Uroda.com / Artykuły / Historia makijażu

Artykuły

Historia makijażu

2010-08-20


Historia makijażu to fascynująca podróż przez stulecia, gdyż kosmetyki towarzyszyły od zawsze zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Cóż,również nasi przodkowie wydawali fortuny na rozmaite mazidła poprawiające ich urodę!

Autor: Magdalena Marciniak

Przyjrzyjmy się więc ich karkołomnym i zabawnym poczynaniom, które
wprowadzają nas tym samym w nasz obfitujący w doskonałości
kosmetyczne XXI wiek...


Bardzo dawno temu-

Najwcześniejsze udokumentowane źródła historyczne dotyczące makijażu wskazują na 1 dynastię Egiptu (3100-2907 p.n.e.). W grobowcach z tego okresu znaleziono naczynia z rodzajem pachnącej maści chroniącej skórę przed wysuszeniem i zmarszczkami. Ówczesne kobiety używały również zielonych farbek do malowania powiek a także przyciemniały rzęsy za pomocą czarnych ołówków.

Rzymski filozof Platon (254-184 p.n.e.) pisał, że "Kobieta bez makijażu jest jak
jedzenie bez soli“, co dowodzi temu, iż Rzymianki z powodzeniem stosowały
ołówek do przyciemniania brwi i rzęs, kreda wybielała ich skórę a czerwony barwnik ożywiał policzki. Wiadomo, że używały depilatorów i pumeksu do wybielania zębów. Greczynki i kobiety z Persji stosowały hennę wierząc, że
zapewni im to majestat i wieczność.

Dawno temu-

W Średniowieczu blada skóra uchodziła za oznakę zdrowia. Przez wieki
kobiety stosowały drastyczne metody, aby osiągnąć ową pożądaną bladść, goliły sobie również włosy tak, aby ich czoło było jak najwyższe. Ten kanon urody był przez lata uważany za ideał, chociaż znalazły się zwolenniczki różowego barwidła do ust i policzków-oczywiście głównie wśród kobiet  lekkich obyczajów.

Czasy włoskiego renesansu przyniosły wynalazek w postaci wybielającego  pudru zawierającego ołów oraz arszenik. Recepturę opracowała signora  Toffana, a poniewaą podczas aplikacji puder rozpylał się na osoby wokół, uśmierciła tym samym niemało osób, w tym swoich sześciu mężów!

W epoce elżbietańskiej ciekawym wynalazkiem było smarowanie twarzy białkiem kurzego jaja, co sprawiało, że twarz była idealnie gładka i napięta.
Królowa Elżbieta I zasłynęła z kolei jako blada, upudrowana dama z cienkimi brwiami i krwistoczerwonymi ustami, co było dość awangardowe jak na owe czasy, jednakże mialo ogromny wpływ na wizerunek ówczesnej nowoczesnej kobiety.

Barok to epoka noszenia peruk skąpanych w kilogramach pudru, wybielonych twarzy, uróżowionych policzków i przyklejania pieprzyków zwanych „muszkami“, które noszono w różnych miejscach w zależności od nastroju.

Miały również za zadanie ukrywać ślady po ospie tudzież inne wykwity powstałe z kompletnego braku higieny. Perfumy, którymi zlewano się od stóp  do głów oraz młoteczki do zabijania insektów stanowiły niezbędne akcesoria  każdej damy i każdego mężczyzny tej epoki.

 Noszenie peruk, ogromnych fryzur, od których bolała szyja i ustawiczne pudrowanie wystających części ciaża czyli twarzy, dekoltu i dłoni było podstawowym wyznacznikiem ówczesnego kanonu urody.

XVIII wiek przyniósł zachwyt nad szminką, przyciemniano również brwi i
rozjaśniano włosy przy pomocy octu. Popularnością cieszyły sie rozmaite
mikstury złożone z ziół, kwiatów, tłuszczu, alkoholu, warzyw, wody i zgniecionych truskawek. Panowała moda na bladą skórę, co oznaczało pochodzenie z wy%szych sfer. Kobiety wybielały skórę całego ciała i chroniły się przed słońcem za pomoca parasolek i rękawiczek.

Do najgorszych wybielaczy zaliczano rtęć i ołów, które powodowały wypadanie włosów, problemy z żołądkiem, a nawet śmierć. W końcu wieku modne stało się
noszenie peruk z upiętymi zakręcającymi się włosami na górnej części głowy i
swobodnie opadającymi lokami.


Trzeba przyzna', iż pomysły na podkreślenie urody były niezwykłe. Szminki i
pudry ogromnie różniły się od dzisiejszych, były to raczej rodzaje farbek w małych pudełeczkach, a o ich skomplikowane receptury dbali medycy i balwierze. Tym samym doprowadzili nas w pelen przemian wiek XIX, a stamtąd już tylko krok do naszej epoki.

Ocena: 45

Komentarze (2)

 

 • 2011-11-12 17:21:02
  ...
  Pani Magdaleno, jeżeli uwaza Pani, ze Platon to rzymski filozof to chylę czoła przed Pani wiedzą. Może zanim opublikuje Pani coś jeszcze to proszę o konsultacje z dzieciakami z podstawówki.
  IP: 109.243.255.43
 • 2011-01-28 10:46:21
  ewa
  mogę zapytać skąd te wszystkie informacje? (bibliografia?)
  IP: 178.73.48.70
do góry strony