Uroda.com / Artykuły / Brzuch rzeźbiony skalpelem

Artykuły

Brzuch rzeźbiony skalpelem

2009-06-08


Brzuch rzeźbiony skalpelem

Wiele z nas marzy o pięknym, płaskim brzuchu. Gdy brakuje nam motywacji by wykonywać brzuszki, wtedy decydujemy się na liposukcję. Zdarza się również tak, że ćwiczenia i dieta nie wystarczają by przywrócić mu odpowiedni wygląd.

Autor: Joanna Zarzycka

Źródło: Uroda.com

Bywa tak, że po ciąży lub zrzuceniu wielu kilogramów skóra na brzuchu pozostaje zwiotczała i obwisła. Wtedy ratunkiem staje się dla nas plastyka brzucha.

Abdominoplastyka, czyli chirurgia plastyczna brzucha jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na wycięciu nadmiaru skóry wraz z tkanką tłuszczową. Zabieg abdominoplastyki zapewnia widoczne zmiany w wyglądzie, niestety wiąże się to z powstaniem blizn, pojawiających się w miejscu redukcji nadmiaru skóry. Blizny z czasem bledną, ale zawsze pozostają, zaś ich jakość estetyczna jest rzeczą indywidualną.

Operację brzucha przeprowadza się w znieczuleniu całkowitym lub zewnątrzoponowym. Abdominoplastyka trwa w zależności od stopnia skomplikowania od 2 do 4 godzin. Podczas zabiegu chirurg odwarstwia skórę ścian brzucha od powięzi na całej powierzchni brzucha oraz dokonuje nacięcia wokół pępka, pozostawiając go na swoim miejscu. Następnie naciągając  skórę usuwa jej nadmiar i zaszywa. W przypadku rozstępów mięśni brzucha wykonuje się jeszcze zabieg podobny do operacji przepukliny, czyli zaszycia wewnętrznych brzegów prostych mięśni brzucha. Pępek następnie wprowadza się w nowe nacięcie skóry, umieszczone na tej samej wysokości. Operowany musi się liczyć z tym, że operacja brzucha jest zabiegiem skomplikowanym.

Przez 1 do 2 dni po operacji pacjent pozostaje pod nadzorem lekarza. Czas hospitalizacji jest uwarunkowany indywidualnie i wynosi średnio 4 do 5 dni. Po tym czasie można usunąć dreny i wypisać pacjenta do domu, gdzie będzie przebiegała dalsza rekonwalescencja. We wczesnej fazie po operacji jest bardzo ważne noszenie specjalnego ubrania uciskowego (figi), które przede wszystkim zapobiega wstrząsom brzucha przy jakimkolwiek ruchu ciała, zatem ogranicza bolesność. brzuszki.jpgPo usunięciu szwów (zazwyczaj nie wcześniej niż 14 dni po zabiegu abdominoplastyki) konieczne jest masowanie uciskowe blizn. Przez dwa pierwsze miesiące po operacji należy unikać większego wysiłku fizycznego. Nie jest wskazana kąpiel w wodzie. Natomiast prysznic zaleca się już trzeciego dnia po operacji. Decydując się na zabieg abdominoplastyki powinnyśmy być świadome powikłań jakie mogą nastąpić po jego wykonaniu. Najczęściej spotykanymi powikłaniami są krwiaki, zakażenia, zakrzepy, sączące się rany a także nieestetyczne blizny. Brzydkie gojenie się rany może wiązać się z powtórnym zabiegiem korekcyjnym. Najgroźniejszym powikłaniem jest zator tętnicy płucnej i zator tłuszczowy, który stanowi zagrożenie dla życia. Dobra współpraca lekarza z pacjentem zwykle pozwala jednak uniknąć poważnych powikłań, a te drobniejsze szybko wyleczyć.

Alternatywą dla plastyki jest zabieg liposukcji. Pamiętajmy jednak, że liposukcja nie jest metodą odchudzania, ale zabiegiem modelującym sylwetkę. Bezpiecznie można odessać najwyżej 3,5 litra tłuszczu. Zabieg liposukcji można powtarzać, jednak nie bez końca. Nie jest też prawdą, że nie można po nim przytyć. Wprawdzie komórki tłuszczowe usunięte w trakcie liposukcji już się nie odnowią, ale wiele komórek tłuszczowych pozostaje w organizmie i jeśli ktoś za bardzo sobie pofolguje z jedzeniem, mogą się one nadmiernie „wypełnić”.

Koszt zabiegu to około 10000pln w przypadku plastyki brzucha i w granicach 6000pln za zabieg liposukcji.

Ogólnie rzecz biorąc, chirurgia plastyczna może „zdziałać cuda”, jednak pacjenci musza się liczyć z realiami. Radykalna zmiana wyglądu jaką pokazują programy telewizyjne, nie zawsze i nie dla każdego jest dostępna. Zależy to od wielu czynników, takich jak predyspozycje, stan zdrowia, pozytywne nastawienie i czas.

Ocena: 36

Komentarze (9)

 

 • 2012-12-12 22:37:40
  Taki zabieg to już tylko z konieczności...
  IP: 81.219.156.45
 • 2012-09-20 13:58:09
  Dużo oglądam takich programów o operacjach - aż ciarki przechodzą. Ale bez męczenia można uzyskać ładny brzuszek. Niestety takie zabiegi są drogie
  IP: 91.210.236.221
 • 2012-09-19 18:38:04
  programtv5
  Jesteś w ciąży lub niedawno zostałaś mamą? Już teraz myślisz o tym jak wrócić do formy sprzed ciąży? Jeśli nie boisz się skalpela, a pomoc chirurga nie jest dla Ciebie niczym dziwnym, zgłoś się do nas. Poszukujemy chętnych do wzięcia w dyskusji kobiet, które planują lub mają już za sobą zabiegi medycyny estetycznej/chirurgi plastycznej, które pomogły im odzyskać formę i piękny wygląd sprzed ciąży. W zgłoszeniu proszę wpisać wiek,nr kontaktowy i wysłać na adres m.podeszwa@tvn.pl Odpowiadamy tylko na zgłoszenia z nr telefonu.
  IP: 213.180.136.104
 • 2012-08-16 22:35:54
  taki brzuszek można też uzyskać po przez naturalne sposoby: dieta i ćwiczenia. ale wiadomo, że trzeba przy tym włożyć dużo wysiłku. lecz jeżeli ktoś nie lubi się aż tak fatygować i woli wybrać drogę na skróty to skalpel jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
  IP: 164.127.25.172
 • 2012-08-16 22:35:38
  taki brzuszek można też uzyskać po przez naturalne sposoby: dieta i ćwiczenia. ale wiadomo, że trzeba przy tym włożyć dużo wysiłku. lecz jeżeli ktoś nie lubi się aż tak fatygować i woli wybrać drogę na skróty to skalpel jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
  IP: 164.127.25.172
 • 2012-08-12 07:05:22
  Na pewno ładny brzuch każda kobieta chce mieć,lecz to już indywidualnie trzeba na to spojrzeć,ponieważ różne są możliwości ,ja bym nie chciała mie operacji brzucha,ani chirurgii plastycznej.
  IP: 93.105.64.124
 • 2011-02-16 21:56:01
  Żmija
  Zgadzam się z wypowiedzią - "mmalkowska". Aczkolwiek, wydać 1000pln na jeden zabieg, gdzie istnieje pewne ryzyko powikłań... nie jest warte!
  IP: 46.113.25.122
do góry strony