Uroda.com / Artykuły / Czy można zwrócić nietrafiony prezent?

Artykuły

Czy można zwrócić nietrafiony prezent?

2012-05-07


Nie zawsze prezent, czy to urodzinowy, czy imieninowy okazuje się strzałem w dziesiątkę. Zdarza się, że dostajemy trzecia z kolei apaszkę albo kolejny wazon, który natychmiast trafia na dno szafy.

Wioleta Derkowska

Autor:

Wioleta Derkowska

Istnieje przekonanie, że nie powinno się oddawać prezentów. Nawet w przypadku, kiedy jest on nietrafiony, dlatego, aby nie sprawiać przykrości sobie, która nas obdarowała. Mimo to, wiele osób decyduje się na taki krok. Nietrafiony prezent można czasem zwrócić. Nie zawsze się to jednak udaje.

Jeśli chcemy zwrócić prezent zakupiony w sklepie, musi on mieć metkę i oryginalne opakowanie. Potrzebny jest również dowód zakupu, np. paragon. Ale i wtedy nie mamy pewności, że uda nam się zwrócić daną rzecz. Zwroty nie są prawem klientów, a jedynie przywilejem, z którego możemy skorzystać w niektórych placówkach handlowych.

Zgodnie z prawem sprzedawca nie musi wymieniać towaru, który jest pełnowartościowy, ani też wymieniać jej na inną. Obowiązkiem jego jest jedynie przyjęcie reklamacji, jeśli towar jest wadliwy. Jeśli natomiast w regulaminie sklepu jest zapis o przyjmowaniu zwrotów lub wymianie, w określonym terminie możemy oddać rzecz w oryginalnym opakowaniu. 

Rzeczy kupione w sklepach internetowych lub firmach prowadzących sprzedaż wysyłkową, można zwrócić w ciągu dziesięciu dni od daty zakupu i to nawet bez podawania przyczyny. Takie prawo zwane jest potocznie prawem do namysłu i przysługuje klientom zgodnie z ustawą o ochronie niektórych praw konsumentów oraz od odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Sprzedający nie ma, więc prawa żądać dodatkowej opłaty za zwrot. Trzeba jednak się liczyć z tym, ż poniesiemy koszty odesłania przedmiotu. 

Gdy kupujemy na bazarze, ryzyko jest największe. To od dobrej woli sprzedającego zależy, czy zechce przyjąć lub wymienić niechcianą rzecz. Natomiast, niezależnie od tego, czy sprzedający na bazarze występuje, jako firma, czy osoba prywatna, odpowiada on za zgodność towaru z umową sprzedaży. Czyli za to, by nie miał wad i nadawał się do użytkowania zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Dlatego też, jeśli rzecz jest wadliwa, sprzedawca ma obowiązek przyjąć reklamację, wymienić ja lub zwrócić pieniądze. Możemy mieć jednak problem z dochodzeniem swoich praw. Możemy nie mię paragonu, bądź tez sprzedawca szybko się ulotni. Dlatego tez bezpieczniejsze są zakupy za pośrednictwem portali aukcyjnych, jak np. allegro. Sprzedawcy są tam monitorowani i nie są anonimowi, jak na bazarze. Poza tym, jeśli sprzedają dużo i często, nie chcą psuć sobie opinii negatywnymi komentarzami. 


Ocena: 45

Komentarze (3)

 

 • 2012-07-26 22:28:56
  moOnisia1: Dokładnie. Też uważam, że chodzi tak naprawdę o dobre maniery i nie wypada oddawać prezentu. Znam jednak sytuacje, w których się tak robi.
  IP: 178.36.206.121
 • 2012-06-04 18:21:15
  Nigdy nie zdażyło mi się by zwrócić prezent-jakoś wszystkie sa trafione..czasem jak dostanę od męża zły rozmiar koszulki itp to wtedy wymieniam tylko na inny rozmiar:)
  IP: 89.229.130.248
 • 2012-05-17 12:33:22
  Moim zdaniem zwracanie prezentu jest.. przykre. Sprawimy przykrość drugiej osobie. Należy się cieszyć z tego co się ma!:)
  IP: 83.28.68.34
do góry strony