Uroda.com / Artykuły / Nordic Walking nauka chodzenia?

Artykuły

Nordic Walking nauka chodzenia?

2010-07-18


Będąc dzieckiem stawiasz pierwsze kroki, łapiesz prawidłową koordynację ruchów, a przede wszystkim uczysz się chodzić. Na pewno pamiętasz, że nie było to proste. Nauką chodzenia oczywiście w uproszczeniu jest także, coraz popularniejsza forma rekreacji ruchowej, zwana Nordic Walking.

kmalodobry

Autor:

Katarzyna Małodobry

Źródło: Uroda.com

Nordic Walking najprościej określić można jako tradycyjny chód połączony z ruchami obręczy barkowej, za pomocą specjalnych kijków, które nam to umożliwiają. Ta pozorna prostota powoduje, że ten rodzaj aktywności fizycznej jest praktycznie dla każdego, bez względu na wiek.

Nordic Walking został wymyślony przez fińskich lekarzy, którzy zamierzali stworzyć zastępczą metodę treningową, podczas sezonu letniego dla narciarzy biegowych. Tak właśnie powstało chodzenie z kijkami, które jest w stanie zaangażować do pracy około 90 procent Twoich mięśni, przy jednoczesnym odciążeniu stawów. Brzmi nieźle, prawda? Jednak to jeszcze nie wszystko. Nordic Walking ma za zadanie zgubić zbędne kilogramy, poprawić ogólną kondycję organizmu, zwiększyć jego wytrzymałość oraz wymodelować sylwetkę. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju aktywności ruchowej jest zdecydowanie mniejsze obciążenie stawów, więzadeł oraz ścięgien niż ma miejsce w  przypadku joggingu. Zaskoczeniem będzie także wydatek energetyczny, spalone kalorie to liczba rzędu 400-500 kcal/godzinę, wszystko zależy oczywiście od tempa marszu, terenu po którym chodzimy, płci, wieku oraz masy ciała. Pewnie ciekawe jesteście, które mięśnie pracują podczas chodzenia z kijkami, przede wszystkim mięśnie obręczy barkowej, klatki piersiowej oraz ramion.

Korzyści dla Twojego organizmu
•    Poprawiasz swoje samopoczucie, podnosisz sprawność ruchową, koordynację oraz jakość życia.
•    Gubisz zbędne kilogramy oraz przyspieszasz swoją przemianę materii.
•    Twój wydatek energetyczny jest zdecydowanie większy jeśli chodzisz z kijkami, gdyż pracuje wtedy zdecydowanie więcej mięśni, przez co spalasz więcej kalorii.
•    Nordic Walking kształtuje oraz ćwiczy około 90 procent Twoich mięśni.
•    Gdy decydujesz się na ten rodzaj aktywności ruchowej, Twoje stawy są zdecydowanie mniej przeciążone, dlatego Nordic Walking mogą uprawiać osoby starsze, z nadwagą i otyłością oraz z problemami ortopedycznymi takimi jak, bóle pleców, kręgosłupa, kolan.
•    Wzmacniasz swój układ sercowo-naczyniowy, Twoje komórki są dużo lepiej zaopatrzone w tlen, wydolność serca ulega poprawie, a nadciśnienie zostaje zredukowane.
•    Trening tego typu wpływa na redukcję tak zwanego „złego cholesterolu LDL” oraz ogólnego poziomu cholesterolu.
•    Poprzez Nordic Walking redukcji może ulec tak zwany hormon stresu oraz następuje zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej.
•    Zmniejszasz także ryzyko wstąpienia cukrzycy.
•    Przy dłuższym korzystaniu z tej formy aktywności fizycznej jesteś w stanie wzmocnić kościec oraz zmniejszyć ryzyko osteoporozy w przyszłości.
•    Nordic Walking jest w stanie uaktywnić cztery formy wymagań motorycznych, to znaczy wytrzymałość, siłę, koordynację oraz wydolność.  
•    Jeżeli masz pracę za biurkiem, to Nordic Walking jest dla Ciebie, gdyż dzięki niemu rozluźniasz mięśnie grzbietu, karku oraz barków.
•    Daje zdecydowanie szybszy efekt, niż aktywność ruchowa bez kijków.
•    Techniki chodzenia z kijkami jesteś w stanie nauczyć się niezwykle szybko.
•     Nordic Walking możesz uprawiać przez cały rok, właściwie na każdym terenie, czy to są góry, las, plaża, asfalt, łąka, gdzie chcesz…

Krok po kroku


shutterstock_47977774.jpgDo każdej nowej aktywności ruchowej należy stosować zasadę małych kroczków. Aby osiągnąć zamierzony efekt, musisz uzbroić się w cierpliwość, zresztą z czasem zobaczysz, że było warto. Swój organizm stopniowo powinnaś przyzwyczajać do wzmożonej aktywności ruchowej. Dlatego przed właściwym treningiem, przeprowadź rozgrzewkę, która rozgrzeje mięśnie i spowoduje, że będą zdecydowanie lepiej ukrwione i gotowe na wysiłek fizyczny. Również pod koniec treningu, nie przerywaj gwałtownie lecz zmniejszaj po prostu tempo marszu. Jest to o tyle ważne, gdyż powstałe podczas wysiłku produkty przemiany materii nie pozostaną w mięśniach, przez co unikniesz bolesnych „zakwasów”. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Nordic Walking Twój trening nie powinien trwać więcej niż 30 minut, w momencie gdy przejdziesz na poziom zaawansowany zwiększysz czas do 90 minut.

