Uroda.com / Artykuły / Błoto. Zupełnie nowe oblicze

Artykuły

Błoto. Zupełnie nowe oblicze

2010-07-12


Jednym z moich wspomnień z dzieciństwa są zabawy w błotnych kałużach, mnóstwo radości, pisków, krzyków i oczywiście zabrudzeń. Dlatego jak tylko usłyszałam o błotnych zabiegach kosmetycznych postanowiłam zgłębić dla Was ten temat. Może i Wasze miłe wspomnienia powrócą po przeczytaniu tego artykułu!

kmalodobry

Autor:

Katarzyna Małodobry

Źródło: Uroda.com

Matka Natura doskonale wie co dla nas i naszej skóry jest dobre. Po raz kolejny obdarowuje swoimi dobrodziejstwami, oddając w nasze ręce produkty swojej „pracy”, w postaci błota czarnego, błota wulkanicznego oraz fango. Postaram się roztoczyć przed Wami zalety tych „darów”.

Aby zrozumieć, jak działają błotne zabiegi, warto najpierw poznać produkty, które je tworzą. Zarówno fango, jak i błoto wulkaniczne i czarne należą do grupy peloidów (z gr. „pelos” to błoto), które są naturalnymi, przyrodniczymi tworami. Swoje korzystne działanie na skórę zawdzięczają obecności substancji mineralnych i organicznych.

Fango inaczej zwane błotem termalnym, pochodzi ze źródeł mineralnych. Kryje w sobie „bombę” minerałów, między innymi związki krzemu, miedzi, cynku, siarki i magnezu. Dzięki tym składnikom błoto termalne zyskuje działanie przeciwstarzeniowe, gdyż minerały w nim zawarte wpływają na syntezę kolagenu i elastyny. Ponadto spowalniają proces degeneracji komórek, jednocześnie stymulując mikrokrążenie w skórze. Jednym z pierwszych odczuć podczas zabiegu z użyciem fango jest działanie relaksacyjne oraz rozluźniające, znika napięcie mięśniowe, a skóra „wpada” w stan uspokojenia. Oczywiście, żeby tego nie było mało, błoto termalne jest w stanie wpłynąć na lepsze dotlenienie i ukrwienie naszej skóry, a co za tym idzie poprawę jej odżywienia. Jeżeli chcemy usunąć toksyny oraz oczyścić skórę, fango również nam w tym pomoże. Dlatego właśnie coraz częściej do zabiegów antycellulitowych oraz wyszczuplających, wykorzystywane jest błoto termalne.

Błoto wulkaniczne pochodzi z wulkanu, usytuowanego na uskoku tektonicznym Półwyspu Kerczyńskiego (Krym). Błoto, podobnie jak fango w swym składzie ma minerały, związki organiczne, takie jak kwasy huminowe, żywice, enzymy, lipidy. Bardzo istotne jest to, że błoto wulkaniczne zawiera bardzo rzadkie mikroelementy, między innymi jod, brom, selen. Błoto krymskie jest niezwykle czyste, ekologicznie oraz działa silnie bakteriobójczo. Produkty na bazie błota wulkanicznego, zyskują właściwości wygładzające, modelujące owal twarzy. Przy dłuższym stosowaniu mogą wpływać na pobudzenie syntezy kolagenu, a także uszczelniać naczynia krwionośne. Błoto krymskie działa także uspokajająco na skórę, także tą dotkniętą trądzikiem różowatym. Wulkaniczne błoto doskonale sprawdzi się przy niwelowaniu obrzęków oraz przy detoksykacji skóry.

Czarne błoto inaczej zwane Black Mud, odnaleźć możemy wzdłuż wybrzeża Morza Martwego. Błoto to również kryje w sobie bogactwo minerałów, miedzy innymi potas, sód, magnez, wapń, miedź oraz cynk. Jeśli mówimy o dobroczynny działaniu Black Mud, warto wspomnieć na pewno o właściwościach odkażających, ściągających oraz antyseptycznych. Poprawia ukrwienie, przez co polepsza się dotlenie oraz odżywienie skóry. Czarne błoto bardzo skutecznie oczyszcza pory skóry, jednocześnie zamykając je. Stosowanie go zaleca się przy silnym łojotoku, zmianach zapalnych, trądziku różowatym oraz pospolitym, a także przy łagodnych stanach łuszczycy. Oczywiście czarne błoto również może się poszczycić właściwościami spowalniającymi proces starzenia się skóry, a także działaniem antycellulitowym i wygładzającym.      

Wiemy już czym jest fango oraz błoto wulkaniczne i czarne, dlatego warto teraz poznać, jak ich właściwości wykorzystywane są w pielęgnacji. Błotne zabiegi dają praktycznie natychmiastowy efekt zmniejszenia napięcia mięśniowego, dzieje się tak dzięki dość szybkiemu i długiemu rozgrzaniu mięśni. Rozluźnienie i odprężenie jest odczuwalne praktycznie zaraz po nałożeniu produktów. Podczas dłuższego stosowania zabiegów błotnych (zalecane są serie), skóra staje się gładsza, bardziej jędrna, stopniowo wolna od toksyny i obrzęków. Zabiegi błotne różnią się miedzy sobą, w zależności od marki, czy Ośrodka Spa, który go proponuje. Zasadniczo zabieg błotny rozpoczyna się od przygotowania skóry, poprzez odpowiednio dobrany peeling. Następnie może zostać wykonany masaż produktem z zwartością błota na przykład z Morza Martwego. Kolejnym etapem jest rozgrzanie błota w specjalnym urządzeniu do około 50 stopni Celsjusza. Tak przygotowany produkt rozprowadzany jest na ciało, a na końcu dla lepszej penetracji składników stosowany jest body wrapnig (zawijanie ciała w folię). Zabieg trwa około 45 minut. Po zmyciu błota ze skóry, należy nałożyć odpowiednio dobrany produkt pielęgnacyjny, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że będziemy mieć uczucie ściągnięcia.

Oczywiście do tego typu zabiegów istnieją zarówno wskazania, jak i przeciwwskazania.
Wskazania do zabiegów błotnych to:
- cellulit;
- stany zapalne stawów, ścięgien;
- napięcie mięśniowe;
- schorzenia reumatyczne;
- zanieczyszczona skóra;
- zmęczona, „zestresowana” skóra;
- obrzęki w obrębie kończyn dolnych;
- stres, zmęczenie;
Przeciwwskazania do zabiegów błotnych to:
- ciąża;
- nowotwory:
- żylaki;
- nadciśnienie;
- choroby serca;
- ostre zapalenie stawów;
- ropne stany zapalne skóry;

Mimo, że zabiegi błotne mają bardzo szerokie i korzystne spectrum działania, przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu zabiegu polecamy konsultacje z lekarzem lub dokładny wywiad z kosmetologiem, który wykonuje zabieg.        
Ocena: 49

Komentarze (1)

 

  • 2014-01-20 23:43:04
    3v5mktTuP
    I feel satfisied after reading that one.
    IP: 198.245.51.165
do góry strony