Uroda.com / Artykuły / Biegiem po zdrowie!

Artykuły

Biegiem po zdrowie!

2010-03-25


Wieczorem, rano, w weekend. Dla zdrowia, dla kondycji, dla urody. Biegnij po zdrowie! Nie ma wymówek, że na siłownię za daleko, na basen nie ma miejsc, a tenis za drogi. Biegać możesz wszędzie, za darmo, towarzysko. Wystarczy tylko chcieć.

Autor: Anna Słowiakowska

W Polsce bieganie stało się modne już kilka lat temu, a z roku na rok przybywa miłośników tego sportu. Biegają politycy, gwiazdy estrady i telewizji. Na alejkach można spotkać młodych ludzi, ale również całą rzeszę seniorów. Jogging święci triumfy, ponieważ pozwala nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale poprawić ogólną kondycję. Na dodatek nie wymaga specjalistycznego sprzętu, karnetów na siłownie, jedynie odrobinę samozaparcia. 

Po co biegamy? shutterstock_48524629.jpg

Ilu biegaczy, tyle odpowiedzi. Przede wszystkim jednak chodzi o zdrowie. Taki trening wzmacnia nasze serce i usprawnia pracę płuc oraz całego krwioobiegu, wskazany  jest np. u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Bieganie pomaga obniżyć ciśnienie, co zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby, takie jak choroba wieńcowa, miażdżyca, zawał serca, udar mózgu i wiele innych. 

Wielu ludzi zaczyna biegać ze względu na szczupłą sylwetkę. 

- Znacznie szybciej zaczęłam gubić kilogramy od kiedy zaczęłam biegać – mówi 27 letnia Marta – sama dieta nie przynosiła w moim przypadku efektów, dlatego zaczęłam od biegania 3 razy w tygodniu ok. godziny 21. Moja waga nie tylko zaczęła spadać, ale ciało stało się jędrniejsze, ładniejsze. Ważne jest też, że skończyły się moje problemy z zasypianiem. Po takim treningu zasypiałam jak dziecko – opowiada.  

Bieganie to jeden z najintensywniej  spalających tłuszcz treningów. Oczywiście samo bieganie nie wystarczy, trzeba również zdrowo się odżywiać, jednak efekty przyjdą znacznie szybciej. Warto również podkreślić, że bieganie niejako zmusza nas do picia dużej ilości wody, a to zawsze korzystnie wpływa na wygląd naszej skóry i całej sylwetki. 

Bieganie to również niesamowita terapia dla znerwicowanych i zestresowanych.

- Podczas biegu słucham ulubionej muzyki – mówi Andrzej 34 lata – nie myślę o pracy, nie myślę o problemach. Właściwie w ogóle nie myślę – śmieje się -  tylko biegnę i słucham. To jak joga dla umysłu. 

Bieganie, jak dowodzą badania, pozwala zapobiegać depresji w jej początkowym stadium. Szczególnie jest to ważne na wiosnę, kiedy przesilenie daje nam się we znaki. Pół godzinny jogging nastraja pozytywną energią, pozwala się zrelaksować, a rozkwitająca przyroda wyzwala niesamowite pokłady pozytywnej energii.   


shutterstock_47602168.jpgDla kogo ten sport? 

Teoretycznie biegać można w każdym wieku. Jednak, jak przed uprawianiem każdego sportu należy poradzić się lekarza. Szczególną ostrożność trzeba zachować przy wszelkich schorzeniach kręgosłupa, kolan, serca, układu krążenia, wysokim ciśnieniu. 
Przeszkodą w treningach może być też duża nadwaga. Zbyt duża masa ciała może za bardzo obciążać stawy. 


Do biegu, gotowi…

1. Zainwestuj w dobre buty. Nie musisz modnie wyglądać, musisz mieć buty, które ochronią mięśnie i stawy! 

2. Nie zapominaj o rozgrzewce! Rozciągnij się i rozgrzej stawy zarówno przed, jak i po bieganiu. To uchroni cię przed kontuzjami i zakwasami. Kilka przysiadów, rozciągnięcie nóg, wymachy ramion i kilka minut marszu przygotują nasze ciało do wysiłku. 

3. Spiesz się powoli. Żadnych gwałtownych treningów! Na początek wystarczy 15 minut truchtu i okk 10-15 minut ćwiczeń rozciągających.

4. Systematyczność – ćwicz ok. 3-4 razy w tygodniu i powoli zwiększaj dystans. 

 5. Pamiętaj o oddechu! Staraj się oddychać miarowo, z wykorzystaniem przepony. 

START! 

Czytaj także: 
Pilates - piękne ciało, szybki efekt.
Imprezuj i ćwicz – ZUMBA dla każdego.


Ocena: 0

Komentarze (0)

 

do góry strony