Grunt to opanować technikę
Aby cieszyć się w pełni z korzyści jakie daje Nordic Walking, należy opanować prawidłowe poruszanie się z kijkami. Technika chodzenia jest bardzo zbliżona do chodu narciarskiego, gdyż ten rodzaj aktywności ruchowej wykorzystuje naturalny, przekątniowy tok ruchów w momencie chodzenia z zastosowaniem odpowiednio dobranych kijków. Bardzo ważna zasada, którą należy zapamiętać i oczywiście stosować to, gdy lewą stopę stawiamy na podłożu, prawy kijek musi dotknąć ziemi i oczywiście na odwrót, prawa stopa-lewy kijek. Kilka cennych wskazówek na początek:
•       Podczas chodzenia musi następować naprzemienna praca nóg: lewa noga, prawa noga.
•       Tułów powinnaś pochylić lekko do przodu.
•       Kijki muszą być skośnie prowadzone, pracują z tyłu.
•       W trakcie Nordic Walking swoje biodra i barki kieruj ku sobie, to znaczy delikatnie lewy bark, prawe biodro.
•       Początki bywają trudne, więc swoją przygodę z Nordic Walking warto rozpocząć pod okiem instruktora.
•       Zainwestuj w sprzęt. Jeśli zaczynasz dopiero, możesz na początku wypożyczyć kijki od instruktora lub pożyczyć od kogoś znajomego, kto już jakiś czas uprawia ten sport.
•      Zadbaj o właściwy strój. Pamiętaj, aby Twoje ubranie „oddychało” oraz koniecznie załóż wygodne buty.
•      Nie zapomnij o rozgrzewce, to bardzo ważne jeżeli chcesz uniknąć kontuzji.
Podczas Nordic Walking należy także zwracać uwagę na prawidłowe trzymanie kijków. Kije powinnaś trzymać blisko ciała, barki miej rozluźnione, stopy zwrócone do przodu, a dłonie delikatnie otwarte, w momencie gdy będziesz przenosić ramiona do tyłu, dłonie powinny być całkowicie otwarte, a zamykają się całkowicie kiedy kijek dotyka podłoża.
Dobór odpowiednich kijków dla Ciebie do Nordic Walkingu, gwarantuje Ci dobrą technikę marszu. Ogólna zasada doboru długości kijka to: Twój wzrost w centymetrach pomnożony przez 0,66, wynik będzie to prawidłowa długość kijków.

Gorąco zachęcam do zainteresowania się Nordic Walking, bo oprócz bezspornych korzyści dla Twojego organizm, jest też rewelacyjną forma spędzania czasu z całą rodziną, czy przyjaciółmi. No to w drogę!       

Ocena: 0

Komentarze (5)

 

 • 2012-12-13 20:20:38
  Artykuł świetny, jednak wielu ludzi jest wciąż sceptycznie nastawionych do tej formy ćwiczeń, mówiąc "łeee, łażenie z kijami"
  IP: 81.219.156.45
 • 2012-11-21 19:30:01
  ADA
  Od maja do października mieszkam na wsi i w tym czasie chodzę codziennie z kijkami... ok 3-5 km. I jestem zdrowa i zadowolona a od października mieszkam w mieście i nie chodzę z kijami.... szukam innych form rekreacji np pilates. Czekam jednak na wiosnę i spacery z kijami ta forma odpowiada mi najbardziej. Mam 63 lata. Pozdrawiam
  IP: 188.146.87.7
 • 2012-08-14 12:24:17
  miałam okazję skorzystać i naprawdę polecam, zwłaszcza gdy idzie parę osób i wybiera się fajne ścieżki w lesie - z dala od miasta:)
  IP: 178.36.52.157
 • 2012-08-14 07:39:22
  Chodzenie z kijkami to dla mnie olbrzymia możliwość ruchowa,oraz przyjemność,to jest dobre w każdym wieku bardzo dobrze działa na kręgosłup,wyzwala dobrą energię,oraz ma wiele innych zalet dla zdrowia.
  IP: 93.105.64.124
 • 2010-09-03 22:03:27
  ciekawy artykuł, nie wiedziałam że nordic walking ma tyle zalet dla organizmu!
  IP: 78.131.146.2
do góry strony