Uroda.com / Artykuły / Alergia – poznaj fakty i mity i… oddychaj na zdrowie!

Artykuły

Alergia – poznaj fakty i mity i… oddychaj na zdrowie!

2016-04-18


Alergia nazywana jest dżumą XXI wieku. 24% Polaków cierpi na alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, a 11% choruje na astmę. Ze względu na skalę problemu, niezwykle ważna jest edukacja w tym temacie. Kampania „Oddychaj na zdrowie”, zainicjowana przez Electrolux, promuje najnowszą wiedzę dotyczącą alergii i inspiruje do odpowiedniej profilaktyki.

Autor: dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP

Źródło: informacja prasowaCo wiesz na temat alergii?

Alergia oznacza nadmierną reakcję układu immunologicznego na kontakt z pewnymi substancjami, zwanymi alergenami. Układ odpornościowy rozpoznaje je jako wroga i uruchamia reakcję zapalną. Jej wynikiem mogą być różne, nieprzyjemne dolegliwości m.in. katar, kaszel, swędzące zmiany skórne. Choć schorzenie występuje tak powszechnie w populacji, wiele osób dysponuje błędnymi informacjami i nie wie, czym naprawdę jest alergia. Co w takim razie jest faktem, a co mitem? Odpowiada dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, ekspert kampanii Electrolux „Oddychaj na zdrowie”.

FAKT 1. Alergia to choroba cywilizacyjna.

Jeszcze na początku XX wieku, alergie były rzadkimi chorobami - dziś można mówić o „epidemii". Alergie już dawno przestały ograniczać się jedynie do okresowych pór roku, czy określonych środowisk - stanowią najczęstszą grupę chorób przewlekłych w populacji do 40 roku życia, a liczba alergików podwaja się co dekadę .

FAKT 2. To, jakim powietrzem oddychamy, ma wpływ na występowanie alergii i chorób układu oddechowego.

Wraz ze wzrostem poziomu zanieczyszczeń w środowisku zewnętrznym, alergolodzy notują zwiększoną zapadalność na choroby alergiczne. Kiedy pomiary zanieczyszczeń powietrza osiągają swoje najwyższe stężenia, wzrasta ilość zaostrzeń chorób alergicznych np. astmy. Zanieczyszczone powietrze może wnikać do środka mieszkań i domów i wywoływać niepożądane działania.

- Najgroźniejsze zanieczyszczenia powietrza to różnego rodzaju pyły, tlenki azotu, ozon oraz tlenki siarki. Narażenie pyłku traw na wyższe stężenia tlenku azotu i ozonu powoduje zwiększone uwalnianie ziaren pyłku zawierającego alergeny. Narażenie na tlenki siarki i ozon może wywołać uszkodzenie śluzówki dróg oddechowych i zaburzać oczyszczanie oskrzeli, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia zaostrzenia astmy, alergicznego nieżytu nosa lub POChP. Co ciekawe, zwiększa także dwukrotnie ryzyko zwykłych przeziębień – ostrzega dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, ekspert kampanii Electrolux „Oddychaj na zdrowie”.

FAKT 3. Dbanie o czystość w mieszkaniu ma ogromne znaczenie.

Wszystko zależy od tego jak dbamy o czystość. By pozbyć się roztoczy z mieszkania, należy prać pościel w temperaturze 60 stopni oraz zadbać o dobry odkurzacz, który usunie roztocza z dywanów i podłogi, a także z naszego materaca. 

- Dobre systemy czyszczące powietrze w domu mogą poprawić efektywność naszych zabiegów, dlatego najlepiej używać odkurzacza z filtrem typu AllergyPlus. Wychwytuje on mikroskopijne cząsteczki i pochłania groźne alergeny: pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza. Pamiętajmy także o sprawnej wentylacji i wietrzeniu pomieszczeń – radzi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki. W filtr AllergyPlus wyposażone są odkurzacze Electrolux z najbardziej zaawansowanej linii UltraOne. Skuteczne zbieranie kurzu gwarantuje ssawka AeroPro Extreme, klasa reemisji kurzu A oraz najwyższym możliwy poziom filtracji 99,9%.

Ocena: 0

Komentarze (2)

 

 • 2016-07-28 12:33:19
  Ja na szczęście nie mam z tym problemów, ale wielu moich znajomych boryka się z alergią. Nic przyjemnego.
  IP: 178.42.174.249
 • 2016-04-27 13:25:11
  Gabrysia
  U mnie wystąpiła jakis czas temu alergia skóra strasznie swedzaca czerwona wysypka była u wielu dermatologów i alregologów i nic... dopiero pani Dr z Centrum Dermatologi Amaryllis wykonała mi testy alergologiczne i wdrożyła leczenie po 2 tygodniach juz jest super naprawde polecam to miejsce klinika dermatologi z prawdziwego zdarzenia.
  IP: 83.238.224.255
do góry strony