Uroda.com / Artykuły / Czy wiesz, że... - Mydło

Artykuły

Czy wiesz, że... - Mydło

2011-09-27


Pierwsze na świecie mydło zostało wynalezione już w starożytności. Odkrycie przypisuje się Fenicjanom 600 lat p. n. e. Otrzymali oni grudkową masę mydła przez gotowanie koziego tłuszczu z ekstraktem popiołu drzewnego.

Autor: km

Źródło: kosmetykaprofesjonalna.pl

Pierwsze na świecie mydło zostało wynalezione już w starożytności. Odkrycie przypisuje się  Fenicjanom 600 lat p. n. e. Otrzymali oni grudkową masę mydła przez gotowanie koziego tłuszczu z ekstraktem popiołu drzewnego.

Fenicjanie zajmowali się głównie handlem międzynarodowym, dlatego mydło, jak i inne wynalazki (np. pieniądze) szybko rozpowszechniły się na całym świecie. Ówczesne mydło produkowano z roślin wydzielających pianę z tłuszczów zwierzęcych i mydlnicy.

Warto podkreślić, że substancje mydłopochodne znano już 2800 lat p.n.e. Wedługshutterstock_49725457.jpg rzymskiej legendy mydło (z łaciny sapo) wzięło swą nazwę od góry Sapo na której odbywały się obrzędy sakralne, w których ofierze bogom składano tam zwierzęta. Kobiety piorące nad  Tybrem zauważyły, że mieszanina stopionego łoju zwierzęcego, popiołu i gliny doskonale nadaje się do prania.

Pierwsze „twarde” mydła zostały stworzone na Środkowym Wschodzie ok. 800 r. n.e.. Następnie Arabowie rozwinęli jego produkcję w basenie Morza Śródziemnego. Surowcami do jego tworzenia były: woda, substancje tłuszczowe zwierzęce i roślinne oraz soda, a także sól morska i wapno.

Starożytny wynalazek został rozpowszechniony w średniowieczu. Pierwsze  mydlarnie powstały w Europie. Do słynnych pionierów w tej dziedzinie zalicza się mydlarzy marsylskich, weneckich, genueńskich. W XII w. Hiszpania, ze względu na bogactwo oliwy z oliwek jak i sody otrzymywanej z roślin morskich gatunku „soliród zielny” stała się  głównym potentatem w tej dziedzinie.

W Polsce pierwsze mydlarnie powstały dopiero w XIV w. Wyrabiano je z różnych materiałów tj. glinki, ługu, kwasu z kiszonej kapusty. Stosowano je głównie przy pielęgnacji skóry małych dzieci. Podczas Rewolucji Francuskiej Nicolas Leblanc rozpracował chemiczną strukturę tłuszczów. Opracowana przez niego metoda produkcji „sody sztucznej” lub „naturalnej” wpłynęła na szybki rozwój warsztatów mydlarskich. Tańsza metoda produkcji sprawiła iż w tym czasie pojawiły się odrębne gatunki mydła służące do mycia, prania i czyszczenia.

Obecnie w mydło jest najpopularniejszych produktem do pielęgnacji ciała. Możemy je dostać pod wieloma postaciami i o różnych zapachach. Producenci stale uatrakcyjniają nutę zapachową, poszerzają paletę kolorów lub nadają kostkom ozdobny kształt, więc naprawdę jest w czym wybierać.

artykuł pochodzi ze strony kosmetykaprofesjonalna.pl

Ocena: 0

Komentarze (3)

 

 • 2012-10-29 19:01:44
  Moje ulubione mydło to zdecydowanie sytyjskie Alepp :) Najlepiej spisuje się u mnie czyste, oliwkowo-laurowe z 50%-ową zawartością oleju laurowego- świetnie goi stany zapalne, odkaża ranki oraz zapobiega podrażnieniom i trądzikowi. Zwracam uwagę na certyfikaty, także kupuję w sklepie internetowym e-Fiore syryjskie mydło z certyfikatem ICEA-wtedy mam pewność, że jego produkcja przebiegała etycznie zarówno wobec ludzi, jak i środowiska naturalnego :)
  IP: 178.43.171.70
 • 2012-06-30 14:51:06
  Ja gustuję w ekologicznych mydłach, bo wiem, że one nie podrażniają. Szare mydło Biały Jeleń jest mi bardzo dobrze znane już od dzieciństwa. Dzięki niemu zapomniałam co to znaczy ból i swędzenie, wywołane chemicznymi kosmetykami.
  IP: 31.128.17.12
 • 2012-06-08 17:25:02
  Ja uwielbiam mydło firmy Biały Jeleń , jest świetne :)
  IP: 83.6.144.243
do góry strony