Uroda.com / Artykuły / Algi dar z morskiej głębiny

Artykuły

Algi dar z morskiej głębiny

2010-07-26


W kosmetyce są nie od dziś, każda marka stara się, aby znalazły się w jej produktach. O kim mowa? O algach oczywiście, bo kto raz miał możliwość spróbować zabiegu z zastosowaniem alg, będzie miał ochotę na więcej.

kmalodobry

Autor:

Katarzyna Małodobry

Źródło: Uroda.com

Algi na stałe zagościły już w gabinetach kosmetycznych, na pewno jest to związane z ich szeroki spectrum działania. Jest to jeden z najważniejszych powodów ,dla których warto się im bliżej przyjrzeć. W takim razie zanurzmy się w głębie wody, w poszukiwaniu alg…

Algi (łac.  Alge, gr. Phykos) czyli glony są mieszkańcami mórz i oceanów, wód słodkich i słonych oraz arktycznych, a także gorących źródeł. Należą do grupy roślin samożywnych, o bardzo różnorodnej budowie, mogą osiągać długość od kilku milimetrów do kilku metrów. U wielu narodowości glony są stałym składnikiem diety, w Europie natomiast stopniowo stają się składnikiem uzupełniającym jadłospis.

Skład chemiczny alg jest niezwykle różnorodny i bardzo bogaty, zawierają proteiny, węglowodany, witaminy, mikroelementy oraz pigment. Podstawowym barwnikiem fotosyntetycznym jest chlorofil. To głównie przez zabarwienie alg można je pogrupować. Na przykład występujące w zimnych morzach brunatnice, swoją barwę zawdzięczają brunatnej
fukoksantynie. Inną bardzo ważną grupę stanowią zamieszkujące ciepłe morza krasnorosty, zawierające barwnik: czerwony (fikoerytryna) oraz niebieski (fikocyjanina). Nad naszym polskim morzem najbardziej popularne są zielenice, posiadające barwnik chlorofil i karoten.

Dlaczego algi są tak pożądane przez firmy kosmetycznych? Przede wszystkim przez cenne składniki, które w swoim składzie mają glony. Wymienić możemy witaminy, polisacharydy, aminokwasy, substancje mineralne oraz proteiny.
Witaminy
W algach odnaleźć możemy niezwykłe bogactwo witamin grup B (B1, B2, B5, B6, B12), które odpowiadają za bardzo efektywną odnowę komórkową. Witaminy C i E, a także β-karoten, działają antyoksydacyjnie, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych oraz w widoczny sposób poprawiają koloryt skóry. Przeprowadzane badania potwierdziły, że ekstrakt z alg ochrania fibroblasty i keratynocyty, przed atakiem wolnych rodników, tym samym opóźniając proces starzenia się skóry.
Polisacharydy
Algi zawierają głównie kwas hialuronowy oraz siarczan chondroityny, które działają silnie nawilżająco na skórę. Innymi wielocukrami, które występują w glonach są fukoidyna oraz laminaryna, wykazujące właściwości stymulujące przemianę materii, poprawiające krążenie oraz działanie antykoagulcyjne.
Aminokwasy
Nie mogło oczywiście zabraknąć takich aminokwasów, jak alanina, glicyna, lizyna czy seryna, które są składnikami Naturalnego Czynnika Nawilżającego (NMF-u, który występuje w warstwie rogowej naskórka). To połączenie aminokwasów działa nawilżająco, wpływając jednocześnie na gładkość oraz jędrność skóry.
Składniki mineralne
Algi pod tym względem również mają się czym pochwalić. Posiadają między innymi potas, magnez, cynk, wapń, fosfor, miedź, mangan, żelazo. Dzięki odpowiedniej budowie substancje mineralne alg są dobrze przyswajane oraz z łatwością przenikają przez warstwę rogową naskórka, tym samym zapewniając prawidłowe funkcjonowanie skóry oraz włosów.

W przemyśle kosmetycznym wykorzystuje się najczęściej algi w formie suszonej lub liofilizowanej. Aktywność biologiczna jest najbardziej efektywna, gdy algi występują w formie sproszkowanej. Swoje miejsce w kosmetyce znalazł także ekstrakt z alg. Produkty zawierające w swoim składzie algi, polecane są głównie dla skóry, suchej, zmęczonej oraz zniszczonej. Wśród właściwościami alg, które w głównej mierze wykorzystywane są w kosmetyce, wymienić możemy działanie nawilżające oraz regenerujące. Ponad to glony poprawiają krążenie, mogą regulować pracę gruczołów łojowych oraz przywracać naturalne pH. Jeśli pragniemy skóry oczyszczonej oraz wolnej od toksyn, algi również są w stanie nam pomóc. Doskonale sprawdzą się w łagodzeniu stanów zapalnych oraz leczeniu trądziku pospolitego. Wpływają także na poprawę kolorytu skóry oraz wygładzają powierzchnię naskórka.
Algi w gabinetach kosmetycznych występują głównie w formie sproszkowanej, którą należy aktywować za pomocą wody. Utworzoną w ten sposób maskę nakłada się najczęściej na zakończenie zabiegu. Produkt ten zasycha na powierzchni skóry, tworząc „gumowatą” warstwę, która wspomaga wnikanie składników aktywnych, które zostały wcześniej zaaplikowane. W produktach codziennego użytku algi również występują, na przykład w balsamach do ciała, kremach do twarzy czy żelach pod prysznic.

Ze względu na możliwość umieszczenia alg, w różnego rodzaju produktach, a także dzięki szerokiemu spectrum działania, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Gorąco polecamy „zanurzyć się” w głębię kosmetyków na bazie alg.
Ocena: 50

Komentarze (3)

 

 • 2012-08-31 12:33:28
  algi wspaniale wpływają na stan naszej skóry, są dla niej niczym lekarstwo, które jest dobre na wszystko
  IP: 46.112.39.98
 • 2012-08-27 16:57:37
  Algi to naprawdę wspaniały efekt oddziaływania na skórę,używałam różne maski z alg i byłam bardzo zadowolona.
  IP: 93.105.64.124
 • 2012-01-14 10:34:21
  Kasia
  Algi są super. Używam ich od miesiąca i nie mogę się oprzeć. Ja mam właśnie balsam do ciała z algami z firmy BingoSpa. Są tanie i fajne. Fajny artykuł.
  IP: 83.29.230.231
do góry strony