Uroda.com / Artykuły / Dieta- utrata zbędnych kilogramów, czy zdrowy styl życia?

Artykuły

Dieta- utrata zbędnych kilogramów, czy zdrowy styl życia?

2012-08-06


Tematyka dbania o wygląd zewnętrzny nie jest niczym nowym, już od dawna ludzie pragnęli być pięki i zdrowi. Zmiany zachodzą jedynie w środkach prowadzących do takiego celu, a mianowicie na rynku pojawia się coraz więcej, nowych diet „cud”.

Autor: Marta Nawrot

Coraz częściej słyszy się o problemach z nadwagą, które powoli stają się cywilizacyjną epidemią. Bycie  szczupłym to nie tylko atrakcyjny wygląd- to także gwarancja zdrowia. Ważne, by dobrze dobrana dieta nie była jedynie incydentem w naszym codziennym życiu. Istotą jest, aby zdrowy tryb życia, oparty zarówno na diecie oraz ćwiczeniach, stał się naszym nowym nawykiem, który będziemy kontynuować na codzień. Jednakże takie wytrwałe pozostawanie przy diecie jest bezpieczne tylko wtedy, gdy sama dieta jest dobrze zbilansowana i zapewnia dostarczenie wszystkich niezbędnych do życia składników.  

Jak wybrać dobrą dietę? 

W artykule zostaną ogólnie przedstawione trzy najbardziej popularne, w ostatnim czasie, diety. Jeśli będziecie zainteresowane, wprowadzimy cykl szczegółowego opisu diet wraz z proponowanymi przepisami w ich nurcie. 

Dieta śródziemnomorska

Przeprowadzono na niej wiele badań naukowych i jedno jest pewne- jest bardzo zdrowa! Poleca się ją szczególnie osobom z chorobami układu krążenia, gdyż przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego oraz cholesterolu we krwi. Dieta śródziemnomorska, oprócz wpływu na nasz wygląd- utrada do czterech kilogramów w miesiącu, ma przede wszystkim zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Taki sposób odżywiania bardzo różni się od innych promowanych diet, gdyż nie ogranicza się jedynie do kilku składników. Jedząc zgodnie z dietą śródziemnomorską mamy wciąż dostęp do różnorodnych produktów: warzywa, owoce, kasze, makarony, ryby, owoce morze oraz pieczywo pełnoziarniste. Dzięki posiłkom sporządzonym z takich produktów, dostarczamy do organizmu duże ilości błonnika, witaminy C, mikroelementów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są zdrowsze od nasyconych. Bardzo dużą zaletą tej diety jest jej lekkostrawność. Spożycie mięsa jest ograniczone do minimum, co uzupełniamy dużą ilością ryb oraz owoców morza. Także potrawy są przygotowywane  w sposób zwiększający ich pozytywny wpływ na nasz organizm: gotowane w wodzie, na parze, pieczone w folii, na grillu. Do spotęgowania pozytywnych skutków diety, poleca się także stosowanie ćwiczeń fizycznych.

Białko, białko i jeszcze raz BIAŁKO

Bardzo popularna ostatnimi czasy jest dieta Dukana. Twórca diety, uważa, że można ją stosować przez całe życie, gdyż jest ona dobrze zbilansowana i zawiera składniki odżywcze. Ponadto osoby ją stosujące nie są zobowiązane do nadmiernych ograniczeń w ilościach spożywanych posiłków, a także nie muszą zawracać sobie głowy liczeniem kalorii. Program żywieniowy składa się z czterech faz: ataku, naprzemiennej, utrwalenia i definitywnej stabilizacji.  

Faza ataku opira się na jedzeniu tylko chudego mięsa oraz nabiału, gdyż „czyste” proteiny przyczyniają się do przyspieszenia matabolizmu, zwykle trwa pięć dni. Dzięki temu w tej fazie można dostrzec znaczącą utratę wagi, a to niewątpliwie korzystnie wpływa na motywacje do kontynuowania diety.  

Gdy przechodzimy do fazy naprzemiennej, menu pierwszej fazy wzbogacamy o spożywanie surowych lub gotowanych warzyw. Jednak tak urozmaicona dieta nie może trwać wiecznie. Po pięciu dniach wracamy do spożywania posiłków składających się tylko z „czystych” protein.

Te dwa etapy diety powtarzamy naprzemiennie, do momentu, kiedy uzyskamy wymarzoną wagę. Wówczas możemy przejść do najisotniejszego momentu diety, a mianowicie do utrwalenia. Łagodnie wprowadzamy, produkty, których nie spożywaliśmy podczas diety. Ta faza jest istotna, gdyż ma zapobiec pojawieniu się efektu jojo. Aby nie zaprzepaścić trudów diety, poleca się, aby ta faza trwała proporcjonalnie do liczby utraconych kilogramów- 10 dni na jeden kilogram. Jeśli jednak zdarzy nam się w tym okresie zaszaleć, należy na jeden dzień zastosować fazę ataku. Sam etap definitywnej stabilizacji ma niewiele wspólnego z dietą. W tym czasie możemy już jeść normalnie. Należy jednak pamiętać o wysokobiałkowych śniadaniach oraz by raz w tygodniu zafundować sobie fazę ataku „czystych” protein. Opinie na temat skuteczności diety są pozytywne, zapewnia ona spektakularną utratę wagi, a także zdrowie i dobre samopoczucie. Zastrzega się jednak, że rozpoczęcie diety jest dość restrykcyjne i może wywołać nieprzyjemne odczucie zmęczenia i osłabienia. 

