Uroda.com / Artykuły / Wizażysta – artysta czy rzemieślnik?

Artykuły

Wizażysta – artysta czy rzemieślnik?

2009-10-07


Wizażysta - artysta czy rzemieślnik?

Jeszcze nie tak dawno idąc do salonu kosmetycznego miałyśmy do czynienia z panią kosmetyczką „od wszystkiego”, która wykonywała nam zabiegi pielęgnacyjne, makijaż, manicure i wiele, wiele innych cudownych rytuałów upiększających. A jak wiadomo to, co do wszystkiego jest do niczego. Rezultatem było zmywanie makijażu po przyjściu do domu, albo gorszy stan skóry po, niż przed zabiegiem.

Autor: Katarzyna Jurczyk

Źródło: Uroda.com

Na szczęście obecnie powstało wiele nowych zawodów, wyspecjalizowanych w jednej, konkretnej dziedzinie. I tak, w salonach piękności możemy spotkać m.in. panią kosmetolog, wizażystkę, stylistkę paznokci, manicurzystkę itp. Dzięki temu zmniejszyło się ryzyko wzrastania ilości niezadowolonych klientów.

Wspomniana wizażystka wykonuje klientce makijaż każdego rodzaju według jej wymagań. Może to być makijaż: dzienny, wieczorowy, ślubny, biznesowy, reklamowy, modowy, a nawet body-painting. Jeśli klientka sobie tego życzy, wizażystka może również zrobić analizę kolorystyczną, czyli określenie typu urody i dopasowanie do niej koloru włosów, makijażu i dodatków. Makijaż wykonany ręką wizażystki nigdy nie jest banalny i nie ogranicza się do rozprowadzenia na twarzy podkładu i dwóch kolorów cieni. Dobra wizażystka powinna doradzić jak ewentualnie korygować kształt twarzy, jak dobierać podkład, wizażjakie kolory cieni, róży, błyszczyków i pomadek pasują do urody klientki i jak je ze sobą łączyć. Przekona klientkę, że ładny, ciekawy makijaż to nie połączenie dwóch odcieni brązów, czy też dwóch fioletów, ale połączenie tegoż brązu z fioletem, fioletu ze srebrem, pomarańczu z zielenią itp., gdyż to ona wie, że właśnie kontrasty podkreślają naturalny kolor oczu.

Wizażysta jest więc jak malarz, a jego płótnem jest skóra i twarz kobiety. Wyżywa się artystycznie, tak naprawdę, pracując przy sesjach zdjęciowych, podczas wykonywania makijaży modowych, czy reklamowych. Wtedy to pokazuje swoje zdolności manualne i artystycznego ducha, bawiąc się kolorami i wszelkimi akcesoriami, których nazw nie sposób zapamiętać. Potrafi stworzyć z twarzy kobiety nieziemską anielicę, dzikiego ptaka albo diablicę. Wizażysta stara się nie powielać gdzieś zauważonych makijaży, a jedynie inspiruje się ciekawymi, niepowtarzalnymi wzorami, kolorami i przenosi je na twarz kobiety.

Warto więc chociaż raz w życiu spotkać się z wizażystką, po to, by dowiedzieć się jakie błędy makijażowe popełniamy, w jakim makijażu wyglądamy dobrze i jak go wykonać, które kosmetyki kolorowe pasują to danej sytuacji, czy okazji. Aby zobaczyć, co potrafią wizażyści warto zajrzeć tutaj.


Ocena: 0

Komentarze (3)

 

 • 2009-12-08 12:21:53
  Uwazam ze kosmetyczka powinna przede wszystkim byc uzdolniona plastycznie,powinna posiadac zmysl artystyczny. Prawda jest taka ze zabieg na twarz ,cialo moze zrobic kazdy bo nie wymaga to specjalnie duzo talentu,lecz jesli kosmetyczka posiada rowniez dusze artysty doskonale wykona zarowno makijaz jak i np zdobienie paznokci.Nie kazda ma takie uzdolnienia to fakt,ale nie podoba mi sie ze uogolnia sie tu kosmetyczki wszechstronne i sprowadza do rangi "kosnetyczek do niczego" . Teraz wiele kosmetyczek poza podstawowymi zabiegami ma rowniez ukonczone szkoly wizazu i stylizacji. Wszestronnosc powinno sie cenic a nie umniejszac zaslugi.Dziekuje.
 • 2009-11-24 16:59:54
  Maria
  Niestety w mniejszych miastach, wciąż mamy do czynienia z paniami kosmetyczkami "od wszystkiego" ;/
 • 2009-11-23 12:26:10
  Chciałabym żeby ktoś mi zrobił analizę kolorystyczną :) Doradził idealne odcienie nie tylko makijażu ale również ubrań itp p.s. świetne zdjęcia !
do góry strony