Uroda.com / Artykuły / Balneoterapia – zastrzyk energii na zimowe dni

Artykuły

Balneoterapia – zastrzyk energii na zimowe dni

2014-12-04


Lecznicze właściwości wód mineralnych są znane od starożytności. Już Hipokrates wykorzystywał innowacyjne metody fizjoterapii opierające się o kąpiele i masaże lecznicze wodą. Dziś, posiadając dostęp do najnowocześniejszych narzędzi badawczych jesteśmy w stanie naukowo udowodnić skuteczność balneoterapii. Nic więc dziwnego, że taka forma terapii zyskuje coraz większą popularność.

Autor: Maciej Nieściur, specjalista fizjoterapii z Bristol ART&SPA Sanatorium w Busku-Zdroju

Źródło: informacja prasowaBalneologia jest jedną z najstarszych dziedzin medycyny uzdrowiskowej. Opiera się przede wszystkim na zdrowotnych kąpielach siarczkowych, kwasowęglowych czy też zawijaniach borowinowych oraz kąpielach w zawiesinie borowinowej. Peloidem stosowanym do zabiegów borowinowych jest borowina - odmiana torfu, która podlega specjalnym procesom przygotowawczym polegającym na rozdrobnieniu i zmieszaniu z wodą. Kąpiel borowinowa polega na głębokim i równomiernym przegrzaniu części ciała, która jest poddawana zabiegowi. Zabieg jest bezpieczny, ze względu na uruchomienie mechanizmów termoregulacyjnych zabezpieczających przed przegrzaniem organizmu. 

 photo 1_zpsc9ca3ef1.jpg

Zawarte w borowinie sole i kwasy organiczne nadają jej właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze, bakteriostatyczne i ściągające. Poprzez przegrzanie organizmu, tkanki są lepiej dotlenione i odżywione, co przyspiesza przemianę materii oraz usuwa metabolity wysiłkowe. Cały zabieg pozwala na odkwaszenie organizmu, poprawę kondycji kręgosłupa, przekrwienie mięśni, czyli rozluźnienie ich napięcia, zwiększenie ich elastyczności i zminimalizowanie bólu oraz zwiększenie ruchomości stawów. Zabieg ten polecam każdemu ze względu na bogactwo jego leczniczych właściwości – tłumaczy Maciej Nieściur, specjalista fizjoterapii z Bristol ART&SPA Sanatorium w Busku-Zdroju. Warto dodać, że okłady z borowiny są niezwykle skuteczne po treningach i wysiłku fizycznym – zabieg wykonany 6-8 godzin po zakończeniu ćwiczeń pozwala na rozluźnienie mięśni i odciążenie narządu ruchu. 

 photo 2_zps3a8580d6.jpg

Dopełnieniem kąpieli są masaże wodne w specjalnych wannach wyposażonych w dysze z wodą pod wysokim ciśnieniem oraz bicze wodne, które za pomocą punktowego, silnego strumienia wody pomagają zwalczać bóle reumatyczne, mięśniowo-stawowe czy nerwobóle. To także nieinwazyjna metoda walki z cellulitem, wspierająca przemianę materii.

Medycyna naturalna oraz zabiegi z zakresu medical SPA ciągle się rozwijają i dostarczają nowych możliwości na utrzymanie ciała i zdrowia w dobrej formie. Warto więc czasem przystopować, zrobić coś dla siebie i zainwestować w swoje zdrowie – to z pewnością zaprocentuje świetnym samopoczuciem i niespożytymi pokładami energii, nawet zimą! 

Więcej interesujących faktów na temat balneoterapii na stronie: bristolbusko.pl


Ocena: 48

Komentarze (0)

 

do góry strony