Uroda.com / Artykuły / Podolog zawód przyszłości

Artykuły

Podolog zawód przyszłości

2009-10-08


Stopy

Stopy bywają bardzo wymagające. Chore lub zagrożone chorobą powinny znaleźć się w centrum zainteresowania odpowiedniego specjalisty. Ich fachowa pielęgnacja, korekcja oraz leczenie

Autor: Polskie Towarzystwo Podologiczne: Maria Klamczyńska, Izabella Piotrowska, Agata Łojszczyk

Źródło: Kosmetyka BB 9/29/08

Podolog przeciwdziała powstawaniu zmian chorobowych w obrębie stóp, a także planuje i przeprowadza kurację w przypadku już istniejących dolegliwości. Tym, co wyróżnia podologa spośród innych specjalistów zajmujących się stopami, jest ścisła współpraca z lekarzami rożnych specjalności, dla których jest partnerem.

Doradca kompetentny

Choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, otyłość czy zmiany naczyniowe, sprawiają, że wiele osób uskarża się na problemy ze stopami. Nie bez wpływu na ich kondycję pozostają też nieprawidłowe nawyki żywieniowe, tryb życia i zamiłowanie do modnego, choć niezdrowego obuwia. Podolog ma wiedzę w zakresie stosowania podstawowych środków farmakologicznych, kosmetycznych, a także protetycznego odciążania zagrożonych miejsc za pomocą specjalistycznych opatrunków i protez. Do jego kompetencji należy także wskazywanie rodzaju obuwia odpowiedniego dla określonego typu stopy. W gabinecie podologicznym można uzyskać pomoc w zakresie prawidłowego skracania paznokci, opracowania paznokci grzybiczych czy zgrubiałych, usuwania modzeli i odcisków, korekcji za pomocą klamer paznokci wrastających i wkręcających się, a także protetyki paznokcia. Zadaniem podologa jest rozpoznawanie zmian patologicznych na stopach oraz przeprowadzanie odpowiednich zabiegów.

Śladem zdrowych stóp

W krajach Unii Europejskiej zawód podologa zyskuje popularność także z powodu wydłużania się ludzkiego życia. Osoby starsze, ze względu na ograniczoną sprawność ruchową, utratę równowagi hydrolipidowej skóry oraz przewlekłe choroby potrzebują regularnej, stopy.jpgmedycznej pielęgnacji stóp. Na choroby cywilizacyjne zapada coraz więcej ludzi. Jednak to, co cieszy najbardziej, to ewolucja w sposobie myślenia. Coraz więcej osób przestaje problemy stóp wstydliwie ukrywać w butach. Zdrowe i zadbane stopy staja się równie ważne jak piękne zęby, włosy i cera. Środowisko kosmetyczne nie pozostaje obojętne na nowości i oczekiwania współczesnego świata. Standardowy gabinet podologiczny posługuje się nowoczesnym i bezpiecznym sprzętem, rygorystycznie przestrzega się w nim higieny, używa materiałów jednorazowych. Narzędzia są dezynfekowane i sterylizowane, podobnie jak w gabinecie lekarskim. Techniki podologiczne budzą uznanie. Świadczy o tym stale rosnąca liczba uczestników specjalistycznych szkoleń, a także zainteresowanie kierunkami podologicznymi w szkołach wyższych. Profesjonalizm jest w cenie, a dynamicznie rozwijająca się podologia staje się zawodem przyszłości.

