Uroda.com / Artykuły / Body Art - dla ducha i ciała

Artykuły

Body Art - dla ducha i ciała

2011-01-27


Body Art to nie tylko zimowy program dla ciała i umysłu, tonizujący, relaksujący, ale i jednocześnie zasilacz naszej pozytywnej energii. Już po pierwszej sesji Body Art poczujemy się jak nowo narodzeni.

Autor: dr Jolanta Ignaszewska-Kuhbauch

Źródło: www.solarium.net.pl

Twórca Body Art Robert Steinbacher połączył elementy jogi, stretchingu, fizjoterapii, japońskiego DO IN jak i techniki oddychania i relaksacji. Celem treningu Body Art jest stopniowe zapewnienie właściwego funkcjonowania całego ciała poprzez funkcjonalne wzmocnienie oraz stabilizację wszystkich elementów mających jakikolwiek związek z ruchem. Typowe dla wkraczających do fitnessu dalekowschodnich technik, jest całościowe podejście do człowieka, przywracające równowagę między naszym ciałem, umysłem i wnętrzem.

Zalety Body Art

Poszczególne ćwiczenia i pozycje winny być wykonywane precyzyjnie, z odpowiednią techniką oddychania, tak aby ciało miało czas na przystosowanie się. W przeciwieństwie do klasycznego wzmacniania mięśni, Body Art skupia się na całym ciele. W poszczególnych ćwiczeniach angażowane są prawie wszystkie mięśnie. Doskonalona jest postawa, balans i tzw. równowaga nerwowo-mięśniowa. Odpowiednia technika oddychania zwiększa dodatkowo dotlenienie mózgu i całego organizmu (szczególnie jeśli możemy ćwiczyć tak jak ja na świeżym powietrzu, w ogrodzie czy na tarasie) i w końcowym efekcie przynosi wspaniałe odprężenie i relaks.

Mind & Body w świecie

Dla zobrazowania rozwoju trendów tzw. Mind & Body, do którego zaliczany jest Body Art, podam przykład liczbowy. W Europie Zachodniej zanotowano 75-procentowy wzrost tego typu zajęć w programach klubów fitness i ofertach wellness hoteli, w porównaniu do ubiegłych lat. Joga, Chi-joga, Power-joga, Qi-gong, Chi-ball, Tai-chi, Body Art czy Pilates, to prawie obowiązkowe programy w hotelach wellness, jak również w terminarzu przygotowań wyczynowych sportowców. Gwiazdy kina i show biznesu zabiegają o godziny z najlepszymi trenerami jogi, Body Art czy Pilates. Wielu odwiedzających, nie tylko dojrzałych gości hoteli SPA czy klubów fitness, poszukuje relaksacji, odprężenia, powrotu „do siebie” po natłoku informacji i stresie, właśnie w tego typu zajęciach.

 

Kilka pozycji z Body Art

•        „Tancerz” – pozycja ta poprawia równowagę, stabilizuje stawy skokowe i rozciąga szczególnie mięśnie proste uda. Jak wszystkie pozycje Body Art wpływa korzystnie na naszą postawę. Stojąc na jednej nodze drugą podtrzymujemy dłonią, powoli opuszczamy tułów i wyciągamy wolne ramię daleko do przodu. Utrzymujemy równowagę kilka sekund i powoli zmieniamy nogę.

•        W klęku jednonóż, pochylamy wyprostowany i skręcony tułów do przodu. Na kolanie opieramy się przeciwnym do nogi wykrocznej łokciem, a dłonie utrzymujemy złączone jak do modlitwy. Głowę skręcamy powoli w przeciwną stronę. Utrzymujemy wydłużony kręgosłup. Po kilkunastu sekundach zmieniamy stronę.

•        Trójkąt ułatwiony – w klęku jednonóż wysuwamy nogę daleko do boku, tułów opieramy na jednej dłoni, a drugą wyciągamy daleko w górę. Pozycja ta rozciąga mięśnie piersiowe i tułowia, stabilizuje barki. Po kilkunastu sekundach głęboko oddychając zmieniamy stronę.

•        W głębokim wypadzie (rzut pionowy kolana nie przekracza połowy stopy) chwytamy stopę klęczącej kończyny. Biodro tylnej nogi dociskamy do podłoża. Wolne ramię wyciągamy przed siebie. Po kilkunastu sekundach zmieniamy nogę.

Ocena: 45

Komentarze (1)

 

  • 2012-05-15 08:46:35
    Jeśli chodzi o jakie kolwiek ćwiczenia to trzeba mnie długo przekonywać..
    IP: 89.229.130.248
do góry strony