Uroda.com / Artykuły / Cukier cukrowi nierówny

Artykuły

Cukier cukrowi nierówny

2013-01-14


Kiedy lekarze alarmują o szkodliwości białego cukru, często staramy się sięgać po słodzące alternatywy. Wiele jednak jest mitów na temat cukrów...

nicavera89

Autor:

w s

 

Uważaj, jaki rodzaj cukru wybierasz - kolor nie określa jakości.
    
Kolor cukru nie świadczy jeszcze o tym, czy dany produkt jest zdrowy czy nie. Kluczową kwestią jest tutaj sposób produkcji a konkretnie jeden jej etap zwany rafinacją. Jest to ostatnia faza produkcji cukru, w której jest on poddawany oczyszczaniu.
    
Rafinacja polega na oddzielaniu od kryształków cukru melasy – ciemnobrązowego syropu, w którym zawarte są czynniki odżywcze pochodzące z buraków lub trzciny cukrowej. Tradycyjny biały cukier jest efektem rafinacji i zostaje dodatkowo uzupełniony o substancje chemiczne takie jak dwutlenek siarki, kwas fosforowy czy kwas mrówkowy. Gdyby biały cukier nie przeszedł tej ostatniej fazy procesu byłby o wiele zdrowszy dla naszego organizmu, inaczej bowiem pozostaje czystą sacharyną – bez żadnych substancji odżywczych.
    
Cukry o barwie brązowej przeważnie nie poddawane są procesowi rafinacji dzięki czemu zachowują melasę, która nadaje im odpowiednią barwę. Jednak nie dajmy się nabrać na kolor.

Cukier brązowy nie zawsze zdrowy
    
Ponieważ obecnie jesteśmy nastawieni coraz bardziej pro-ekologicznie, producenci starają się sprostać naszym oczekiwaniom. Często zdarza się jednak, że oszukują klientów sprzedając tajemniczo brzmiący cukier brązowy. Jest to nic innego jak biały cukier zabarwiony na brązowo, aby imitował cukier nierafinowany. W takich sytuacjach warto zwrócić uwagę na certyfikaty poświadczające, że produkt nie jest rafinowany – napisy Raw sugar(ang.) czy Le Sucre(franc.) zapewniają o zachowanych właściwościach odżywczych cukru.

Jaki cukier wybrać?
    
Sklepowe półki aż uginają się od różnych rodzajów cukrów. Cukier trzcinowy to nierafinowany cukier otrzymywany z trzciny cukrowej, którego głównym składnikiem jest sacharoza.  
    
Cukier palmowy powstaje w wyniku odparowania soku palmowego z palmy daktylowej lub kokosowej. W smaku przypomina nieco brązowy cukier, ale z lekko karmelowym posmakiem.
    
Cukier kandyzowany jest pochodną cukru buraczanego. Stosuje się go na przykład do produkcji piwa, aby nadać trunkowi niepowtarzalny smak.
    
Cukier palony to nic innego jak popularny karmel, który szeroko jest stosowany w przemyśle cukierniczym. Powstaje w wyniku obróbki termicznej (upalenia) cukru zmieszanego z wodą. Należy jednak uważać i ilością spożywania karmelu, ponieważ może on wywołać nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe.

 

Ocena: 0

Komentarze (1)

 

  • 2013-01-14 21:14:46
    Niestety teraz w jedzeniu i jego dodatkach drzemie sama chemia. Producenci masowo starają się ją ukryć pod "pierzynką" np. zabarwionego koloru cukru, który miałby wskazywać, że jest mniej szkodliwy, lecz jego efekt jest wręcz odwrotny.
    IP: 31.128.17.12
do góry strony