Uroda.com / Artykuły / Zioła w pielęgnacji urody

Artykuły

Zioła w pielęgnacji urody

2010-07-25


Ziołolecznictwo ma bardzo długą tradycje. Wiedza na temat oddziaływania roślin na organizm człowieka, doświadczenie i umiejętności ich stosowania były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zioła dzielono na takie, które zapewniały młodość i zdrowie, inne leczyły ciężkie choroby oraz te, które truły. Już w starożytnym Rzymie lekarz zauważył, że im lek jest bardziej przetworzony tym jest skuteczniejszy. I tak powstały napary, odwary, proszki, nalewki, wyciągi oraz preparaty do wcierania.

Autor: Małgorzata Nalewajska

Źródło: Uroda.com

Obecnie w kosmetyce nadal stosowane są substancje pochodzenia naturalnego i przetworzone zioła. Stosowanie fitoterapii, pozwala na łagodne i powolne działanie oraz brak toksyczności i działania ubocznego preparatów.

Napary
pozwalają wydobyć z ziół substancje czynne. Należy je stosować zaraz po przygotowaniu. Okłady przygotowuje się z ziół zawierających śluzy, gdyż zioła te długo utrzymują ciepło i wilgoć. Natomiast odwary uzależnione są od surowca. Gotuje się je w wodzie ok. 5- 10 minut i po przestygnięciu odcedza.

Pielęgnacja cery uzależniona jest od jej rodzaju oraz problemów jakie się na niej pojawiają.
Cera normalna w młodym wieku potrzebuje jedynie dobrego oczyszczenia i ochrony przed wysoka lub niska temperaturą. Jednak w późniejszym wieku należy ją przemywać wyciągiem z ziół zawierających śluz, czyli lipa, nasiona lnu lub kozieradki. Można również wymieszać wodę z sokiem z żurawiny, grejpfruta lub pomarańczy.

Cera mieszana jest cera najbardziej kłopotliwą, ale też najczęściej spotykana. Trzeba pielęgnować osobno partie suche, a osobo partie tłuste. Oczywiście stosują do tego rożne rodzaje preparatów.

Cera tłusta powinna być pielęgnowana ziołami, które zawierają składniki bakteriobójcze i przeciwzapalne. Są to dziurawiec i łopian. Cera jest podatna na rożne infekcje ropne, wirusowe i bakteryjne. Preparaty do tego rodzaju cery powinny także ściągać ją. Czyli pokrzywa będzie tu dobrym rozwiązaniem. Zmniejsza rozszerzone pory, których rozszerzenie spowodowane jest nadprodukcją łoju. Dobrze jest też, aby preparaty zawierały składniki o działaniu rozpulchniającym i zmiękczającym. Cera tłusta ma skłonności do rogowacenia. Może to być siemię lniane lub len.

Pielęgnacja cery suchej za pomocą ziół powinna zawierać dużo składników śluzowych, witaminę C i P, związki krzemu oraz pektydy. Działają one osłonowo na skórę, chronią ją przed wysuszeniem i odwodnieniem. Cera ta szybko traci również tłuszcze oraz wodę. Jest wrażliwa i ma skłonności do łuszczenia się. Szybko się starzeje. Doskonałymi ziołami będą w tym przypadku lipa oraz siemię lniane.

W kosmetykach ziołowych najczęściej stosuje się kilka roślin, aby zwiększyć możliwości i efektywność działania. Właściwy dobór ziół jest nie lada wyzwaniem i wymaga doskonalej znajomości ich składu. Używając ziół, trzeba mieć świadomość, że jakość surowców i otrzymywanych z nich ekstraktów zależy od  wielu czynników. Jednak warto czasem wróć do sposobów naturalnej pielęgnacji.
Ocena: 45

Komentarze (2)

 

 • 2018-03-23 15:06:37
  Marta
  Ja popijam gotowe mieszanki ziół dla urody i dla kobiet, można je kupić w sklepie internetowym zielnik jagi. Są całkiem smaczne, zwłaszcza z miodem i pomagają na włosy.
  IP: 31.0.126.11
 • 2012-08-31 12:34:03
  zioła były, są i będą dobre na wszystko :)
  IP: 46.112.39.98
do góry strony