Uroda.com / Artykuły / Wrastające paznokcie – bezbolesna metoda leczenia

Artykuły

Wrastające paznokcie – bezbolesna metoda leczenia

2010-07-02


Wrastające paznokcie. Okazuje się, że jest to coraz częstszy problem zarówno kobiet jak i mężczyzn. Co z robić, gdy ból sprawia, że ledwo chodzimy? Gdzie szukać pomocy? Jak leczyć i jak zapobiegać? Czy konieczne jest zrywanie paznokcia? Jest sposób, aby uniknąć zabiegu chirurgicznego.

Autor: Małgorzata Nalewajska

Źródło: Uroda.com

Wrastający paznokieć to zaburzenie najczęściej spowodowane urazem stopy, źle dobranym obuwiem, nieodpowiednią pielęgnacją paznokci lub uwarunkowaniami genetycznymi. Dotyczy to osób w każdym wieku. Dodatkowo wpływ na to maja deformacje stóp lub niewydolność żylna.

shutterstock_49782895.jpgNadmierny ucisk powoduje wybrzuszenie paznokcia i zagięcie jego brzegów ku dołowi. Brzegi paznokcia wbijają się w wał paznokcia. Powoduje to zaczerwienienie części miękkich. Następnie pojawia się obrzęk i straszny ból. Później dochodzi do uszkodzenia skóry, gdy w tym czasie dostaną się tam bakterie, stan zapalny jest nieunikniony.  

Dawne metody leczenia polegały na chirurgicznym usunięciu paznokcia. Zabieg był bezbolesny, gdyż w znieczuleniu miejscowym. Jednak potem dokuczał straszny ból, palec się długo goił, a o chodzenie było niemożliwe. Zdarzało się, że paznokieć odrastał zdeformowany, a czasami ponownie wrastał. Obecnie ta metoda jest bardzo rzadko praktykowana.

W dzisiejszych czasach  na ratunek  przychodzi  nowocześniejsza i mniej urazowa metoda leczenia. Najprostszy i najskuteczniejszy zabieg to założenie specjalnej klamry na paznokieć. Zabieg bezbolesny, a skuteczny. Trwa ok. 30 minut, cena uzależniona od rodzaju klamry, stopnia wrastania i stanu paznokcia. Specjalista decyduje o doborze klamry, a może wybierać między metalową, plastikowa i „złotą”.

„Złota klamra”
uniwersalna dla wszystkich rodzajów wrastania. Pokryta 24- karatowym złotem. Lecznicze działanie złota, polecana dla alergików i diabetyków. Ma działanie przeciwzapalne.

Klamra metalowa wykonana z cieniutkiego druciku. Zakończona dwoma haczykami unoszącymi paznokieć. Pozwala na regulację naprężenia przy wrastaniu. Doskonała przy stanach zapalnych z wysięgiem. Stosowana w bardzo trudnych przypadkach.

Nowatorska metoda – połączenie klamry plastikowej z metalową. Rewelacyjna przy stanach zapalnych bez wysięgu. Stosowana przy kosmetycznej korekcie zniekształconych paznokci. Może być stosowana po leczeniu klamrą metalową, aby utrzymać efekt terapii.

Zadaniem klamry jest uniesienie bocznych brzegów paznokcia w celu zapobiegania jego wrastania lub wykręcania się. Powoduje to spłaszczenie płytki, a tym samym natychmiastowe zlikwidowanie bólu. Szybki i skuteczny sposób skorygowania wrastającego paznokcia. Wspomaga naturalną regenerację i wzrost paznokcia. W czasie leczenia klamrą nie ma potrzeby rezygnowania z pracy i aktywnego trybu życia. Klamra nie przeszkadza w chodzeniu, nie uwiera i nie zaczepia się o skarpetkę czy rajtki. Może być stosowana u dzieci od 5 roku życia, alergików, diabetyków i przy stanach zapalnych. Kolejną zaletą klamry jest brak komplikacji i brak nawrotów. Poprawia samopoczucie.

Leczenie trwa od 2 do 6 miesięcy, w zależności od stanu początkowego. W przypadku stanu zapalnego możliwa jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Dotyczy to przede wszystkim diabetyków, w profilaktyce stopy cukrzycowej.  Taką klamrę można założyć u lekarza lub w profesjonalnym salonie kosmetycznym.

Pamiętajmy zatem o wygodnym i dopasowanym obuwiu. Przestrzeganiu higieny stóp i przycinaniu paznokci na wprost, nie zaokrąglając na bokach.  A gdy już nas to spotka, to nie bójmy się iść jak najszybciej do kosmetyczki i zainwestujmy w klamrę korekcyjną.

Ocena: 41

Komentarze (10)

 

 • 2015-08-06 08:30:25
  nika
  Natrafiłam ostatnio na ciekawy artykuł dotyczący tego, czy z wrastającym paznokciem powinniśmy się udać do chirurga, czy do podologa. Okazało się, że istnieje naprawdę niewiele takich przypadków, które wyagają interwencji chirurga i np. ściągania całego paznokcia. W większości przypadków to podolog może wyleczyć chory palec. Polecam wszystkim, aby przeczytali ten artykuł http://wrastajacypaznokiec.pl/z-wrastajacym-paznokciem-do-chirurga-czy-podologa/. Zabieg u chirurga to nie takie hop siup i powinniśmy tego unikać.
  IP: 31.174.150.161
 • 2014-06-03 12:50:07
  kasia123
  W przypadku problemu z wrastającym paznokciem polecam wizytę u podologa, który oceni stan paznokcia i zaproponuje odpowiednią terapię. Polecam gabinet PODOLOGMED w Kielcach na ul. Złotej 23 , tel. 661 908 747. Wizyta w tym gabinecie uchroniła mnie przed zerwaniem paznokcia, już po pierwszej wizycie poczułam ogromną ulgę :)
  IP: 5.172.252.239
 • 2014-05-22 17:38:27
  kinia
  a ta klamra boli
  IP: 94.251.231.186
 • 2014-03-09 23:34:46
  zadowolony
  Libramax to rzeczywiście najlepsy adres jeżeli masz wrastający paznokieć
  IP: 89.66.64.89
 • 2014-02-19 03:43:13
  martula
  ja również moge polecić zabieg kostką arkady, robiłam w libramax i okazał się dla mnie wybawieniem, nic juz nie boli:)
  IP: 79.185.213.214
 • 2013-09-19 15:09:15
  tałzenda
  a kostke arkady? ja robilam tak w libramaxie i nie wydaje mi sie zeby był szybszy sposob
  IP: 178.63.199.216
 • 2012-12-10 22:29:26
  Na szczęście mnie ten problem nie dotyczy, ale ból na pewno jest potworny... Artykuł polecę siostrze, która zmaga się z tym problemem.
  IP: 81.219.156.45
do góry strony