Uroda.com / Artykuły / Ciuchy w idealnym stanie

Artykuły

Ciuchy w idealnym stanie

2013-12-06


Twoje ubrania i bielizna mogą długo wyglądać jak nowe. Sprawdź, kiedy konieczny jest profesjonalny preparat, a kiedy wystarczą domowe sposoby.

Wioleta Derkowska

Autor:

Wioleta DerkowskaStosuj łagodne środki

Mydło glicerynowe i orzechy piorące sa przyjazne dla alergików i środowiska. Orzechy wkłada się do woreczka i wrzuca do pralki z ubraniami. Zawierają saraponinę, naturalny środek. Ile zaleta jest wydajność, a tym samym niższe koszty prania i mycia. Kilogram za 32 zł wystarczy na rok! Zmiękczają też tkaninę, więc nie trzeba już stosować płynów do płukania.

Zszarzała bielizna

Białe i cieliste staniki po jakimś czasie brzydko szarzeją. Odświeżysz je proszkiem do pieczenia. Wsyp saszetkę do małej miski, dolej ciepłej wody i namocz bieliznę. Następnie upierz ją.

Ułatw sobie prasowanie

Krochmal w sprayu usztywnia tkaninę, ułatwia rozprasowanie zagnieceń i pozostawia łagodny zapach. Zapobiega tez jej elektryzowaniu się. Zaś specjalna nakładka na żelazko, chroni przed przypaleniem i zapobiega wyświeceniom.

Trudne plamy po kosmetykach

Ślady po dezodorancie: Dezodoranty w sztyfcie może zostawić brzydkie, białe ślady. Ostrożnie zdejmij bluzkę. Nie wycieraj ich na mokro! Jeśli ślady są niewielkie, możesz rozetrzeć je na sucho. Złap tkaninę w dwie ręce i energicznie pocieraj jeden kawałek o drugi. Dezodorant w sztyfcie jest tłusty, dlatego oporniejsze plamy wyczyścisz mydłem lub płynem do mycia naczyń.
Fluid, szminka: Jeśli plamy są świeże, zapierz je od razu letnią wodą z płynnym detergentem, np. szamponem. Gdy plama jest stara, pomoże tylko odplamiacz. Jest bezpieczny zarówno dla ubrań białych, jak i kolorowych.
Lakier do paznokci: Ślady po emalii najłatwiej usunąć wacikiem zwilżonym acetonem. Potem zapierz plamę.

Czyszczenie zamszu

Rękawiczki, buty i inne produkty z zamszu (także z nubuku) czyść specjalną gumową szczoteczką, która usuwa plamki i trwałe zabrudzenia. Jeśli to nie pomoże, użyj profesjonalnego środka do czyszczenia.

Skuteczna para

Miniprasowacz parowy przydaje się w podróży oraz w domu. Wystarczy wypełnić zbiornik wodą i urządzenie jest gotowe do pracy. Można nim prasować nawet tak delikatne tkaniny jak wełna, atłas czy jedwab. Prasowanie parą ma jeszcze tę zaletę, że nie trzeba używać dodatkowych płynów do zmiękczania tkanin. Zaoszczędzisz!


Ocena: 0

Komentarze (0)

 

do góry strony