Uroda.com / Artykuły / Delicje matki karmiącej: Banananana

Artykuły

Delicje matki karmiącej: Banananana

2010-09-15


Banany są bardzo dobre, gdy potrzebujemy cukru – „zjadłabym coś słodkiego…”. Bo jak wiadomo w pierwszych miesiącach powinnyśmy uważać na nadmiar białego cukru, dlatego też warto go zastępować np. naturalnie słodkimi bananami.

Autor: Carolina Pietyra

Źródło: http://delicjematkikarmiacej.blox.pl/html

banan2.jpgBanany są chyba jedynym w miarę bezpiecznym owocem pochodzenia egzotycznego. Oczywiście piszę „w miarę”, gdyż jak ze wszystkim w początkowym okresie karmienia należy najpierw sprawdzić czy na pewno Maleństwu odpowiada. To jak próbować wprowadzać nowe elementy żywienia na pewno wiecie ze szkoły rodzenia a jak nie, to zapraszam po szczegóły na początkowe wpisy z bloga.
Banany należą również do tych owoców, które dziecko będzie mogło próbować jako pierwsze pokarmy rozszerzające dietę, bo tartym jabłku czy gotowanej marchewce.
Banany zawierają dużo witamin i dobrych substancji mineralnych w szczególności potasu – regulującego ciśnienie oraz gospodarkę wodną organizmu oraz magnezu wzmacniającego mięsnie. Jeżeli okaże się więc, że banany Wam smakują i służą, to warto jest je wprowadzić w dietę jako podwieczorek, jako składnik deseru czy też pożywnego śniadania.

Banan bardzo lubi towarzystwo produktów mlecznych (mleka, jogurtu naturalnego, itp.), innych owoców takich jak maliny czy też jabłka oraz zbóż jak np. owsianka. Dlatego też dzisiaj zaproponuję Wam pożywne śniadanie: banan w towarzystwie jogurtu naturalnego i otrębów jabłkowych, niezły deser: bananowo-malinowy przekładaniec i szybki podwieczorek: bananowo-owsiany shake.


bananjogurt.jpgBanan w towarzystwie jogurtu i otrębów jabłkowych.
(1 porcja)

1 banan
1 jogurt naturalny typu grecki lub bałkański
3 łyżki otrębów

Banan kroimy w plastry i mieszamy z pozostałymi składnikami.


Bananowo-malinowy przekładaniec
(1 sztuka)

Sposób 1:
½ banana
4 maliny
1,5 biszkopta (tych okrągłych dla dzieci)

Biszkopty przekrajamy na pół i zostawiamy sobie 2 spody i 1 kapelusz. Banan miażdżymy widelcem. Smarujemy spody bananową masą,  przekładamy malinami i przykrywamy posmarowanym bananową masą od dołu kapeluszem.

Sposób 2:
½ banana
2 łyżki dżemu malinowego
1,5 biszkopta (tych okrągłych dla dzieci)

Biszkopty przekrajamy na pół i zostawiamy sobie 2 spody i 1 kapelusz. Banan kroimy na plastry. Smarujemy spody dżemem malinowym, przekładamy plastrami banana i przykrywamy posmarowanym dżemem od dołu kapeluszem.


Bananowo-owsiany shake
(1 porcja)

Standardowa opcja:
2 łyżki owsianki ekspress
1 banan
2 szklanki mleka

Owsiankę najpierw zalewamy wrzątkiem tak, aby tylko płatki zakryć wodą i mieszamy 3 minuty aż zmiękną. Następnie miksujemy ją wraz z bananem i mlekiem ówcześnie przegotowanym. Dla tych, którzy bardzo słodko podejdą do sprawy, można dodać 1 łyżeczkę cukru.

Opcja bez mleka:
2 łyżki owsianki ekspress
1,5 banana
1 butelka soku dla dzieci o smaku jabłkowo-śliwkowym (albo jabłkowo-gruszkowym lub jabłko-coś tam)

Owsiankę najpierw zalewamy wrzątkiem tak, aby tylko płatki zakryć wodą i mieszamy 3 minuty aż zmiękną. Następnie miksujemy ją wraz z bananem i sokiem jabłkowo-śliwkowym. W tej wersji, bardziej niż shake powstaje smoothie.Smacznego!Ocena: 50

Komentarze (2)

 

  • 2010-09-15 16:20:14
    A
    Pyszne pyszności. Siedzimy i ślinimy się w pracy ;)
  • 2010-09-15 15:03:15
    bove
    Yummieeeee.... Lece do sklepu po bananki :)
do góry strony