Uroda.com / Artykuły / Chroń swoje dziecko latem

Artykuły

Chroń swoje dziecko latem

2010-06-14


Lato, słońce, upał… Wydaje się, że pogoda w sam raz na spacer i zabawę dziecka na świeżym powietrzu. Młode mamy chętnie zabierają dzieci na place zabaw czy do parku. Niestety często zapominają o podstawowej ochronie swoich pociech przed słońcem.

Autor: Małgorzata Nalewajska

Źródło: Uroda.com

Trzeba pamiętać, że skóra dziecka jest bardzo cienka. Nie potrafi się bronić przed działaniem promieni UV. Słabo produkuje melaninę – naturalną ochronę przed słońcem. Bardzo łatwo ulega poparzeniu słonecznemu, a to w przyszłości może prowadzić do czerniaka skóry. Zdarza się, że u dzieci występuje alergia na słońce w postaci zaczerwienienia, pęcherzyków lub opuchnięcia. Często dotyczy to karku, ramion, szyi oraz uszu. Może powodować swędzenie, bóle głowy i biegunki. Zmiany skórne należy smarować odpowiednimi maściami najlepiej poleconymi przez lekarza lub kremami mocno nawilżającymi. 

Jak wiadomo słońce najmocniej promieniuje między godziną 11 a 15. Dlatego na spacer z dzieckiem najlepiej jest wybrać się rano lub popołudniu. Nie można zapomnieć o założeniu dziecku na głowę czapeczki z daszkiem lub zawiązaniu chusteczki. Oczywiście najlepszy jest kapelusik, który osłania twarz, kark oraz uszy naszej pociechy. Chroni to przed udarem słonecznym i ewentualnym poparzeniem skóry malucha. 

Oczy malucha są tak samo narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych jak i nasze. Dzieci również powinny nosić okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem. Promienie słoneczne mogą doprowadzić do chorób oczu, a także poważnych uszkodzeń siatkówki. Ponieważ oczy człowieka do 12-go roku życia łatwiej przepuszczają światło, a soczewka oka nie zatrzymuje promieni słonecznych. Oczywiście przy doborze okularów powinno się zwrócić uwagę, a by były to okulary plastikowe, a nie szklane. Jak wiadomo dzieciaki są w ciągłym ruchu i podczas zabawy okulary mogły by się stłuc i skaleczyć twarz.

Krem z filtrem obowiązkowo. Należy dziecko posmarować 15-20 minut przed planowanym wyjściem na słońce. W przypadku dzieci najlepszy jest krem z dużym faktorem. Smarowanie kremem należy powtarzać co 2-3 godziny. Jeśli nasza pociecha chodzi do przedszkola warto zainwestować w krem o przedłużonym działaniu. Nie wolno zapomnieć o ustach i uszach. To miejsca bardzo delikatne i szybko może dojść do poparzenia. 

Nie dajmy się zmylić, że jeśli maluch jest ubrany, to nie trzeba go smarować i ochraniać przed promieniowaniem. Jasne i cienkie ubranka nie chronią, są w stanie zatrzymać ok. 30% promieniowania UV. Lepszym zabezpieczeniem są ubranka z ciemnych materiałów o grubym splocie. Na rynku pojawiły się też ubranka dla dzieci z filtrem. Oznaczone są specjalnym symbolem UPF (Ultraviolet Protection Factor). Materiały te zawierają specjalne cząsteczki, które osłabiają działanie promieniowania. 

Dobrze jest też organizować zabawę dzieci w cieniu. Spacer cienistą stroną alejki, a w wózku rozłożyć parasolkę. W zacienione miejsca również docierają promienie, jest ich około 60% mniej, ale ochrona w postaci kremu z filtrem jest konieczna. 

Trzeba zwrócić uwagę, na przyjmowane przez dzieci leki oraz zioła. Może się okazać, że są to środki fotouczulające. Warto w tej sprawie zwrócić się do lekarza i zapytać o poradę. 

Na wieczór, najlepiej po kąpieli, należy dziecko posmarować specjalnymi kremami lub balsamami po opalaniu. Nawilżą skórę i pozwolą się jej zregenerować przez noc. Przyniosą one ulgę i ochłodzenie dla maluszka. Balsamy te najczęściej posiadają substancje chłodzące, nawilżające i regenerujące; m.in. d-pantenol, witaminę E, Alantoinę i kwas hialuronowy.

Słońce jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wpływa korzystnie na samopoczucie i umożliwia syntezę witaminy D. Pamiętajmy jednak, że nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych może wywoływać też wiele objawów niepożądanych. 

Czytaj także:

Postaw na brąz… z tubki
Wystaw buzię do słońca !!!
Okulary przeciwsłoneczne – moda na zdrowie

 


Ocena: 0

Komentarze (0)

 

do góry strony