Uroda.com / Artykuły / Anemia - niepozorna i groźna

Artykuły

Anemia - niepozorna i groźna

2013-07-11


Chociaż anemia zaczyna się niewinnie, nieleczona może być tragiczna w skutkach.

nicavera89

Autor:

w sCzy mam anemię?

Anemia to niedobór czerwonych krwinek we krwi. Często więc anemik jest blady i zmęczony. Do tego dochodzi duszność i kołatanie serca, nawet po niewielkim wysiłku, a także sucha skóra, wypadające włosy i łamiące się paznokcie. Anemii często towarzyszą także spadki nastroju, a mocz anemika ma ciemniejszy kolor niż zwykle. Jeśli przynajmniej kilka z tych objawów zaobserwowałaś u siebie, niezwłocznie udaj się do lekarza, który zaleci podstawowe badania krwi (sprawdzenie poziomu hemoglobiny i krwinek). Lekarz może czasem zlecić dodatkowe badania jak np. badanie bioptyczne szpiku kostnego.

Skąd się bierze anemia?


Najczęstszym powodem anemii (aż 80%) jest brak odpowiedniej diety, bogatej w żelazo.
Czasem powodem jest niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego, rzadziej – nieodpowiednia budowa erytrocytów. Z tego też powodu na anemię często narażone są kobiety – w czasie menstruacji tracą krew, a w czasie ciąży potrzebują dużo kwasu foliowego i żelaza. Anemię mogą powodować także niektóre lekarstwa z rodziny przeciwreumatycznych, przeciwzakrzepowych, na nadciśnienie lub hormonalnych. Jeśli źle się czujesz, warto wraz z kolejną wizytą u lekarza porozmawiać nad zmianą lekarstw. Również niektóre choroby, np. wrzody lub choroby jelit mogą powodować anemię.

Leczenie anemii

Jeśli powodem anemii są niedobory witamin, należy wprowadzić odpowiednią dietę. Żelazo zapewni spożywanie mięsa (przede wszystkim podroby, wątroba i nerki), żółtek jaj i warzyw. Żelazo z produktów zwierzęcych jest wchłaniane lepiej niż np z warzyw. Dlatego, jeśli jesz warzywa, łącz je ze spożywaniem witaminy C, która zwiększa przyswajania żelaza do organizmu. Witaminę B12 zawierają m.in. nabiał, drób, ryby i jaja. Warto również zmienić swoje nawyki żywieniowe i wprowadzić stałe godziny posiłków oraz zwiększyć ich częstotliwość do pięciu. Jeśli cierpisz na anemię ogranicz spożywanie kawy i herbaty, które utrudniają wchłanianie żelaza do organizmu. Nie zapominaj również o ruchu, który poprawia ukrwienie organizmu i pobudza wytwarzanie czerwonych ciałek krwi.

Ocena: 0

Komentarze (0)

 

do góry strony