Uroda.com / Artykuły / Czarna lista piękna

Artykuły

Czarna lista piękna

2010-07-02


Krótka lekcja Chemii. Dzisiejszy temat: Co nie powinno znaleźć się w Twoim ulubionym kremie.

Autor: KM

Źródło: http://www.fashionnow.pl/

Dla większości z nas niektóre z tych nazw brzmią zupełnie obco, jednak po chwili okazuje się, że pojawiają się niestety bardzo często w naszym otoczeniu. Dowiadujemy się o nich dopiero po przeczytaniu ulotki kremu czy balsamu. Czytanie informacji od producenta jest konieczne po to by uniknąć poważnych problemów nie tylko ze skórą, ale i z ogólnym zdrowiem. Znając skład kremu szybko możemy wyeliminować preparat, który zamiast pomagać wywołuje zmiany na skórze.

Nie myśl jednak, że firmy kosmetyczne specjalnie dokładają szkodliwe substancje. Każda z nich ma swoje specyficzne właściwości wpływające na działanie preparatu, poprawiające jego wydajność lub przyspieszające efekty. Problem polega na tym, że w przypadku ciemnej negatywne skutki przewyższają te pozytywne i mogą poważnie nam zaszkodzić, zwłaszcza przy długim stosowaniu. Żadnego z tych składników nie można stosować w trakcie ciąży i karmienia!

Oto lista 10 najbardziej toksycznych składników kosmetyków:

1. Dioxan – 1,4 dioxine – bardzo szybko przenika do krwi, może powodować niewydolność nerek, płuc, wątroby i serca. Wysusza i wywołuje stany zapalne. Stosowany w okolicach oczu może powodować nawet uszkodzenia wzroku.

2. Dietalonamina (DEA), Monoetanoloamina (MEA), Tritalonamina (TEA)
– w kosmetykach występują jako emulgulatory lub detergenty, często w składzie dodaje się do nich przedrostki sugerujące naturalne pochodzenie np: Cocamide DEA. W połączeniu ze związkami azotowymi tworzą rakotwórcze zmiany. Wywołują też świąd i pokrzywkę.

3. Glydant (DMDM) – jest rakotwórczy a poza tym zaburza funkcjonowanie gruczołów łojowych i hormonalnych. hormonalnych młodych kobiet może wywoływać nawet nadmierne owłosienie.

4. Sodium Laury – jedne z najstarszych detergentów wykorzystywanych do odtłuszczania i mycia urządzeń i pomieszczeń. Aplikujemy je naszej skórze w postaci toników, balsamów, szamponach i żelach. Zaburzają wydzielanie potu i łoju, przyczyniają się do powstawania guzków zapalnych i plam.

5. Glikol Propylenowy – Propylene Glycol, Xylene Glycol – w kosmetyce stosowany jako rozpuszczalnik. W kontakcie z oczami powoduje zapalenia, zatyka gruczoły a wdychany uszkadza nabłonek układu oddechowego. Negatywnie działa na komórki krwi i szpik kostny.

6. Cocamidopropyl Betaine – szkodliwy jedynie w połączeniu z Sodium Laury powoduje przesuszanie skóry, łupież i wypryski.

7. Cyjanek sodu - Sodium Cyanide – toksyczna substancja, rakotwórcza, alergizująca i mutagenna.

8. Konserwanty – ich lista jest bardzo długa i dodawane są praktycznie do wszystkich rodzajów kosmetyków. Uczulają najszybciej. Wywołują pokrzywkę, trądzik, pękanie skóry, swędzenie i zaczerwienienie.

9. Parabeny - Methyl, Ethyl, Propyl i Butyl - ich zadaniem jest przedłużenie świeżości kosmetyków. Wchłaniają się ze skóry do krwi i oddziaływają na cały organizm. Najszybciej przenikają przez skórę w miejscach gdzie jest ona szczególnie cienka ( biust, szyja, narządy płciowe).

10. Triclosan
– jego toksyczne właściwości ujawniają się dopiero przy długim stosowaniu. Najczęściej dodawany jest do kosmetyków przeciwtrądzikowych.

Ocena: 0

Komentarze (4)

 

 • 2012-08-30 11:24:43
  Przepraszam chciałam dorzucić sprostowanie miałam na uwadze przemysł,kosmetyczny nie chemiczny.
  IP: 93.105.64.124
 • 2012-08-30 11:22:13
  Przemysł chemiczny nie powinien takie szkodliwe składniki dodawać do produkcji kosmetyków,mając dobro zdrowia każdego.
  IP: 93.105.64.124
 • 2012-08-16 22:45:42
  Przydatny artykuł
  IP: 164.127.25.172
 • 2012-01-06 16:10:09
  Dziękuję za ten artykuł. Otwiera oczy! Teraz dokładnie będę czytała skład kupowanych kosmetyków.
  IP: 178.182.250.95
do góry strony