinica Cosmetologic
  Zabiegi przy użyciu ultradźwięków świetnie sprawdzają się w przypadku cer odwodnionych i suchych. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom aktywnym w sposób nieinwazyjny można odżywić, dotlenić oraz nawilżyć skórę.
  IP: 89.68.142.135
 • 2011-11-05 11:30:10
  Zgadzam się, że niewiele kobiet wie o ultradźwiękach i docenia ich działanie. Polecam wszystkim zabieg sonoforezy i kawitacji, byłam bardzo zadowolona z efektów.
  IP: 78.8.236.114
do góry strony