Wśród specjalistów

Rzecz jasna, aby przygotować odpowiednią grupę zawodową, należy stworzyć możliwości dokształcania istniejącego personelu oraz edukowania nowych specjalistów. Niezbędne jest również uprawomocnienie zawodu podologa. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest inicjatywa powołania do życia Polskiego Stowarzyszenia Podologicznego, które jest obecnie w trakcie procesu rejestracyjnego. W Polsce słabo znana dziedzina, jaką jest podologia, wymaga propagowania i pogłębiania wiedzy merytorycznej, a także ciągłego doskonalenia umiejętności w tym zakresie. Głównym założeniem Polskiego Stowarzyszenia Podologicznego jest działalność na rzecz zdrowia polskiego społeczeństwa, zwłaszcza osób z tzw. grup ryzyka (m.in. diabetyków, osób otyłych oraz cierpiących na zaburzenia krążenia). Misją Stowarzyszenia jest poszerzanie świadomości podologicznej wśród Polaków, kształtowanie modelu opieki podologicznej oraz prowadzenie działań zmierzających do realizacji tych wzorców. Stowarzyszenie współpracuje z zagranicznymi organizacjami podologicznymi oraz światowymi liderami podologii. Bierze udział w organizowaniu kongresów, konferencji i sympozjów naukowych. Prowadzi szkolenia podnoszące kwalifikacje członków Stowarzyszenia i innych zainteresowanych osób, certyfikuje gabinety pielęgnacji stóp oraz popularyzuje podologię poprzez działalność wydawniczą.

Ocena: 30

Komentarze (9)

 

 • 2013-02-28 17:58:28
  Andzia
  Ja miałam kiepsko ze stopami, do tego stopnia że w lecie chodziłam w całych butach – właściwie pogarszałam tym całą sprawę! Ale zwyczajnie było mi wstyd: popękane pięty, paznokcie w ósemki:p – no z paznokciami przesadzam – ale serio wyglądały średnio. Potem usłyszałam o podologii. I żeby jednak do sandałów wrócić, wybrałam się do Osteomedu w Krakowie i zafundowałam sobie zabieg na pękające pięty. Jestem zadowolona z efektu i pierwsze co zrobię tego lata, to jak tylko znajdę odpowiednie sandały to je kupię! Joł :)
  IP: 178.37.91.2
 • 2012-12-12 22:31:32
  Ciekawe, jeszcze nigdy nie slyszałam o takiej specjalizacji!
  IP: 81.219.156.45
 • 2012-08-27 23:08:47
  a ja nie znam żadnego podologa :o i z tego co wiem to ich zbyt wielu nie ma, szczególnie w mojej okolicy, ale co poradzić...
  IP: 46.112.233.240
 • 2011-11-30 09:40:52
  sydneyczyk
  Witam z Australii, moj syn (20) studiuje ten zawod na Uniwesytecie Sydneyskim. Kierunek nazywa sie Podiatry (4 i pol roku). Wlasnie skonczyl drugi rok i jest na tygodniowym szkoleniu w prywatnej klinice. Uwierzcie mi ze naprawde jest to zawod z wielka przyszloscia tylko trzeba to polubiec. Klinika, w ktorej moj syn obecnie ma praktyke nie moze przyjac ani jednego wiecej pacjenta do konca Stycznia przyszlego roku. W Australii jest bardzo duze zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistow.
  IP: 122.148.39.246
 • 2011-02-24 13:36:59
  Baśka
  Ja znam tylko jednego podologa, który ma gabinet w Polsce a mianowicie Panią Magdalene Hafezi - Chojecką. Ma świetnie wyposażony gabinet w Łodzi na Michałowicza 18. Byłam tam wczoraj na usunięciu odcisku.Zaprosiła mnie tam moja koleżanka i muszę przyznać,że gabinet jak i sama obsługa zrobiła na mnie duże wrażenie. Polecam ;)
  IP: 83.26.193.40
 • 2011-01-06 18:16:42
  krokusek
  ja też mam zboczenie na punckie stóp. Dobija mnie gdy widzę super modelkę na zdjęciu i potem mega zaniedbane stopy. Czar od razu pryska. O stopy trzeba dbać!!!
  IP: 95.40.214.15
 • 2010-10-24 22:29:41
  Justyna
  Od lat zajmuje się pielęgnacją stóp w swoim gabinecie i ciesze się że z roku na rok przybywa mi klientów, bo świadomość pielęgnacji dolnych kończyn znacząco wzrasta :) W swoim obszarze jestem jedyna osoba mogącą pomoc wyjść z wrastającego paznokcia, wyciągam odciski i "usypiam" modzele:) bo nie ukrywam, że modzeli bardzo ciężko jest się pozbyć...Zapraszam do siebie by się o tym przekonać: woj.zach-pom.,Police, ul.Piłsudskiego15. Do zobaczenia :)
  IP: 83.168.89.2
do góry strony