Uroda.com / Artykuły / Dlaczego dziecku potrzebne jest mleko?

Artykuły

Dlaczego dziecku potrzebne jest mleko?

2014-05-15


Nawet, gdy dziecko wyrosło z okresu niemowlęcego, mleko nadal jest dla niego najwartościowszym posiłkiem. Z nim otrzymuje niezbędne składniki odżywcze.

Wioleta Derkowska

Autor:

Wioleta Derkowska

Źródło: Uroda.comChoć po pierwszych urodzinach dziecko może jeść już prawie wszystko, jego potrzeby żywieniowe są inne niż osób dorosłych. Nadal ważnym składnikiem diety malucha powinno być mleko. Na co dzień najlepiej modyfikowane. Dla roczniaka jest to mleko typu junior lub oznaczone cyfrą 3 – zależy od producenta.

Zapewnia zdrowy rozwój

Jeśli dziecko ma rok i zostało odstawione od piersi, większość pediatrów i dietetyków zaleca podawanie mleka modyfikowanego dwa razy dziennie – po ok. 250 ml. Mleko modyfikowane dziecko powinno pić do ukończenia trzech lat. Jest stworzone na bazie mleka krowiego, jednak zostało tak zmodyfikowane, by móc w pełni zaspokoić potrzeby intensywnie rozwijającego się malucha. Zawiera niezbędne składniki odżywcze, minerały i witaminy (A, C, E, D, B). Są dobrane w optymalnych ilościach, jakich dziecko potrzebuje na różnych etapach rozwoju. Mleko modyfikowane jest m.in. ważnym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, który jest niezbędny do budowania mocnych kości i zębów. Dostarcza też jodu wspomagające jego rozwój psychiczny i fizyczny.

Zmniejsza ryzyko chorób

Ważnym składnikiem mleka modyfikowanego jest żelazo. Mleko krowie zawiera go mało. Także dieta roczniaka często nie dostarcza odpowiedniej jego dawki. Zapotrzebowanie na żelazo u małego dziecka jest znacznie większe niż u dorosłego. Pierwiastek ten jest niezbędny do budowania komórek krwi. Jego niedobory powodują anemię. Zagrożone są na nią np. dzieci uczulone na gluten. Dla nich mleko modyfikowane typu junior jest wartościowym źródłem żelaza. Ponadto mniejsza zawartość białka niż w mleku krowim nie obciąża nadmiernie nerek dziecka, w pewnym stopniu zmniejsza ryzyko otyłości i cukrzycy. Wiele mieszanek ma też w składzie probiotyki, które stymulują wytwarzanie probiotyków oraz same probiotyki. Hamują one rozwój chorobotwórczych bakterii, zapobiegają biegunkom rotawirusowym.

Ocena: 0

Komentarze (1)

 

  • 2014-06-05 23:16:02
    kita
    dziecko potrzebuje mleka bo jest w nim wszystko. no prawie, ale bardzo dużo ważnych składników.do tego jednak zażywam d-vitum forte i ja i dziecko. witamina D jest świetna jeśli chodzi o odporność,a to najważniejsze u rosnącego organizmu.
    IP: 89.70.67.6
do góry strony