Uroda.com / Artykuły / Z dzieckiem na basenie

Artykuły

Z dzieckiem na basenie

2010-07-07


Większość z Was pewnie lubi pływać. Doskonale znacie dobroczynny wpływ wody na nasz organizm. Do tej pory chodziłyście same lub z partnerem czy przyjaciółmi, ale teraz gdy jest ktoś jeszcze zastawiacie się co zrobić? Zabrać maluszka na basen? Czy mu się spodoba? Czy nie będzie płakał? Jakie są wskazania i przeciwwskazania? Wspólne spędzanie czasu na basenie to doskonały pomysł!

Autor: Małgorzata Nalewajska

Źródło: Uroda.com

Niemowlęta uwielbiają  wodę! Doskonale bawią się w wannie i basenie.  W końcu 9 miesięcy spędziły w wodnym środowisku, więc woda nie jest dla nich czymś nowym, strasznym. Maluch nie boi się wody i nie otwiera ust, gdy się je zanurza. Od trzeciego miesiąca życia, maluszki spokojnie można zabierać na zajęcia na basenie.

Wiele pływalni oferuje kursy dla maluchów i ich rodziców. Jest to świetna zabawa dla dzieci jak i dla przemęczonej mamy lub zabieganego taty. Podczas  zajęć na basenie relaksują się zarówno maluszki, jak i rodzice. Dziecko w wodzie czuje się spokojnie i jest zadowolone oraz uśmiechnięte. Kushutterstock_15565663.jpgrsy organizowane są dla dzieci od 3-go miesiąca do 4 lat. Oczywiście występuje podział na grupy wiekowe.

Dziecko przed takim kursem powinno zostać dokładnie przebadane przez lekarza. Przeciwwskazaniem są choroby skóry, choroby zakaźne, choroby układu moczowego, alergie, infekcje górnych dróg oddechowych lub silny katar.

Przede wszystkim należy wybrać dobry basen. Najlepiej, aby woda w nim była ozonowana. Nie podrażnia tak bardzo skóry, oczu i układu oddechowego niemowlaka. Temperatura dla dzieci powinna wynosić ok. 34-37 stopni. Głębokość wody w basenie, w którym odbywają się kursy dla małych dzieci powinna mieć 20 - 120 cm. Dobrze, aby w szatni była możliwość dogodnego przebrania, przewinięcia i ewentualnego nakarmienia dziecka.

Na początku jest to oczywiście oswajanie maluszka z wodą oraz uświadomienie rodziców jak postępować z nimi basenie. Przedstawienie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Do dyspozycji uczestnicy mają całą masę zabawek i przedmiotów przeznaczonych do wodnej zabawy. Są to zabawy rekreacyjne, poprawiające koordynacje ruchową. Rozwijają układ mięśniowy dzieci i doskonale wpływają na prawidłowy rozwój stawów. Woda odpręża, relaksuje i hartuje.

Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie wchodzić dzieckiem do wody zaraz po jedzeniu. shutterstock_48010342.jpgTrzeba odczekać przynajmniej godzinę. Na halę basenowa dziecko należy wnieść okryte suchym ręcznikiem. Potrzebne są również specjalne pieluszki do kąpieli. W niektórych przypadkach czepek, ale warto założyć taki z elastycznego materiału, aby nie ugniatał główki. Zanurzać maleństwo należy powoli zaczynając od nóżek. Podczas zabawy i ćwiczeń dobrze jest, aby maluch był zanurzony, aby niepotrzebnie nie marzł. Jeśli dziecko jest na brzuszku należy przytrzymywać go pod pachami i podkładać kciuk pod jego brodę. Po zakończonym pływaniu należy dziecko okryć ręcznikiem i osuszyć.  Następnie należy go dokładnie umyć, wytrzeć i nasmarować oliwka lub kremem, aby nawilżyć skórę.  Nie należy zapomnieć o osuszeniu uszu, najlepiej kawałkiem waty i można również  przepłukać oczka solą fizjologiczną. Zapobiega to podrażnieniu oczu. Dobrze jest mieć ze sobą coś do jedzenia, po takiej godzinnej aktywnej zabawie pociecha na pewno zgłodniała.

Dzieci od małego bawiące się w wodzie szybciej przewracają się na boki, unoszą nogi i z łatwością sięgają po swoje zabawki. Lepiej utrzymują równowagę, nie mają problemów z koordynacją ruchową. Są odporniejsze na infekcje i lepiej zahartowane. Pływanie wspomaga proporcjonalny przyrost masy ciała dziecka. W późniejszym etapie ruchy są płynne i estetyczne. Jest to doskonały sposób na zbliżenie rodziców do dziecka i jeszcze lepszy kontakt między nimi. Dodatkowym plusem jest oswajanie się z innymi dziećmi, co w przyszłości może  procentować ich dobrą komunikatywnością z innymi.

Ocena: 0

Komentarze (1)

 

  • 2017-07-24 13:54:09
    Billypar
    wh0cd488433 [url=http://hydrochlorothiazide365.us.com/]HYDROCHLOROTHIAZIDE HCTZ[/url] [url=http://wellbutrin247.us.org/]wellbutrin online[/url] [url=http://vermox.us.com/]vermox 100mg[/url] [url=http://advair.us.com/]advair diskus generic[/url] [url=http://wellbutrinsr.us.com/]wellbutrin sr[/url]
    IP: 46.161.9.20
do góry strony