Uroda.com / Artykuły / Cztery pytania dla określenia swoich dietetycznych przyzwyczajeń

Artykuły

Cztery pytania dla określenia swoich dietetycznych przyzwyczajeń

2014-06-04


Dieta, by mogła się udać, musi być przede wszystkim dostosowana do przyzwyczajeń i tego, co lubimy. Zmuszanie siebie do zamian w tej materii, nie może prowadzić do dobrych skutków

Autor: Point.fm

Źródło: www.point.fmOto pytania, jakie musisz sobie zadać, by określić, jaka dieta będzie dla Ciebie najskuteczniejsza.

1. Co jem?

Nie wystarczy odpowiedzieć sobie: jem warzywa, by dojść do prawdy o żywieniowych przyzwyczajeniach. Musisz wiedzieć, co składa się na Twoją ulubioną potrawę. Jeśli lubisz jadać warzywa z sosami – sprawdź jakie są składniki sosów. Jeśli smakują Ci zapiekane warzywa, sprawdź co jest w polewie czy dipie do Twoich warzyw. Najlepiej będzie oczywiście, jeśli samodzielnie przygotujesz to, co będziesz do swoich warzyw jadła.
PAMIĘTAJ! Najlepsze i najzdrowsze elementy Twojej diety to te, które nie zawierają więcej niż 5 elementów składowych. To się tyczy zarówno zup, mięs, sosów czy wszystkich innych potraw.

2. Po co jem?

Banalne pytanie? Może pomyślisz sobie, że tak, bo w końcu jemy dlatego, że jesteśmy głodni, ale to we współczesnym społeczeństwie nieprawda. W końcu jadamy biznes lunch, bo mamy spotkanie, jadamy kolacje przy świecach przy okazji spotkania z ukochanym. Tak naprawdę z głodu jemy znacznie rzadziej niż z przyzwyczajenia. A to nie do końca dobrze. Owszem powinno się jadać po 5-6 posiłków dziennie, ale trzeba dokładnie wiedzieć dlaczego dostarczamy organizmowi określonych składników odżywczych.
Rano powinno się jeść dla węglowodanów, które w ciągu dnia będą stopniowo się uwalniać. W południe jemy potrawy z białkiem i nieco mniejszą ilością węglowodanów. Na wieczór zarezerwowane powinny być pokarmy zawierające niewielkie ilości cukrów i tłuszczy, bo energia nie będzie nam już bardzo potrzebna.
PAMIĘTAJ! Potrawy, jakie spożywasz, powinny zaspokajać przede wszystkim Twoje zapotrzebowanie na energię. Na coś ponad to, jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów, możesz pozwolić sobie tylko wtedy, kiedy masz w planach wysiłek fizyczny.

3. Skąd pochodzi moje jedzenie?

To pytanie nawiązuje do pierwszego. Chodzi o świadomy wybór takich, a nie innych składników diety. Nie daj sobie wmówić, że coś, co jest akurat modne, jest dla Ciebie najlepsze. Nie ma uniwersalnie dobrze wchłanialnego żelaza dla wegetarian ani doskonałego na każde jelita błonnika. Wszystko trzeba sprawdzić na sobie doświadczalnie. A najlepiej swoje przewidywania potwierdzić u lekarza. Jednak nie każdy ma na to czas, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest jedzenie zawierające jak najmniej części składowych.
PAMIĘTAJ! Nie wszystkie typy żywności opatrzone nalepką ECO czy PROSTO OD ROLNIKA są zdrowe. Nie bądź podatna na marketingowe przekazy, sprawdzaj skład i pochodzenie na etykiecie.

4. Jak czuję się przy mojej ulubionej diecie?

Samopoczucie jest o tyle ważne w przypadku stosowania danej diety, że potrafi zmotywować, a to dla trzymania diety niezwykle istotne. Będąc świadomą dorosłą kobietą na pewno doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że zjedzone wieczorem orzechy, będą nam rano ciążyły.
PAMIĘTAJ! Błyskawiczne diety są dla Ciebie o tyle trudne, że organizm nie od razu przyzwyczaja się do nowego sposobu żywienia. By mógł pozytywnie reagować na daną dietę, potrzebuje czasu. Szybkość przyzwyczajania się do zmian jest bardzo indywidualna i u jednych może oznaczać kilkanaście, a u innych kilkadziesiąt dni. Dlatego tak ważna jest spersonalizowana dieta i szczere odpowiedzi na powyższe pytania. 

Źródło: http://pl.point.fm/ wszystkie kobiece sprawy w jednym miejscu

 


 
Ocena: 0

Komentarze (0)

 

do góry strony