Uroda.com / Artykuły / W pogoni za ideałem twarzy - młoda czyli atrakcyjna?

Artykuły

W pogoni za ideałem twarzy - młoda czyli atrakcyjna?

2009-06-10


W pogoni za ideałem twarzy

W ostatnich czasach nastąpił przełom technologiczny w zakresie metod dermatologicznych o minimalnym stopniu inwazyjności, co pozwala zaoferować nowe możliwości poprawy wyglądu. Dotyczy to przede wszystkim odtwarzania wewnętrznej struktury tkanek podtrzymujących skórę twarzy.

mantissa

Autor:

Agnieszka Gomolińska

Źródło: Uroda.com

Atrakcyjność fizyczna danej osoby oceniana jest za pomocą różnych zmysłów. Atrakcyjny może być zapach, głos, jednakże wygląd pozostaje najważniejszy. Ze wszystkich wyznaczników atrakcyjności szczególnie istotna jest twarz, ponieważ zawiera ona szereg elementów morfologicznych, jest podstawowym kanałem komunikacji międzyludzkiej i prawie zawsze jest odsłonięta. Właśnie te czynniki powodują że twarz stanowi źródło informacji o jej właścicielu i w bardzo dużym stopniu przyczynia się do oceny jego atrakcyjności.

 Dlaczego młodość jest taka atrakcyjna?

Uogólniając, młodość jest uważana za coś dobrego, pozytywnego, natomiast starość za coś gorszego, negatywnego. Fakt, iż wiek jest ważnym kryterium doboru partnera jest dobrze udokumentowany. Możemy na to spojrzeć z punktu widzenia biologii i chęci przetrwania gatunku - kobiety pozostają płodne tylko do okresu menopauzy, a więc do 45-50 roku życia, mężczyźni natomiast nawet do późnej starości. Stąd im młodsza partnerka tym potencjalnie większa liczba potomków i szansa na trwałość jego genów. To oczywiście duże ukrócenie zagadnienia, ale gdy przyglądniemy się badaniom odkryjemy, że cechy twarzy małej dziewczynki są najbardziej preferowanymi wśród mężczyzn. Dziecięca buzia ma kilka wyróżniających cech: duże oczy, wysoko położone brwi, grube i bardziej czerwone usta, wysokie czoło, szerszy i bardziej wklęsły nos, krótkie uszy, jasną i miękką skórę oraz pełne policzki. Cechami, które obniżają postrzegany wiek kobiety, a jednocześnie podnoszą jej atrakcyjność są więc przede wszystkim: duże oczy, krótki nos, mała broda, grube wargi, krągłe policzki o miękkim zarysie. Jakkolwiek okazało się, że zestaw typowo dziecięcych cech twarzy z jej niektórymi proporcjami - jako całość - powinien wskazywać na wiek około 25 lat. Tak oceniana okazuje się być najbardziej pożądaną czyli atrakcyjną.

Walka z czasem

W rozwoju medycyny estetycznej osiągnęliśmy taki stopień zaawansowania, że możemy skutecznie oszukać zmysł wzroku, a co za tym idzie postrzeganie cech płciowych, które zdradza nam twarz. Od lat medycyna szuka,  i co najważniejsze znajduje, metody korekcji oznak  upływającego czasu. Pożegnaliśmy erę bardzo ryzykownych operacji plastycznych i eksperymentalnych implantacji, a wkroczyliśmy w czas bardziej przyjazny dla poddających się "odmładzaniu" osób.

Jednym z największych udogodnień w procesie odmładzania skóry i jej głębszych tkanek stały się zabiegi wypełniające. Wypełniacze są stosowane w celu odbudowania objętości tkanek miękkich w obrębie danego obszaru twarzy, a więc umożliwiają odtworzenie młodych, wręcz dziecięcych  rysów. Prawidłowe użycie tychże preparatów przynosi maksymalne korzyści kosmetyczne, a jednocześnie minimalizuje ryzyko wystąpienia ewentualnych efektów ubocznych. Oczywiście efekt zabiegów zależny jest od umiejętności lekarza, jego zorientowania w zagadnieniach dotyczących estetyki twarzy oraz zmianach zachodzących w niej wraz z wiekiem.

Właściwy preparat

Do wybory mamy szereg skutecznych materiałów, których użycie determinowane jest wiekiem klienta, stopniem zaawansowania utraty objętości i w końcu efektem jakiego oczekuje. Najczęściej stosowanymi, bo bezpiecznymi preparatami, są te tworzone ba bazie kwasu hialuronowego. Jak wiemy z wielu wcześniejszych publikacji jest on substancją odpowiadającą w skórze za utrzymanie wody w tkankach - naturalnie w nich występującą. Wraz z wiekiem zmniejsza się natomiast jego ilość i jakość, co prowadzi do zwiotczenia skóry. Robi się ona wysuszona, pojawiają się najpierw delikatne linie, a potem głębsze zmarszczki. Policzki i wargi tracą swoją objętość. Nie od dzisiaj wiadomo także, że zwiotczenie skóry wynika również z zaniku tłuszczu w poszczególnych częściach twarzy. Co więcej jego utrata często połączona jest z nierównomiernym rozrostem jego depozytów w innych, znacznie mniej atrakcyjnych obszarach, np. w linii żuchwy. Skóra pozbawiona podpory "zawiesza" się niejako na uwypukleniach kostnych i nadaje całemu obliczu nieatrakcyjny wygląd.


Ocena: 40

Komentarze (7)

 

 • 2012-12-13 14:50:44
  Trzeba być dobrym człowiekiem.
  IP: 81.219.156.45
 • 2012-09-20 13:59:45
  A dbać zawsze trzeba żeby póxniej nie płakać !!!
  IP: 91.210.236.221
 • 2012-09-20 13:59:19
  Ideału chyba nie mam !! ale coś zawsze by się chciało poprawić.
  IP: 91.210.236.221
 • 2012-08-20 19:01:44
  ani młoda ani atrakcyjna, po prostu zadbana
  IP: 164.127.154.205
 • 2012-08-20 19:00:53
  ani młoda ani atrakcyjna, po prostu zadbana
  IP: 164.127.154.205
 • 2012-08-12 07:10:32
  Lata lecą,nie można być zawsze młodym w/g metryki lecz napewno tak jak nadmieniłaś wystarczy mieć młodą duszę.
  IP: 93.105.64.124
 • 2012-03-14 21:25:42
  Niekoniecznie trzeba być bardzo młodym, wystarczy mieć młodą duszę.
  IP: 89.229.130.248
do góry strony