Uroda.com / Artykuły / Nie bądź tłusta!

Artykuły

Nie bądź tłusta!

2010-04-14


Nie bądż tłusta

Cera tłusta jest często dziedziczna, wrodzona. Jest najczęściej stanem przejściowym, mijającym z wiekiem. Problemem jest nieestetyczny łojotok, zwany trądzikiem. Zazwyczaj skóra tłusta występuje u ludzi młodych, najczęściej w podokresie pokwitania, czyli około 12 roku życia. Cechuje ją zbyt duża aktywność gruczołów łojowych, stymulowanych przez męskie hormony płciowe.

Joanna

Autor:

Joanna Zarzycka

Charakterystyka cery tłustej:

-kolor ziemisty, szarożółty
- błyszcząca, czasem nawet zaraz po umyciu
- jest słabo ukrwiona
- pory skóry są rozszerzone, na czole policzkach i skroniach widoczne są zaskórniki, które pod wpływem ucisku wydostają się na zewnątrz (ciemne punkciki na wągrach – to skutek utleniania się keratyny)
- późniejsze zmarszczki w wieku starszym, czy podeszłym nie ulega patologicznemu wysuszeniu,
-największe przesuszenie w miejscach łojotokowych,
- dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne (wiatr, zimno, słońce) oraz wodę i mydło
- duży wpływ na skórę mają bodźce zewnętrzne tj. stres, zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe, zaburzenia układu trawiennego
- w przypadku trądziku skóra staje się bardziej wrażliwa na stosowane kosmetyki i płyny do mycia twarzy (reaguje podrażnieniem i pieczeniem)
- wygląd skóry poprawia się w okresie letnim, ze względu na upłynnienie łoju pod wpływem ciepła, dzięki czemu ma on łatwiejszą drogę wydostania się na zewnątrz, równomiernie pokrywa skórę i nie blokuje porów.
Pielęgnacja cery tłustej
Błędem w pielęgnacji cery tłustej jest stosowanie bardzo agresywnych preparatów wysuszających i odtłuszczających skórę (np. spirytus). Nie stosuje się płynów, toników z dużą zawartością alkoholu, wody kolońskiej, spirytusu salicylowego, gdyż podrażniają skórę i przyspieszają wydzielanie łoju. Zaleca się stosowanie płynów antyseptycznych tylko w trądziku. Błędem jest wysuszanie skóry w solariach i na silnym słońcu, gdyż nie leczą trądziku, jedynie na krotko osłabiają gruczoły łojowe. W konsekwencji mogą zostawić widoczne przebarwienia.

Mycie

Środki do cery łojotokowej powinny mieć odczyn kwaśny o pH między 4,5 a 5,5. Do mycia twarzy niewskazane są mydła przetłuszczone, kremowe, gdyż dodatkowo natłuszczają. Zalecane do mycia sa mydła syntetyczne, mające po rozpuszczeniu odczyn kwaśny, syndety przeciwtrądzikowe, wzbogacone w składniki roślinne. Kwaśny odczyn skórze nadają mydła zawierające siarkę, metioninę i cysteinę. Polecamy także stosowanie do mycia skory trądzikowe żeli zawierających tymianek, cytrynę i szałwię- składnik ściągający i zmniejszający łojotok.

Pielęgnacja

Warto również raz w tygodniu peelingować skórę, można też zastosować zabiegi, które polegają na złuszczaniu kwasami AHA (oferowane prze gabinety kosmetyczne) - ich efekty (poprawa napięcia naskórka, powstrzymywanie procesu starzenia się, zmiękczenie i wygładzenie skóry, przyspieszenie odnowy komórkowej) utrzymują się nawet przez sześć miesięcy. Poleca się także używanie plastrów oczyszczających pory i poddawanie się masażom poprawiającym ukrwienie skóry.

Zobacz także:

Forum - cera tłusta

Zwykły ale męczący

Gdy nie jesteś pewna typu swojej cery


Ocena: 0

Komentarze (2)

 

 • 2012-09-07 08:46:54
  Ja mam cerę tłustą - jedynie działa peeling i nakładam krem pół tłusty !
  IP: 91.210.236.221
 • 2011-06-19 08:19:12
  GeExYeEqvgfVqOG
  You’re on top of the game. Tahnks for sharing.
  IP: 87.104.52.94
do góry strony