Uroda.com / Artykuły / Małe księżniczki

Artykuły

Małe księżniczki

2010-05-28


Mamo pomaluj mi paznokcie, mamo pomaluj mnie szminką. To takie słodkie – myślisz, dajesz się namówić 4-latce na niewinny makijaż. Uważaj jednak na kosmetyki kolorowe. Naukowcy udowodnili, że związki chemiczne zawarte w kosmetykach są szkodliwe, a u dzieci zaburzają dojrzewanie.

Anna Słowiakowska

Autor:

Anna Słowiakowska

Źródło: Uroda.com

Twoja mała księżniczka zaczyna dorastać i bardzo jej się spieszy, żeby stać się „prawdziwą kobietą”. Chce być taka jak ty i naśladować cię na każdym kroku. Dlatego właśnie,  gdy nie patrzysz podbiera twoją szminkę i prosi, żebyś pomalowała jej paznokcie na wakacjach.  Wszystkie te zabawy wydają się bardzo niewinne i dajesz się namówić. Jednak to, co teraz cię rozczula, może mieć bardzo złe konsekwencje dla urody i zdrowia twojego dziecka.

Po pierwsze alergia.
Skóra dziecka  jest bardzo delikatna, sucha i wrażliwa. Dojrzewa do ok. 3 roku życia. Nie stanowi jeszcze pełnej bariery ochronnej i łatwo ulega wszelkim uszkodzeniom. Absolutnie nie jest przygotowana na kosmetyki dla dorosłych kobiet.
 Nie pamiętasz już czasów kiedy drżałaś nad każdym podrażnieniem na jej skórze? Używałaś jedynie hipoalergicznych balsamów, specjalnych płynów do płukania tkanin? Więc dlaczego teraz z taką łatwością pozwalasz małej dziewczynce używać lakieru do paznokci, twojego kremu, czy błyszczyku do ust?
shutterstock_46012666.jpgKosmetyki kolorowe bardzo często uczulają i same nie radzimy sobie  z ich składnikami, dlatego tym bardziej nie powinno się ich stosować na powieki czy usta dziecka. Często sama masz problem z zaczerwienionymi oczami po źle dobranych cieniach, czy wysypką po podkładzie. Jak więc może poradzić sobie z takimi środkami skóra dziecka? Na dodatek im więcej chemii zacznie stosować dziewczynka w młodym wieku, tym większe problemy z cerą będzie miała potem.
Piękne rzęsy dziecka mogą zblaknąć po malowaniu tuszami, a usta stracić swój naturalny koloryt.
Równie dużą krzywdę możesz zrobić swojemu dziecku zmywając makijaż. Mleczka i płyny do demakijażu często podrażniają oczy i skórę. Niedokładnie zmyte kosmetyki powodują podrażnienia, wysypki, zaczerwienienia  i ogólne pogorszenie stanu skóry. Osłabiają również jej strukturę wokół ust i oczu, czyli tam, gdzie jest ona najcieńsza i najbardziej delikatna. 

Kosmetyki a dojrzewanie

Uważaj na malowanie paznokci swojej córki. Często małe dziewczynki proszą, żeby pomalować im paznokcie u rąk, nóg. Zwłaszcza w okresie wakacji macie ochotę pozwolić im na takie szaleństwo. Musicie być jednak bardzo czujne.
Lakiery do paznokci zawierają bowiem tolueny, ftalany i żywice formaldehydowych.
Badacze z Mount Sinai School of Medicine odkryli, że wystawienie dziewcząt na działanie właśnie fenoli, ftalanów i fitoestrogenów może opóźnić lub przyspieszyć dojrzewanie i naraża je na ryzyko wystąpienia komplikacji zdrowotnych w późniejszym życiu. To pierwsze badania dotyczące wpływu wymienionych chemikaliów na rozwój płciowy. Ich wyniki zostały opublikowane w piśmie Environmental Health Perspectives.
Wcześniejsze studia wykazały, że wczesne fazy dojrzewania płciowego dziewcząt mają wpływ na zdrowie, w tym na nowotwory i cukrzycę w późniejszym życiu.

Kosmetyki kolorowe dla dzieci?


Może w takim razie rozwiązaniem są kosmetyki kolorowe dla dzieci? W sklepach z zabawkami często można znaleźć zestawy do makijażu dla małych dziewczynek. Piękne kolorowe pudełka w których znajdują się błyszczyki, szminki, cienie i róże, strasznie kuszą małe księżniczki. Puzderka wyglądają jak te dla dorosłych, ale często mają na sobie jeszcze takie wabiki, jak zdjęcie Barbie, czy znanej bohaterki kreskówki.
Sprawdzaj uważnie skład i kraj pochodzenia takich zabawek. Już kilkukrotnie wycofywano z rynku zestawy do makijażu dla dziewczynek, ponieważ okazywało się, że zawierają m.in. ołów i chrom.  Są to pierwiastki, które znajdują się na liście substancji niedozwolonych do stosowania w kosmetykach.

Jaka rada?


Same wiecie jak najlepiej rozmawiać z waszą małą księżniczką i przekonać ją, że jeszcze nie czas. Jest przecież tyle innych zabaw, które możecie wymyślić. Krótki dostęp do Twojej szafy i przebieranki za księżniczkę, mniej zaszkodzą niż malowanie buzi.

Ocena: 50

Komentarze (0)

 

do góry strony