Dieta gwiazd

Hollywoodzki instruktor fitness, Harley Pasternak, oprócz opracowanego treningu, pozwalającego zrzucić zbędne kilogramy, stworzył niezwykle popularną metodę żywienia. Dieta pięciu czynników, bo o niej mowa, ma wielu zwolenników wśród największych gwiazd Hollywood. To dzięki niej możemy podziwiać piękne sylwetki Halle Berry, czy Natalie Portman. Program Pasternaka opiera się na treningu oraz specjalnym programie odżywiania. Jak sama nazwa wskazuje- opiera się na cyfrze 5: 5 tygodni, 5 posiłków dziennie (3 główne i 2 przekąski), 5 składników, 5 dni oszustwa i 25 minut treningu dziennie.  Dieta pięciu czynników jest bardzo dobrze zbilansowana, zatem możemy ją kontynuować dłużej niż 5 tygodni, ponadto nie jest nadmiernie restrykcyjna. Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie- powinno ono dać nam energię na cały dzień. Zatem powinno być ono bogate w witaminy oraz węglowodany. Na obiad najlepiej wybierać produkty bogate w węglowodany i białko- przyniosą sytość na długi czas, a także dużo surowych warzyw. Podczas kolacji już powinniśmy jeść ostrożnie, gdyż na noc nie można się przejadać. Należy spożyć posiłek bogaty w białka i warzywa. Pomiędzy posiłkami można pozwolić sobie na małe co nieco, np. owoce, jogurty, czy też niskotłuszczowe serki. Niewątpliwie taka dieta oprócz tego, że pozwoli nam zrzucić zbędne kilogramy, jest dobrym pomysłem wprowadzenia zdrowego trybu życia. 

Przedstawione powyżej diety różnią się od siebie, jednak dzięki stosunkowo niewielkiej restrykcyjności (no może poza dietą Dukana), mogą stanowić  dobrą bazę do zmiany stylu życia, a nie jedynie do zrzucenia kliku  kliogramów. 

Ocena: 0

Komentarze (8)

 

 • 2012-09-13 19:46:16
  ja nie stosuję żadnej diety, ale nie jadam dużych porcji, a do tego dużo owoców i warzyw. Piję także dużo wody i zielonej herbaty
  IP: 93.105.44.206
 • 2012-09-06 14:12:12
  Daria
  Dieta nie musi się nam kojarzyć tylko z utratą wagi. Jeśli jest odpowiednio zbilansowana to nie tylko chudniemy, ale także odżywiamy swój organizm. Sama do niedawna w to nie wierzyłam, ale przekonałam się stosując Dietę Strukturalną. Dieta ma same wartościowe składniki, niezbędne do prawidłowego odżywiania. Po "zrzuceniu" 10 kg poczułam się o wiele lepiej, a moje nawyki żywieniowe całkowicie się zmieniły. Polecam ją wszystkim, którzy cenią sobie nie tylko wygląd, ale chcą również zadbać o swoje zdrowie. Polecam stronę o diecie- www.dietastrukturalna.pl
  IP: 83.24.135.210
 • 2012-08-16 22:04:21
  'Dieta- utrata zbędnych kilogramów, czy zdrowy styl życia?' - dobry tytuł! To nam powinno dać do zastanowienia. Chociaż to czasami trudne ale zdrowy styl życia powinien wejść nam w krew i być naszym nawykiem.
  IP: 164.127.25.172
 • 2012-08-09 20:08:12
  Mi by sie dieta przydala...
  IP: 195.74.91.59
 • 2012-08-07 18:07:27
  dla mnie dieta dunkana jest bezkonkurencyjna :)
  IP: 80.52.171.85
 • 2012-08-07 17:38:45
  ja nigdy nie stosowałam żadnych diet, nie jestem w tym dobra brak mi wytrwałości ;( Na szczęście mam dobra przemianę materii i uprawiam sport.
  IP: 79.184.155.72
 • 2012-08-07 10:33:25
  Słyszałam wiele opinii o diecie Dukana i niestety były one raczej negatywne. Owszem, efekty są i na dodatek są widoczne na pierwszy rzut oka,ale ta dieta ma zły wpływ na organizm. Co do śródziemnomorskiej- jestem jak najbardziej na tak :) Jakiś czas temu moja nauczycielka biologii powiedziała podczas lekcji, że jest to najlepsza dieta dla młodych osób. Zaczęłam czytać na jej temat w Internecie i nie bardzo mi się spodobała- z tej racji, że właściwie nie przypominała mi diety. Mimo wszystko zaczęłam się do niej stosować... i efekty są piorunujące.
  IP: 83.26.31.249
do góry strony